poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

Im więcej tym cieplej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2004, 17:51

Wraz ze wzrostem kosztów energii, rosną wymagania dla ścian w budynkach mieszkalnych. Szczególnym warunkom muszą odpowiadać zewnętrzne, które są współodpowiedzialne za ucieczkę ciepła z mieszkania.
Nowe przepisy zwiększają wymagania pod względem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. W budynkach jednorodzinnych wszystkie elementy mają spełniać wymagania dotyczące maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła. Wysoko ustawiona poprzeczka powoduje, że nie ze wszystkich materiałów można postawić ścianę jednowarstwową bez termoizolacji. Nie ma natomiast takich wymagań przy budowie ścian warstwowych. Mimo konkurencyjności nowoczesnych materiałów pozwalających bez problemu budować ściany jednowarstwowe jest sporo chętnych na inne rozwiązania.
Ściany wielowarstwowe
W ścianach wielowarstwowych bardzo dobrze spisują się wyroby ceramiczne. Najprostsza dwuwarstwowa jest najczęściej wykonana z pustaków i cegły kratówki ocieplonej otynkowanym styropianem. Osłonę zewnętrzną stanowi cienkowarstwowy tynk na siatce polipropylenowej. Ten rodzaj ściany jest bardzo przydatny, gdy trzeba ocieplać starsze budynki.
Popularne budowanie
W nowych domkach najczęściej stawia się ściany trójwarstwowe. Składają się one z warstwy wewnętrznej, którą stanowi zazwyczaj mur nośny z pustaków ceramicznych, szczeliny wypełnionej styropianem lub wełną mineralną, warstwy zewnętrznej osłonowej najczęściej ze zwykłych cegieł ceramicznych do tynkowania. Można także stawiać ścianę czterowarstwową. Różni się tym od trójwarstwowej, że tylko część szczeliny od strony muru wewnętrznego wypełnia termoizolacja. Pozostała część od strony muru osłonowego wypełniona jest powietrzem.
Ważna szczelina
Zadaniem szczeliny powietrznej jest zapobieganie zawilgoceniu termoizolacji przez wentylację przestrzeni oraz odprowadzania skroplonej wody. Wykonanie szczeliny powietrznej niezbędne jest, gdy warstwa osłonowa wykonana jest z materiału o niskiej przepuszczalności pary wodnej. (zk)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!