Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 listopada 2002 r.
12:51
Edytuj ten wpis

Gdy wybierasz używane

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rynek wtórny rządzi obrotem tymi mieszkaniami. Transakcji można dokonać na własną rękę – studiując ogłoszenia w prasie lub wybrać wariant wygodniejszy i zdać się na pośrednika nieruchomości.
Większość transakcji mieszkaniowych dokonuje się bez udziału agenta nieruchomości. Nie mamy zaufania, nie chcemy wydawać pieniędzy, wierzymy we własne siły i umiejętności. Jeśli kupujemy mieszkanie od znajomego lub osoby z polecenia to pośrednik nie będzie potrzebny. Gdy jednak nie mamy czasu wertować ogłoszeń, lepiej wynająć fachowca.
Pośrednictwo co prawda kosztuje, ale dzięki niemu oszczędzamy czas spędzony na oglądaniu mieszkań, które nas nie interesują i pieniądze na telefonach. Kiedy zdecydujemy się już na kupno wybranego mieszkania musimy sprawdzić, jakie ono jest: czy spółdzielcze, hipoteczne czy należy do gminy. Od tego bowiem będą zależały nasze dalsze kroki związane z podpisaniem stosownych umów.
Mieszkanie spółdzielcze
Przed podpisaniem umowy należy zażądać, by właściciel mieszkania spółdzielczego przedsta-wił nam „Zaświadczenie do sprzedaży” wydane przez spółdzielnię. Powinno ono zawierać: do-kładny adres i numer mieszkania, nazwisko i imię członka spółdzielni, powierzchnię użytkową lokalu, wycenę według stawek spółdzielczych. Wiele spółdzielni zamieszcza w zaświadczeniu także inne istotne informacje, np. czy sprzedawany lokal stanowi majątek odrębny sprzedającego, czy też jest wspólna własnością małżonków, datę nabycia przez sprzedającego spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu oraz numer rejestru członkowskiego sprzedającego.
Sprawdźmy czy mieszkanie nie jest zadłużone. Możemy tego dokonać w administracji spół-dzielni. Należy też zażądać książeczki opłat za światło i rachunków telefonicznych, by nie płacić cudzych długów.
Żeby stać się właścicielem mieszkania spółdzielczego, nie wystarczy podpisać u notariusza umowy. Trzeba jeszcze zwrócić się do spółdzielni o przyjęcie w poczet członków. Dopiero wtedy można się zameldować.
Mieszkanie od gminy
Najczęstszą sytuacją jest nie kupno, ale wykup gminnego mieszkania. Gminy wyprzedają swój „Zasób mieszkaniowy”, bo jego utrzymanie drogo kosztuje. Najemca takiego mieszkania może skorzystać z bonifikat oraz upustów i po atrakcyjnej cenie wykupić ostatecznie mieszkanie, które zajmuje. Przez pięć lat nie wolno mu go jednak sprzedać.
Mieszkanie hipoteczne
Jeśli upatrzone przez nas mieszkanie jest własnością hipoteczną, powinniśmy zacząć załatwia-nie formalności od wizyty w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Księgi wieczyste są jawne, a ich przeglądanie nic nie kosztuje. Z księgi dowiemy się wszystkiego o interesującym nas mieszkaniu: jego położeniu, powierzchni i prawach przysługujących właścicielowi (dział pierw-szy), o samym właścicielu (dział drugi), ewentualnych ograniczeniach w rozporządzeniu nieru-chomością (dział trzeci) i – to co dla nas najważniejsze – czy jest obciążone jakimś długiem (dział czwarty – hipoteką).
Księgę wieczystą trzeba umieć czytać. Czerwone podkreślenia oznaczają, że wpis jest nieaktu-alny i nie ma się czym przejmować. Daleko ważniejsze są tzw. wzmianki, czyli krótkie informa-cje, że do sądu wpłynął, lecz nie został jeszcze rozpatrzony wniosek dotyczący nieruchomości. Wzmianka może być zapowiedzią wpisu zabezpieczającego kredyt bankowy, który będziemy musieli spłacać, jeśli kupimy zadłużone mieszkanie. (ELLE)
Podpis pod zdjęcie Fot. Maciej Kaczanowski
W starych kamienicach kupują mieszkania osoby, które liczą na płacenie niższych czynszów. Nie zawsze okazuje się to jednak prawdą, zwłaszcza po ostatnich uregulowaniach Trybunału Konstytucyjnego może to ulec drastycznej zmianie.

Lustracja developera i spółdzielni
O inwestora, z którym zamierzamy budować nasze mieszkanie lub dom, możemy pytać w następujących instytucjach:
* Krajowa Izba Budownictwa (Warszawa, ul. Zielna 49, tel. 621-91-50).
* Polskim Stowarzyszeniu Budowniczych Domów, (Warszawa, ul. Foksla 2, tel. 827-77-50, 828-30-44).
* Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (Oddział w Warszawie, ul. Święto-krzyska 14, tel. 827-75-73)
* Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP (Warszawa, ul. Jasna 1, tel. 827-29-87)

Jak sprawdzić agenta nieruchomości
* Ustal czy twój pośrednik ma pełnomocnictwa uprawniające go do wykonywania usługi w imieniu agencji, do której się przyznaje.
* Przy podpisywaniu umowy będziesz musiał okazać dowód osobisty. Tego samego zażądaj od agenta. W ten sposób poznasz jego adres zamieszkania.
* Zapytaj, czy pośrednik jest członkiem jakiegoś stowarzyszenia lub organizacji zawodowej. W razie czego będziesz mógł się poskarżyć.
* Pośrednik powinien umówić wizytę w mieszkaniu sprzedającego.
* Żądaj, by pośrednik towarzyszył ci w czasie oględzin mieszkania.
* Masz prawo do stałego kontaktu ze swoim pośrednikiem. Powinien udostępnić ci numer tele-fonu, pod którym można go zastać poza godzinami pracy.
Nie wpłacaj zaliczek póki nie zostaniesz obsłużony. Niektóre agencje żyją z zaliczek od naiw-nych klientów.

Pozostałe informacje

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Dzisiaj obradował lubelski zespół parlamentarny. Posłowie i posłanki, a także senator doszli do „porozumienia ponad podziałami”

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Była już scena, teraz trybuna mobilna. Ratusz kupi ją za 415 tys. zł od firmy z Ostrowa Wielkopolskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!