sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Lubelska woda nie jest zła!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 maja 2010, 18:17
Autor: Marek Kliza

Psioczysz, że pada deszcz? Nie narzekaj: za około 30 lat tę deszczówkę wypijesz sam, albo zrobią to Twoje dzieci lub wnuki.

Tyle bowiem – średnio – przenika woda z powierzchni ziemi do wodonośnych złóż wykorzystywanych do zaopatrywania Lublina w wodę. Przesączając się wolno przez skały kredowe woda oczyszcza się i nasyca związkami wapnia.


Takiemu właśnie położeniu geologicznemu zawdzięczają lublinianie swoją czystą, ale i twardą wodę.


W ramach akcji prowadzonej przez firmę BRITA jakość lubelskiej wody z kranu badał w minionym tygodniu Krzysztof Stankiewicz, doktor nauk chemicznych z Poznania. Wyłoniono go do tej roli spośród 3 tys. kandydatów.


Zaproszony przez samych mieszkańców, zawitał do kilku wybranych mieszkań na Czechowie, Bronowicach, Wrotkowie i w śródmieściu Lublina. W każdym próbował wody niczym kiper, degustujący najprzedniejsze marki wina.


W każdym pobrał pięć litrów wody, które przejdą specjalistyczne, zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia, badania w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.


– Na smak i zapach wody częściej narzekali lublinianie zamieszkujący starsze budynki w starszych dzielnicach miasta. Prawdopodobnie upływ czasu nie pozostał bez wpływu na kondycję niektórych nitek wodociągu – ocenia dr Krzysztof Stankiewicz.


– Rzeczywiście smak i zapach wody w tych miejscach wyraźnie odstawał od – podkreślam to – dobrej średniej, choć wciąż pozostawał na akceptowalnym poziomie.


Są jednak i takie miejsca, w których woda z kranu jest po prostu smaczna, a mieszkańcy nie mają do niej astrzeżeń – podsumowuje. Rezultaty badania organoleptycznego lubelskiej wody oraz wyniki analizy laboratoryjnej będą znane za około 2 tygodnie.


BRITA tester zbada kranówkę w dziesięciu polskich miastach. Celem tych badań jest stworzenie mapy jakości wody kranowej w Polsce i sprawdzenie, czy wymaga ona (lub nie) stosowania filtrów do wody.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!