niedziela, 25 lutego 2018 r.

Dom

Lokatorzy w niepewności

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2007, 12:11

Trzecie czytanie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które miało odbyć się w Sejmie w miniony piątek, zostało przełożone.

Pojawiły się także nowe wątpliwości, którymi, według sugestii rządu. powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny.
Przypomnijmy: nowe zasady wykupu mieszkań lokatorskich na własność zakładają, że za tego typu przekształcenie lokator zapłaciłby od kilku do kilkunastu złotych (+ koszty notarialne) a nie, jak dotychczas, od 15 do 25 tys. zł na poczet wyrównania różnicy pomiędzy wartością rynkową mieszkania a wniesionym przed laty wkładem budowlanym. To właśnie ten punkt nowej ustawy wzbudza najwięcej kontrowersji zarówno wśród władz spółdzielni, jak i lokatorów, którzy swoje mieszkania wykupili przed laty za dość duże pieniądze.
W komisji sejmowej zajmującej się nowelizacją pojawiły się głosy, że aby nieco złagodzić poczucie krzywdy osób, które już wykupiły mieszkania lokatorskie, należy zwolnić je z opłat na rzecz funduszu remontowego (fundusz remontowy zasilały bowiem pieniądze wpłacane za przekształcenia).
Z kolei rząd w swojej opinii dotyczącej zmian w ustawie podkreślił, że choć punkt umożliwiający przekształcenie mieszkań lokatorskich za małe pieniądze jest uzasadniony z powodu konieczności wdrożenia procesów uwłaszczeniowych w spółdzielniach, jak i zgodny z oczekiwaniami społecznymi, należy sprawdzić jego zgodność z Konstytucją RP.
Dalsze prace nad ustawą mają się odbyć podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano na 24-27 kwietnia.
mms
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!