sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Jaki grzejnik do domu?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2001, 12:22

Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika? - pyta Wacław Czarny z Kraśnika.

- Gdy zachodzi potrzeba wymiany grzejników na nowocześniejsze, czy też kiedy adaptujemy nowe pomieszczenie i musimy zmienić grzejnik powinniśmy wziąć pod uwagę kilka różnych aspektów. Po pierwsze nie należy zapominać, że grzejnik jest częścią systemu ogrzewania, dlatego też powinien być dostosowany do ogólnej koncepcji - mówi Tomasz Kuśmierz z firmy Know. Lepiej skorzystać z porady doświadczonego instalatora lub po prostu udać się do firmy zajmującej się sprzedażą lub instalacją systemów grzewczych.
Ustalając, jaki grzejnik powinniśmy kupić, należy przede wszystkim obliczyć zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń, czyli jaką mocą cieplną powinien charakteryzować się nasz grzejnik, żeby w danym pomieszczeniu była pożądana temperatura.
Zapotrzebowanie na ciepło zależy od wielu czynników, jak na przykład od budowy ścian (jakimi współczynnikami przenikalności się charakteryzują); od powierzchni i rodzaju okien (im więcej okien i im są większe tym więcej ciepła będzie tracone). Ważną sprawą jest także usytuowanie konkretnego pomieszczenia w bryle budynku (czy ściany pomieszczenia są ścianami zewnętrznymi czy też lokal jest w środku całej bryły budynku).
Jeżeli nie zdecydujemy się na zlecenie opracowania projektu z doborem grzejników, to sami musimy w przybliżony sposób określić zapotrzebowanie na ciepło naszego domu.
Zapotrzebowanie na ciepło powinno być w zasadzie wyliczone zgodnie z obowiązującą normą. Ułatwieniem jest obliczenie przybliżonego zapotrzebowania na ciepło dla istniejącego budynku korzystając z gotowych tabel (np. zeszyt nr 4 wydany przez firmę Viessmann), uwzględniając rodzaj budynku i rok jego budowy.
Musimy również wiedzieć, jaki grzejnik biorąc pod uwagę jego rozmiary, będziemy mogli powiesić w danym miejscu. I tak, kiedy chcemy go umieścić pod parapetem, który znajduje się na wysokości 75 cm to grzejnik powinien zawisnąć około 15 cm nad podłogą i w odległości około 10 cm od parapetu. Wobec tego jego wysokość powinna wynosić 50 cm. Pozostawienie wolnych przestrzeni od podłogi do grzejnika i od powierzchni parapetu zapewnia wymianę ogrzanego powietrza i wpływa na efektywność pracy.
Z danych technicznych ważne jest również jakiego typu zasilanie przewidziane zostało dla grzejnika w tym punkcie. Obecnie stosowane są dwa rodzaje zasilania od dołu i są to grzejniki dolno zasilane i od boku to tzw. grzejniki z bocznym zasilaniem.
Znając już wszystkie parametry grzejnika trzeba spędzić trochę czasu na przeglądaniu ofert grzejników dostępnych na rynku.
Polecam zwrócić uwagę
na warunki gwarancji udzielanej przez producenta oraz gdzie mieści się serwis i czego dotyczy gwarancja. Ważne jest również czy grzejnik posiada Aprobatę Techniczną lub ważną Decyzję COBRTI Instal. Nie można pominąć ceny. Warto sprawdzić, ile zapłacimy za sam grzejnik, a ile za dodatkowe wyposażenie (zawory, uchwyty, itd.).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!