sobota, 24 marca 2018 r.

Dom

Efektywne ogrzewanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2002, 15:14
Autor: (E)

Jedną z najważniejszych cech budynku mieszkalnego jest funkcjonalny, sprawny i nowoczesny system ogrzewania. Płacimy coraz więcej za energię cieplną wobec tego coraz bardziej opłaca się instalowanie urządzeń oszczędnych.
Kotły grzewcze, które mają już po kilkanaście lat powinny zostać zastąpione nowymi. Przesta-rzały sprzęt grzewczy charakteryzuje się wysokimi temperaturami w kotłowni, częstymi przesto-jami palnika oraz temperatura wody grzejnej od 70 do 90 st. C. Często także włączenie palnika łączy się ze zwiększoną emisją szkodliwych substancji, natomiast krótkie okresy pracy kotła oznaczają wysokie straty. Dodajmy do tego wysokie temperatury ciepłej wody, które prowadzą do marnotrawstwa energii.
Ważny kocioł
W sprzedaży dostępne są dwa typy kotłów: klasyczny kocioł grzewczy i kocioł niskotempera-turowy. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od mocy. Kotły gazowe ścienne dwu-funkcyjne o najmniejszej mocy kosztują ok. 2,5 tys. zł. Kotły o wyższej mocy dochodzą do 3 tys. Zł. Kotły gazowe stojące z palnikami wentylatorowymi dostaniemy w cenie od 5,5 do 29 tys. zł. takie same kotły opalane jednak olejem są jeszcze droższe.
Klasyczny kocioł ma termostat umieszczony na zewnątrz. Reguluje on temperaturę kotła i ilość wody w całym termoobiegu. Natomiast oddawanie ciepła poszczególnym pomieszczeniom regu-lowane jest za pomocą zaworów termostatycznych, umiejscowionych przy grzejnikach.
Kocioł niskotemperaturowy jest odpowiedniejszy ze względu na większe możliwości. Może on być eksploatowany ze stałą wydajnością. Pożądane ukształtowanie komory spalania i powierzchni wymiany ciepła osiągane jest poprzez optymalne spalanie paliwa i wysoką sprawność kotła. Temperatury kotła i wody, która służy do jego zasilania są sobie równe. Jeszcze jedną zaletą kotła niskotemperaturowego jest możliwość wymiany oleju opałowego lub gazu na pompę cieplną, a nawet ogrzewanie słoneczne. Dzięki kotłom niskotemperaturowym może być również zasilane ogrzewanie podłogowe.
Oszczędzać energię i pieniądze
Nowoczesne urządzenia grzewcze mogą być połączone centralnie (jeden kocioł zaopatruje wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu) lub decentralnie (w tym przypadku każde piętro jest zaopatrzone we własny kocioł). Decentralne urządzenia grzewcze dobrze łączą ogrze-wanie z uzyskiwaniem ciepłej wody. Można wtedy dokładnie dostosować cały system do rzeczy-wistych potrzeb, a krótkie przewody rurowe w prosty sposób dają się zakryć. Natomiast w mo-mencie zastosowania centralnego ogrzewania korzystniejsza jest osobna instalacja do ciepłej wody. Ogrzewaniem można oczywiście sterować oszczędzając energię i pieniądze. Służy do tego termostat grzejnikowy – niektóre z nich posiadają czasowe wyłączniki, mają także zabezpieczenia przed zamarzaniem. Ważnym czynnikiem jest również możliwość regulowania czasu pracy urzą-dzeń grzewczych. Wiąże się to z możliwością obniżenia temperatury na noc, podczas pracy, a także w trakcie wyjazdów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!