piątek, 22 września 2017 r.

Dom

Licz z ulgąNowa ulga odsetkowa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia tego roku. Na razie nikt z niej nie skorzystał, ponieważ pierwsi korzystający pojawią się w 2003 r, kiedy będą rozliczani z fiskusem za 2002 rok.
Nowa ulga została wprowadzona po likwidacji dużej ulgi budowlanej i ma pomóc osobom re-alizującym własne marzenia o czterech kątach, w zmniejszeniu obciążeń finansowych. Pozwala ona odliczyć od podatku odsetki od kredytu zaciągniętego na cel mieszkaniowy, zapłacone ban-kowi w danym roku podatkowym.
Nowe regulacje
* Ulga ma swoje ograniczenia. Zgodnie z nimi odliczeniu podlegać będą odsetki tylko od czę-ści kredytu, która wystarczy na kupno 70 mkw. mieszkania lub domu. Zostanie to wyliczone według średniej ogólnopolskiej ceny (w tym roku wynosi to 189 tys. zł).
* Budowa takiego mieszkania lub domu nie może trwać dłużej niż trzy lata, licząc od koń-ca roku w którym wydano pozwolenie. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone np. po-zwoleniem na użytkowanie domu
* W ramach tej ulgi nie można odliczyć odsetek od kredytu na zakup działki czy mieszka-nia z rynku wtórnego. Przysługuje ona tylko budującym nowe lub rozbudowującym stare domy (mieszkania), o ile w wyniku tych zmian powstanie samodzielny lokal.
* Ulga ta nie przysługuje tym, którzy skorzystali ze starych ulg: budowlanej lub oszczędza-li w kasie mieszkaniowej.
* Ulga dotyczy tylko kredytów udzielanych przez banki, SKOK-i i inne instytucje działające w oparciu o prawo bankowe. Jeśli zaciągniemy pożyczkę u developera to nie będzie nam przysłu-giwać żaden odpis.
* Z ulgi tej możemy korzystać tak długo, jak długo spłacamy kredyt. Można nawet i kilka-naście lat. Im bliżej końca spłaty, tym korzyści podatkowe mniejsze.
* Ulga ta nie przechodzi na następny rok, tzn. można odpisać odsetki tylko zapłacone w da-nym roku podatkowym. Kiedy zabraknie nam podatku do odliczenia całości zapłaconych odsetek, to niestety, nie będziemy mogli wykorzystać nadwyżki w następnym zeznaniu podatkowym.
Wyjątkiem są tutaj odsetki zapłacone do chwili zakończenia inwestycji – można je odliczyć w ciągu dwóch kolejnych lat.
Komu się opłaca
Nowa ulga najbardziej będzie opłacała się osobom zarabiającym dużo, czyli z II i III grupy po-datkowej. Podatnicy zarabiający najmniej dostaną zaledwie 19 proc. odsetek.
Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast zapowiada, że będzie starał się o rozszerzenie ulgi od-setkowej tak, żeby można było odpisać sobie odsetki od każdego kredytu na każde budowane mieszkanie nie tylko na 70 mkw. M.
Każde także nowo budowane mieszkanie – obojętne drugie czy dziesiąte – powinno uprawniać do ulgi. Nie ma niebezpieczeństwa nadużyć, ponieważ bank nie da klientowi drugiego czy trze-ciego kredytu, jeśli nie będzie widział, że ten nie jest w stanie go spłacić. Nie ma więc zagrożenia, że wezmę pięć kredytów na pięć mieszkań, choć mnie na to nie stać. (ELLE)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!