niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Koniec z zimnymi domami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2002, 14:31
Autor: (uk, m)

Chociaż kredyty z premią termomodernizacyjną są udzielane od 1999 r. to zaciągnęło je do tej pory niewiele osób. Od roku natomiast kredyty te są znacznie dostępniejsze.

Premię z budżetu państwa (w wysokości 1/4 kwoty kredytu) dostaje się po zakończeniu inwestycji, a nie jak wcześniej dopiero po spłacie 3/4 kredytu (nie otrzymuje się jej jednak do ręki, tylko jest ona przekazywana bezpośrednio na spłatę zadłużenia). Ponadto maksymalny czas spłaty kredytu wydłużono z 7 do 10 lat, dzięki czemu rata spłaty kredytu może być niższa. Jest to bardzo ważne, ponieważ warunkiem przyznania premii jest, aby pieniądze zaoszczędzone na ogrzewaniu zmodernizowanego budynku wystarczyły na spłatę zadłużenia.
Na co kredyt
Kredyt można dostać między innymi na modernizację systemu ogrzewania, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych, wymianę okien, zamianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne (np. pompę cieplną).
Inwestycja termomodernziacyjna będzie uprawniać do ubiegania się o kredyt z premią, kiedy zmniejszy roczne zużycie energii na ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody użytkowej:
• o 10 proc. – jeżeli modernizuje się jedynie system grzewczy
• o 15 proc. – jeżeli budynek zmodernizowano już wcześniej (w latach 1985–2001) system ogrzewania, a teraz dokonuje się nowych ulepszeń
• o 25 proc. – w pozostałych wypadkach.
Warunki przyznania i spłaty kredytu
Kredyt na takie przedsięwzięcie nie może przekroczyć 80 proc. kosztów takiej inwestycji, a okres spłaty nie może być dłuższy niż 10 lat. Kredyt spłaca się jak każdy inny kredyt komercyjny, czyli w pełnych ratach kapitałowo-odsetkowych. Spłata kredytu wraz z odsetkami powinna jednak mieć pokrycie w uzyskanych oszczędnościach kosztów energii, co oznacza, że miesięczna rata nie może być wyższa niż 1/12 kwoty rocznych oszczędności na ogrzewaniu. Na wniosek inwestora, który chciałby szybciej spłacić kredyt, bank może jednak ustalić wyższe raty. Znaczna część osób zaciągających kredyt korzysta z tej możliwości, chociaż może się to wiązać z opłatą za wcześniejsza spłatę kredytu.
Każdy bank udzielający tych kredytów sprawdza zdolność kredytową wnioskodawcy oraz zaproponowane zabezpieczenia kredytu.
Do wniosku o kredyt należy dołączyć wniosek o premię termomodernizacyjną i audyt energetyczny, które po zawarciu wstępnej, warunkowej umowy kredytowej bank przesłał do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK w ciągu 30 dni weryfikuje audyt i sprawdza czy zostały spełnione wszystkie warunki przyznania premii termodernizacynej. Jeśli wszystko przebiega pomyślnie to zawiadamia o tym inwestora i bank kredytujący o wysokości przyznanej premii. Wówczas następuje wypłata kredytu.

Warunki wypłaty premii

BGK przekazuje do banku kredytującego premię w wysokości 25 proc. wykorzystanego kredytu w ciągu siedmiu dni od otrzymania zawiadomienia, że inwestycja została wykonana zgodnie z audytem energetycznym i projektem budowlanym oraz w terminie określonym w umowie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!