Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

14 października 2008 r.
18:25
Edytuj ten wpis

Jak chronić ogród przed mrozem, zającami, suszą

0 0 A A

Już wiosną, sadząc młode rośliny lub w ogóle zakładając ogród, warto myśleć o zimie, a przede wszystkim o ostrych wiatrach północnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dlatego rośliny bardziej delikatne powinno się sadzić za osłoną (np. domu, płotu), żeby nie były narażone na przemarznięcie i przesuszenie. Jeżeli jednak rosną one w miejscu bardzo przewiewnym, trzeba o nich pamiętać z nadejściem późnej jesieni i zabezpieczyć w pierwszym rzędzie.

- Rośliny chronimy przed zwierzętami, mrozem, przed poparzeniem i wysuszeniem - mówi Ryszard Sawicki, kierownik arboretum w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie. - Tak, właśnie: przed poparzeniem i wysuszeniem, a nie przed mrozem, chronimy gatunki zimozielone. Zwłaszcza będzie to ważne w lutym, kiedy słońce mocniej operuje, ziemia jest zamarznięta i rośliny nie mają możliwości pobrania wody. Jednak trzeba je zabezpieczać jesienią.

Zające nie lubią czytać?

Alfred Duda ma ogródek działkowy przy ul. Janowskiej i od kilku lat szczególnie troskliwie chroni drzewka przed zającami.

- Zawsze gdzieś znajdą sobie dziurę w płocie - mówi. - Trzy lata temu obgryzły mi kilka jabłonek, ale niektórych obok nawet nie ruszyły. Teraz na zimę okręcam wszystkie drzewka papierem. Chyba nie lubią gazet - śmieje się.

- Rzeczywiście, niektóre odmiany drzew owocowych zającom nie smakują - potwierdza Sawicki. - Dobrze jest jednak przed zwierzętami okręcić pień włókniną, osłoną z siatki albo założyć osłonkę plastikową, która może służyć w następnych sezonach. Są także środki chemiczne, które zabezpieczają korę drzew.

Jednak, jak uważa Ryszard Jończyk, kierownik Centrum Ogrodniczego PNOS przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie, środki chemiczne stosują głównie sadownicy.

- To preparaty chroniące przed sarnami, zającami, ale są dość drogie i trzeba zabieg powtarzać - mówi Jończyk. - Może zmyć je deszcz, mokry śnieg. Dlatego jeśli ma się kilka czy kilkanaście drzewek, lepiej założyć osłonki.

Trzeba ogacić

Gatunki wrażliwe, młode Jończyk radzi owinąć włókniną, papierem falistym, słomą.

- Osłonki plastikowe chronią przed zwierzętami, ale nie przed mrozem - mówi.
Młode drzewka i krzewy trzeba wokół korzeni obsypać kopczykiem z ziemi. To szczególnie dotyczy róż rabatowych.

Można też usypać kopczyk z torfu albo kory odkwaszonej. Torf zakwaszony albo kora mogą jednak zmienić pH gleby, chyba że okrywamy rośliny lubiące kwaśne podłoże takie jak wrzosy, azalie czy iglaki.

Taki torf lub kora dobrze wpływają na strukturę gleby, a co najważniejsze utrzymują jej wilgotność.

Jednak kopczyki z torfu, liści i kory mają jeden minus - chętnie zimują w nich nornice.

- Trzeba co jakiś czas sprawdzać, czy się tam nie zagnieździły - radzi Sawicki. - Wejście do ich norek szczególnie dobrze widać, gdy spadnie śnieg. Wybór zależy od nas - albo wsypujemy tam truciznę, albo kupujemy łownego kota.

Obserwuj dalie

Zimowego okrycia będą wymagać róże, szczególnie pnące, które kwitną na pędach dwuletnich.

Zabezpieczyć trzeba też byliny, przede wszystkim te, które już mają pąki. Najlepiej przykryć je stroiszem, czyli gałęziami z iglaków lub choćby przekwitami.

Mówi się, że pierwszym zwiastunem nadchodzącej zimy i przymrozków są ścięte przez mróz dalie i marcinki. Wtedy trzeba już poważnie myśleć o "ogaceniu' roślin. Najlepiej do tego celu używać włókniny białej, gdyż w lutym, kiedy zacznie mocniej operować słońce a różnice temperatur między dniem i nocą będą duże, roślina nie "ugotuje się” w południe. Włóknina powinna być przewiewna, a więc plastik odpada. Kiedyś drzewka owijano słomą i był to znakomity sposób, jednak dziś ze słomą mogą być kłopoty, a sama czynność jest bardziej uciążliwa.

Mrozów nie przewidzisz

Ostatnie zimy nie uczyniły wielkich szkód w ogrodach, ale przedwiośnia tak, bo nastąpiły skrajne temperatury. Trudno przewidzieć, jak duże mrozy będą w tym roku. Na wszelki wypadek lepiej zadbać o swój ogród.
Pamiętaj!
• Przed zimowym zabezpieczeniem roślin należy je obficie podlać (przed przymrozkami).
• Nie należy przycinać pędów róż,
bo zatrzymują one śnieg. Robimy
to wiosną.
• Naziemne części powojników osypujemy kopczykiem, można ogacić dolne pędy.
• Wrzosowisko przykrywamy na zimę gałązkami sosnowymi. Liście mogą spowodować gnicie roślin.
• Iglaki kolumnowe związujemy spiralnie na całej długości, aby silne opady śniegu ich nie zniekształciły

Pozostałe informacje

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium