niedziela, 18 lutego 2018 r.

Dom

Kapie z dachu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2002, 16:26
Autor: (UK)


d Wilgotne plamy na murach to z reguły sygnał, że rynna jest uszkodzona lub zapchana. Sprawność systemu odprowadzającego deszczówkę z dachu decyduje o kondycji całego domu. Jeśli dach ma szeroki okap ostatecznie można zrezygnować z orynnowania. Ściany nie będą zalewane. Problem pojawia się, kiedy dom pokryty jest dachem z niewielkim okapem lub dachem płaskim.
Wąski okap spowoduje, że w czasie deszczu ściany będą zalewane – a to z kolei grozi zawilgo-ceniem budynku. Dodatkowo określono w przepisach, że każdy dach, który ma powierzchnię większą niż 100 mkw. lub znajduje się na budynku wyższym niż 4,5 m musi mieć wykonane odprowadzenie wody do kanalizacji lub gruntu.
Nie wolno jednak odprowadzać deszczówki do kanalizacji przeznaczonej tylko do ścieków by-towo-gospodarczych. Nie powinno się też odprowadzać jej na ulicę czy na działkę sąsiada.
Rury ze stali ocynkowanej, które w wielu przypadkach są kłopotliwe do zamontowania i nie-szczelne przechodzą do historii. Elementy nowoczesnego orynnowania łączy się bardzo szybko i dodatkowo uszczelnia. Utrzymanie orynnowania w czystości ułatwiają siatki nadrynnowe prze-ciw liściom i igliwiu.
Na całe systemy rynien producenci udzielają pięcio-, a czasami nawet dziesięcioletniej gwaran-cji. Materiały, z których są one wykonywane są bowiem: odporne na mróz, działanie promieni słonecznych, agresywnych składników atmosfery i wody opadowej, a także różnice temperatur i korozję. Coraz szerszy jest także wybór dotyczący kolorystyki i kształtu rynien – co pozwala na dopasowanie ich do charakteru elewacji.
Trwały plastik
Orynnowanie PCW odporne jest na uderzenia; powlekane akrylem lub tlenkiem tytanu. Powło-ki takie zwiększają odporność PCW na czynniki atmosferyczne. Tworzywo jest dokładnie bar-wione – w związku z tym nie zmienia barwy w miejscu ewentualnego zarysowania. Trwałość takiego orynnowania szacuje się na około 50 lat. Krotki czas użytkowania wiąże się oczywiście z porównywalnie niską ceną tego materiału.
Aluminium
Jest zabezpieczone antykorozyjnie i malowane lub lakierowane na kolor pasujący do elewacji budynku. Rynny takie można kupić gotowe. Można je także wytłaczać w miarę potrzeb na placu budowy – to przydatne przy większych inwestycjach. Poszczególne elementy łączy się nitami oraz uszczelnia klejem aluminiowym, specjalną pastą lub silikonem.
System z blachy aluminiowej będzie nam służył około 70 lat.
Miedź
Rynny wykonuje się z czystej miedzi albo miedzi powleczonej cynkiem lub akrylem. Elementy łączy się ze sobą na zakład i obustronnie lutuje. Najlepiej montować je na dachach pokrytych blachą miedzianą lub dachówkami ceramicznymi. Trzeba unikać bezpośrednich połączeń elemen-tów miedzianych z blachą aluminiową lub stalową, bo woda, która najpierw spływała po alumi-nium może spowodować korozję miedzi.
Jest to najtrwalszy materiał. Orynnowanie będzie w dobrej formie przez około 70–150 lat. Za taką trwałość trzeba oczywiście odpowiednio zapłacić...
Stal
Nowoczesne rynny z blachy stalowej są ocynkowane i nierdzewne. Mogą być na dodatek lakie-rowane, powleczone warstwą tytanowo-cynkową lub plastycznym tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz płowienie. Rynny stalowe lutuje się lub łączy złączkami lub klamrami zatrzaskowymi z uszczelką gumową. Blacha stalowa ocynkowana wytrzyma kon-takt z woda przez około 30–70 lat.
Łańcuchy
W niskich domach parterowych zamiast rur spustowych można śmiało zastosować łańcuchy. Mocuje się je między rynna, a podłożem. Woda spływa po nich nie rozbryzgując się. Łańcuchy w przeciwieństwie do rur spustowych są prawie niewidoczne. Jednak w przypadku bardzo ulewnego deszczu mogą nie zdawać swojego egzaminu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!