piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Magiczna granica: minimum 800 obrotów bębna na minutę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2009, 14:48
Autor: (Echo Dnia)

Żeby pranie wyciągniete z pralki nie zawierało zbyt dużo wody, a w efekcie nie schło zbyt długo, bęben pralki musi wirować minimum 800 razy na minutę.

Suszarki

Są dwa typy suszarek, które różnią się sposobem obiegu powietrza i odprowadzania wilgoci: ewakuacyjne, zwane też wywiewowymi, i kondensacyjne.


Suszarki ewakuacyjne pobierają do suszenia powietrze z pomieszczenia. Wilgotne powietrze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem, sprzedawanym zwykle w komplecie z suszarką. W domach jednorodzinnych najlepiej podłączyć go do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej.


Droższe, ale nie wymagające podłączenia do wentylacji, są suszarki kondensacyjne. Powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Po odebraniu wilgoci z prania przepływa przez specjalny wymiennik, w którym jest schładzane powietrzem pobieranym z pomieszczenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i odpływa do zbiornika na wodę lub przewodem bezpośrednio do kanalizacji.

Elementy suszarki

Obudowa. Wymiary suszarek są zazwyczaj takie, jak typowych pralek. Niektóre modele można ustawić na pralce, łącząc urządzenia za pomocą specjalnych listew lub nóżek. Do bębna ze stali nierdzewnej można załadować jednorazowo tyle samo bielizny, co do pralki (od 3 do 6 kg).


Drzwiczki oraz otwory, przez które wkładamy pranie, są większe niż w pralkach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, przeszklone lub nie. Na drzwiczkach suszarki zainstalowany jest filtr, wychwytujący drobne elementy tkanin, który trzeba czyścić. Suszarki kondensacyjne mają zbiornik na wodę o pojemności 3-4 litrów. Konieczność jego opróżnienia sygnalizuje lampka kontrolna.


Panele sterujące. W prostszych modelach suszarek na panelu znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania czasu suszenia i przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy suszy się tkaniny delikatne. W innych za pomocą pokrętła lub przycisku wybiera się odpowiedni program suszenia.

Programy suszenia

Suszarki mają dwa podstawowe programy suszenia: do tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne - bieliznę można od razu schować do szafy - i skrócone, po którym tkaniny pozostają lekko wilgotne.


Suszenie skrócone nadaje się szczególnie do ubrań przeznaczonych do prasowania. W niektórych modelach suszarek jest dodatkowa opcja - "do magla”.
Program Rapid umożliwia zwiększenie mocy grzewczej, czyli całkowite wysuszenie prania przy jednoczesnym skróceniu czasu suszenia. Suszenie tkanin delikatnych może odbywać się w niższej temperaturze - zimnym powietrzem.

Ile kosztuje suszenie?

Koszt używania suszarki zależy od ilości wilgoci zawartej w suszonej bieliźnie. Im lepiej odwirowana, tym mniej kosztuje jej wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody - koszt jego suszenia jest wtedy duży.


Producenci podają zużycie energii elektrycznej dla procesu suszenia "do szafy" lub "do prasowania, ale nie zawsze jednak określają obroty, przy których bielizna została odwirowana. Zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia - 1,015 zł (koszt 1 kWh to 0,29 zł, czas suszenia około 100 minut).

Funkcje suszarki

Regulacja czasu suszenia. Niektóre suszarki mają elektroniczne sterowanie czasu suszenia. Są one wyposażone w czujnik wilgoci, który kończy suszenie w odpowiednim momencie i zapobiega przesuszeniu ubrań. Jeżeli suszarka nie ma sterowania elektronicznego, czas suszenia określamy sami. Czas suszenia można nastawić do 120 minut. Niektóre suszarki wyposażone są w sygnał dźwiękowy, oznaczający koniec suszenia.


System redukcji zagnieceń. Polega on na wdmuchiwaniu do bębna zimnego powietrza - przez pół godziny po zakończeniu suszenia. W tym czasie bęben obraca się w krótkich odstępach czasu. Inne rozwiązanie polega na przedmuchiwaniu bielizny w trakcie suszenia wilgotnym powietrzem. Do suszarki zawsze lepiej włożyć za mało bielizny, niż za dużo. Łatwiej będzie ją potem wyprasować.

Pralko-suszarki

Łączą w sobie funkcję pralki i suszarki - po zakończeniu cyklu prania urządzenie może wysuszyć bieliznę. Bęben pralko-suszarki ma zwykle ładowność 5 kg, ale są także cztero- lub siedmiokilogramowe. Trzeba jednak pamiętać, że w pralko-suszarce można wysuszyć jednorazowo tylko połowę ładunku, czyli około 2,5 kg.


Jeśli pierzemy maksymalnie dozwoloną ilość bielizny, czyli 5 kg, to przed suszeniem połowę prania musimy wyjąć i wysuszyć w drugiej turze. Wymiary pralko-suszarek są takie, jak pralek ładowanych z przodu: najczęściej 85x60x60 cm, ale można spotkać urządzenia płytsze.


Pralko-suszarki produkowane są wyłącznie jako urządzenia kondensacyjne, czyli takie, w których wilgoć jest skraplana i odprowadzana do kanalizacji. Wilgotne powietrze jest schładzane za pomocą zimnej wody wodociągowej.


Zużycie wody do skraplania jest duże, o czym nie zawsze informują producenci. W cyklu prania i suszenia pralko-suszarka zużyje - zależnie od marki - od 78 do 150 l wody (z czego około 50-60 l do prania). Dlatego lepiej zdecydować się na dwa urządzenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!