sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

Kolorowy zawrót głowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 kwietnia 2002, 15:29

Do malowania mieszkań dawniej używano farb mineralnych oraz olejnych. Obecnie nadal stosuje się niektóre z nich, ale już unowocześnione. Coraz częściej używa się farb nowej generacji. Dostępne są w nieograniczonej liczbie kolorów.

Dobra farba powinna się dać łatwo nakładać i dobrze kryć powierzchnię. Jej trwałość pozwala na to, by przez kilka lat nie trzeba było ponownie malować ścian. Nowe farby umożliwiają pomalowanie pomieszczeń na dowolne kolory. Podział farb opiera się na rodzaju zastosowanego spoiwa. Od niego zależy charakter powłoki, która utwardza się w trakcie zachodzących procesów chemicznych. Spoiwa organiczne to: oleje, żywice, kleje i emulsje. Z kolei spoiwa mineralne stanowią: cement, ciasto wapienne i szkło wodne. Od rodzaju spoiwa zależy zastosowanie farby. Użycie rozpuszczalnika determinuje trwałość powłoki. Farby dzielą się na rozpuszczalnikowe i wodne.

Farby wodne

Farby dyspersyjne (emulsyjne) - spoiwem są dyspersje wodne żywicy, najczęściej akrylu lub polioctanu winylu. Emulsje dobrze się rozprowadzają i kryją malowaną powierzchnię. Niekiedy wystarczy już jedna warstwa farby. Większość z nich jest odporna na zmywanie, a powierzchnię pomalowaną taką farbą można umyć wodą. Użyte do ich produkcji pigmenty powodują, że ściany nie odbarwiają się pod wpływem promieni UV.
Powłoki z farb emulsyjnych są paroprzepuszczalne, elastyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a te z dodatkiem środków grzybobójczych - odporne na działanie grzybów. Niektóre z nich są bezwonne lub mają delikatny zapach. Szybko schną i są suche w dotyku nawet po 1 godz. Większość z nich wysycha zupełnie po 2-3 godz., a niektóre dopiero po 12 godz. Emulsjami maluje się głównie tynk, cegłę, beton, płyty gipsowo-kartonowe, ale też drewno i materiały drewnopochodne.
Farby lateksowe - należą do farb emulsyjnych, jednak ze względu na właściwości wyodrębnia się je w oddzielną grupę. Są łatwe do nakładania i bardzo trwałe, odporne na działanie promieni ultrafioletowych (powierzchnia powłoki nie zmienia koloru przez 5-8 lat). Mają większą niż emulsje odporność na ścieranie i zmywanie, a pokryta nimi powierzchnia oddycha. Schną od 0,5 do 2 godzin, drugie malowanie zalecane jest po 2-6 godzinach. Można ją zmywać detergentem.
Farby akrylowe - są to farby ogólnego stosowania, w których spoiwem są dyspersje akrylowe. Są zmywalne i w porównaniu z emulsją bardziej odporne na szorowanie. Nadają się do malowania powierzchni wymagających częstego zmywania, na przykład w pokojach dziecinnych. Pomalowane nimi ściany mogą oddychać i nie odbarwiają się. Pomieszczenia pomalowane większością farb akrylowych należy wietrzyć, aż do zaniku specyficznego zapachu. Ich zaletą jest szybki czas schnięcia (niektóre wysychają już po upływie godziny).
Farby te nadają się do malowania tynku, cementu, gipsu, betonu, kartonu, drewna oraz powierzchni drewnopochodnych. Doskonałe również do malowania tapet z włókien szklanych; mogą zastępować też malowanie farbą ftalową.

Farby rozpuszczalnikowe

Farby alkidowe i ftalowe. Kiedyś bazą farb olejnych był olej lniany, obecnie jest wzmocniony zmodyfikowanym olejem roślinnym, czyli alkidem. Głównym przeznaczeniem tego rodzaju farb jest pokrywanie stolarki otworowej, grzejników, ogrodzeń i mebli. Farby alkidowe są znacznie trwalsze od olejnych, a poza tym zdrowsze. Takie samo przeznaczenie mają farby ftalowe, których bazą jest roztwór żywicy ftalowej. Obecnie farby alkidowe i ftalowe nie zawierają szkodliwych dla zdrowia związków ołowiu i chromu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!