wtorek, 20 marca 2018 r.

Dom

Kranówka może mieć żelazisty posmak, chlorowy zapach lub być skażona bakteriami. Ale jest na to sposób - wystarczy zamontować filtry.

Woda z lubelskich wodociągów nie jest zła. Może odrobinę twarda i na pewno chlorowana. Ale już studnie przydomowe mogą nam dostarczać wody z różnymi "dodatkami”. Każdy wodny problem wymaga innego rozwiązania.

Mechaniczny - dla każdego

Podstawa to filtr mechaniczny. Usuwa drobne zanieczyszczenia, jak piasek, drobny żwir, rdza, kawałki kamienia kotłowego i inne. W bloku warto umieścić taki filtr za wodomierzem, w domku za hydroforem. Dzięki temu uchronimy instalację przed osadzaniem się zanieczyszczeń, a tym samym przedłużymy jej żywotność. Wymianę filtrów przeprowadzamy średnio co pół roku.
Filtry mechaniczne należy obligatoryjnie instalować w ciągach filtrów. Niezależnie od tego, czy następny ma być filtr węglowy czy zmiękczający wodę (lub obydwa), pierwszy zawsze powinien być mechaniczny.

Węglowy - pogromca chloru

Filtry z wkładem węglowym usuwają chlor i jego pochodne, związki organiczne, zawiesiny oraz poprawiają barwę, smak i zapach wody. W zależności od mocy urządzenia można tego typu filtry umieścić za hydroforem lub wodomierzem - wtedy pozbawiona chloru woda trafi do wszystkich kranów, ale i do pralki, zmywarki itp. Jeżeli zależy nam, by wolna od chloru była wyłącznie woda do celów spożywczych, urządzenie umieszczamy pod zlewozmywakiem w kuchni.

Zmiękczający - wróg kamienia

Lubelska woda jest dość twarda. Kamień osadza się nie tylko wewnątrz instalacji, ale również w czajnikach, pralkach, zmywarkach. Filtr zmiękczający działa na zasadzie wymiany jonów. Jest wypełniony specjalną żywicą, która zabiera z przepływającej wody twarde jony wapnia i magnezu i zastępuje je miękkimi jonami sodowymi. Filtr zmiękczający, w porównaniu z pozostałymi urządzeniami tego typu, ma krótką żywotność.
Wody nie można zmiękczać bez umiaru. Warto pamiętać, że woda z wysoką zawartością sodu jest niewskazana dla osób z chorobami układu krążenia.

Odżelaziacz - usuwa metale ciężkie

Woda zawierająca żelazo i mangan ma specyficzny, żelazisty posmak a w urządzeniach daje ciemnobrunatny osad. By oczyścić wodę z tego typu zanieczyszczeń, potrzebny jest odżelaziacz. Zazwyczaj są to dość duże urządzenia - montuje się je za wodomierzem lub hydroforem. Zdarza się, że woda jest tak bardzo zanieczyszczona metalami ciężkimi, że wymaganych jest kilka urządzeń ustawionych szeregowo.

Lampa - przeciw bakteriom


Woda przepływająca przez specjalne lampy UV jest pozbawiana bakter ii. W mieście tego typu urządzenia nie są potrzebne -taką funkcję spełnia bowiem chlor. Mogą się przydać w domach z własną studnią lub w domkach letniskowych. Lampa musi był włączona non stop.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!