wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom


Nowa ulga odsetkowa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia tego roku. Na razie nikt z niej nie skorzystał, ponieważ pierwsi korzystający pojawią się w 2003 r, kiedy będą rozliczani z fiskusem za 2002 rok.
Nowa ulga została wprowadzona po likwidacji dużej ulgi budowlanej i ma pomóc osobom re-alizującym własne marzenia o czterech kątach, w zmniejszeniu obciążeń finansowych. Pozwala ona odliczyć od podatku odsetki od kredytu zaciągniętego na cel mieszkaniowy, zapłacone ban-kowi w danym roku podatkowym.
Nowe regulacje
* Ulga ma swoje ograniczenia. Zgodnie z nimi odliczeniu podlegać będą odsetki tylko od czę-ści kredytu, która wystarczy na kupno 70 mkw. mieszkania lub domu. Zostanie to wyliczone według średniej ogólnopolskiej ceny (w tym roku wynosi to 189 tys. zł).
* Budowa takiego mieszkania lub domu nie może trwać dłużej niż trzy lata, licząc od koń-ca roku w którym wydano pozwolenie. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone np. po-zwoleniem na użytkowanie domu
* W ramach tej ulgi nie można odliczyć odsetek od kredytu na zakup działki czy mieszka-nia z rynku wtórnego. Przysługuje ona tylko budującym nowe lub rozbudowującym stare domy (mieszkania), o ile w wyniku tych zmian powstanie samodzielny lokal.
* Ulga ta nie przysługuje tym, którzy skorzystali ze starych ulg: budowlanej lub oszczędza-li w kasie mieszkaniowej.
* Ulga dotyczy tylko kredytów udzielanych przez banki, SKOK-i i inne instytucje działające w oparciu o prawo bankowe. Jeśli zaciągniemy pożyczkę u developera to nie będzie nam przysłu-giwać żaden odpis.
* Z ulgi tej możemy korzystać tak długo, jak długo spłacamy kredyt. Można nawet i kilka-naście lat. Im bliżej końca spłaty, tym korzyści podatkowe mniejsze.
* Ulga ta nie przechodzi na następny rok, tzn. można odpisać odsetki tylko zapłacone w da-nym roku podatkowym. Kiedy zabraknie nam podatku do odliczenia całości zapłaconych odsetek, to niestety, nie będziemy mogli wykorzystać nadwyżki w następnym zeznaniu podatkowym.
Wyjątkiem są tutaj odsetki zapłacone do chwili zakończenia inwestycji – można je odliczyć w ciągu dwóch kolejnych lat.
Komu się opłaca
Nowa ulga najbardziej będzie opłacała się osobom zarabiającym dużo, czyli z II i III grupy po-datkowej. Podatnicy zarabiający najmniej dostaną zaledwie 19 proc. odsetek.
Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast zapowiada, że będzie starał się o rozszerzenie ulgi od-setkowej tak, żeby można było odpisać sobie odsetki od każdego kredytu na każde budowane mieszkanie nie tylko na 70 mkw. M.
Każde także nowo budowane mieszkanie – obojętne drugie czy dziesiąte – powinno uprawniać do ulgi. Nie ma niebezpieczeństwa nadużyć, ponieważ bank nie da klientowi drugiego czy trze-ciego kredytu, jeśli nie będzie widział, że ten nie jest w stanie go spłacić. Nie ma więc zagrożenia, że wezmę pięć kredytów na pięć mieszkań, choć mnie na to nie stać. (ELLE)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!