sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

Jak w twierdzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 czerwca 2002, 18:40
Autor: (ek)

Coraz częściej decydujemy się na zakup mieszkania na osiedlu strzeżonym. Za poczucie bezpieczeństwa trzeba jednak sporo zapłacić. Developerzy albo proponują już gotowy system zabezpieczeń, albo czekają aż wspólnota mieszkaniowa podejmie decyzję.

Wybór różnych sposobów zabezpieczeń jest ogromny. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
• Ogrodzenie - spełnia swoją funkcję głównie w ciągu dnia. Nie jest najlepszą metodą zabezpieczenia.
• Szlaban lub zapora drogowa - ma znaczenie w sytuacji, kiedy liczba miejsc parkingowych na terenie osiedla jest ograniczona. Trudno ukraść auto.
• Domofon - nie jest jednak wystarczającym zabezpieczeniem w budynkach wielorodzinnych (drzwi domofonu często otwierane są nieznanym osobom).
• Ochrona fizyczna. Całodobowa (najlepiej, gdy dyżur pełni dwóch agentów ochrony jednocześnie). Nie jest tania. Godzina pracy przeszkolonego agenta ochrony kosztuje ok. 124 zł. Do jego zadań należeć powinno: całodobowe patrolowanie terenu osiedla, zbieranie informacji od mieszkańców, zwracanie uwagi w przypadku niestosownego zachowania, zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz zanieczyszczania terenu osiedla - wchodzi tu w grę także współpraca z policją, strażą miejską, zwracanie uwagi na ruch pojazdów w rejonie osiedla, zapewnienie bezpieczeństwa bawiącym się dzieciom, przyjmowanie informacji od mieszkańców wyjeżdżających na urlopy, kontrolowanie stanu bezpieczeństwa na całym terenie.
• System alarmowy, zamontowany w każdym mieszkaniu i połączony z centrum monitorowania. Wykonanie takiej instalacji jest stosunkowo niedrogie, a koszty obniżają się wraz ze wzrostem liczby mieszkań podłączonych do systemu.
• Telewizja przemysłowa - najnowocześniejszy system pozwalający na całodobową kontrolę terenu. Niestety, jej skuteczność idzie w parze z wysoką ceną. Jest to inwestycja jednorazowa, potem trzeba tylko opłacać osobę, która będzie rzetelnie śledziła obraz przekazywany przez kamerę i w razie włamania poinformuje odpowiednią grupę interwencyjną lub po prostu policję.
• Kontrola dostępu - nowoczesna forma tradycyjnego domofonu. Do budynku lub pojedynczego mieszkania można dostać się przesuwając magnetyczna kartę w czytniku.

Wybór zamka

Zamek można wybierać według klucza.
• Klucz brany w dłoń powinien niemal sam ustawiać się w pozycji prawidłowej, a już na pewno jego prawidłowe ustawienie powinno się dać łatwo ustalić, także w ciemności.
Powinno się nim łatwo trafiać
w ciemności w otwór zamka (ważny jest kształt klucza, ale i otworu
w zamku).
• Zamek powinien łatwo się otwierać i zamykać! Jeśli kluczem mają się posługiwać dzieci czy osoby starsze, to należy wykluczyć wszystkie zamki (i klucze), które wymagają skomplikowanych czy siłowych operacji.
• Ważny jest kształt klucza: czy nie będzie dziurawił kieszeni zbyt ostrymi krawędziami lub stanowił wręcz zagrożenie w razie wypadku samochodowego, gdy będziemy mieli go w kieszeni.
• Sposób dorabiania duplikatu klucza - to też ważna sprawa. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór takiego zamknięcia, do którego klucz można dorobić tylko u producenta na podstawie kodowanej karty zakupu. Jest to rozwiązanie bezpieczne, lecz najczęściej kosztowne.
• Najlepiej zamontować dwa, wyjątkowo trzy zamki. Dobrze jeśli pochodzą od różnych producentów - złodziej musi wtedy mieć odpowiednio większą wiedzę i umiejętności, aby je sforsować. Większa liczba zamków osłabia konstrukcję drzwi i utrudnia życie domownikom, nie zwiększając bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się na jeden, to powinien on mieć rygiel z kilkoma bolcami i wymienną wkładkę.

Uchronić mienie

Lato za pasem. Wyjazd na wakacje nie zawsze kojarzy się tylko
z radosnym wypoczynkiem. Wiele ludzi będąc na urlopie bezustannie zastanawia się: Już się włamali, czy jeszcze nie?
Oto kilka praktycznych rad, jak zapewnić sobie całkowity relaks na wakacjach.
• Pozostawienie domu bez opieki to nie tylko ryzyko włamania, ale także pożaru, zalania czy dewastacji. Na wszelkie takie nieszczęścia trzeba się przygotować znacznie wcześniej. Wiadomo bowiem powszechnie, że przed samym wyjazdem wszystkie pieniądze odkłada się na wakacyjne wydatki, a przedwakacyjny rwetes nie sprzyja myśleniu o zabezpieczeniu mieszkania...
• Sąsiadom należy przekazać informacje, że wyjeżdżamy na wakacje. Czasem paczka kawy wystarczy, żeby podwoić ich czujność. Wcale nie trzeba pozostawiać im kluczy do mieszkania. Wystarczy, że będą obserwować nasz lokal.
• Osobie, która będzie doglądać naszego mieszkania, pozostawmy numer kontaktowy - w razie jakiegoś nieszczęścia zostaniemy natychmiast poinformowani.
• Ulotki pozostawione pod drzwiami lub w skrzynce pocztowej są doskonałym sygnałem dla złodzieja, że mieszkanie nie jest puste od dłuższego czasu. Poprośmy sąsiadów o ich regularne zabieranie.
• Nie chwalmy się zbyt głośno
w miejscach publicznych gdzie i na jak długo wyjeżdżamy - złodziej może przypadkowo przechwycić taką informację.
• Postarajmy się po prostu postawić na miejscu złodzieja. Jakie słabe punkty ma nasze mieszkanie lub dom? Którędy złodziej najłatwiej mógłby się dostać do środka? Te miejsca bezwzględnie należy zabezpieczyć.
• Zwróćmy uwagę jakie mamy zamki
w drzwiach. Jeśli są one bardzo przestarzałe należy je koniecznie wymienić. Najlepsze są takie, które mają okrągłe klucze. Jest je znacznie trudniej dorobić.
• Przy zakupie zamków trzeba zwrócić uwagę czy posiadają one atest Centralnego Instytutu Mechaniki Precyzyjnej Polskiej Akademii Nauk oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji.
• Nie zostawiajmy kluczy w miejscach widocznych. Wprawny złodziej potrzebuje zaledwie kilka sekund na ich odwzorowanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!