niedziela, 25 marca 2018 r.

Dom


Nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z wygody i luksusu. Na poczucie komfortu ma wpływ nie tylko metraż pomieszczenia, ale także dobrze dobrane wyposażenie i sposób jego lokalizacji.
Standardowe wyposażenie łazienki to wanna, umywalka i miska ustępowa. Ich rozmieszczenie oraz wielkość decydują najczęściej o naszej wygodzie. Urządzając małą łazienkę musimy na-uczyć się sztuki dokonywania wyborów.
Jeszcze przed jej wyposażeniem należy się zastanowić, które funkcje są dla nas ważne, a które można wyeliminować. Na przykład warto zrezygnować z wanny, o ile kąpiel nie jest naszym codziennym zwyczajem i w jej miejsce wstawić kabinę prysznicową. Pozwoli to na zwiększenie wolnej powierzchni lub zainstalowanie innego wyposażenia, które jest dla nas ważne, np. dużej umywalki.
Przezroczyste półki, przeszklone szafki
Dobrym rozwiązaniem w projektowaniu małych łazienek jest korzystanie z urządzeń wielo-funkcyjnych. Takimi urządzeniami są np. kabiny prysznicowe z funkcją hydromasażu.
W małej łazience wrażenie bałaganu powstaje poprzez nadmiar wyposażenia, jego kształt lub materiał, z którego je wykonano. W ciasnym wnętrzu lepiej zastosować materiały transparentne. Przezroczyste półki, przeszklone szafki, czy transparentne drzwi kabiny prysznicowej zaznaczają się delikatnie w pomieszczeniu, gubiąc prawdziwe gabaryty. Biel ceramiki o opływowych kształ-tach ładnie wpisuje się w okładziny ścienne, dając wrażenie przestrzeni i czystości.
Jeśli w łazience nie ma okna, warto wprowadzić doświetlenie z zewnątrz (przedpokój) przez postawienie ścianki z luksferów.
Mała przeźroczystość szkła zapewni intymność, przenikające światło zapewni optycznie po-większenie przestrzeni.
Podobny cel osiągniemy też przez odpowiednie użycie sztucznego oświetlenia, które wymaga starannego projektu. Nie można oświetlać tylko ogólnym światłem. Oświetlenie ogólne spłaszcza wnętrze, a tym samym optycznie je zmniejsza. Iluzję głębi daje zainstalowanie kilku punktów świetlnych o zmiennym natężeniu. Oświetlenie powinno się znajdować przy umywalce i najle-piej z obu stron lustra lub tuż nad nim.
Czarodziej iluzji
Największym czarodziejem iluzji jest jednak lustro. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu kombinacji z luster można pomieszczenie poszerzyć lub wydłużyć. Lustra mogą być jednocześnie ruchomymi ekranami, za którymi możemy ukryć wąskie półki na przechowywanie kosmetyków i przyborów.
Proporcje łazienki można także poprawić kolorem, wzorem i światłocieniem. Ciemne barwy zmniejszają optycznie wnętrze, zaś jasne tonacje powiększają. W małej łazience nie należy sto-sować dużych płaszczyzn o ciepłych, nasyconych barwach (by jej nie zmniejszać, warto raczej pomyśleć o chłodnych, rozbielanych kolorach pastelowych). Kolory z zimnej palety barw (niebie-ski, szary, zielony) mają właściwości oddalania, zaś kolory ciepłe (żółty, czerwony, brązowy) przybliżają. Dobry efekt „poszerzenia” łazienki możemy uzyskać poprzez ułożenie glazury w poziome pasy ma krótszych ścianach. Nie powinno się natomiast używać na ścianach i podło-dze dużych wzorów i wyraźnych faktur, ponieważ „zacieśniają przestrzeń”. Drobny wzór użytej glazury, płytek czy deseczek oraz zestawienie koloru z kolei optycznie powiększą wnętrza łazien-ki. (UK, AM)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!