piątek, 23 marca 2018 r.

Dom

Malowanie ciągle w modzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 sierpnia 2001, 12:57
Autor: Jan Kasprzak

W mieszkaniu spędzamy większość swego życia, nic więc dziwnego, że od jego wyglądu w dużej mierze zależy nasze samopoczucie. Ważnym czynnikiem decydującym zarówno o estetyce mieszkania, jak i nastroju jego lokatorów są odpowiednio wykończone ściany.

W mieszkaniu spędzamy większość swego życia, nic więc dziwnego, że od jego wyglądu w dużej mierze zależy nasze samopoczucie. Ważnym czynnikiem decydującym zarówno o estetyce mieszkania, jak i nastroju jego lokatorów są odpowiednio wykończone ściany.
Można to robić na wiele sposobów. Najstarszym i najbardziej popularnym jest malowanie. Dawniej powszechnie bielono je wapnem, które – oprócz czystości – dawało też i to, co było szczególnie ważne w budownictwie drewnianym, tj. ochronę przed mikroszkodnikami. Idealną biel uzyskiwano dodając niewielkie ilości niebieskiej farbki.
Następnie wymyślono białe i kolorowe wodne farby emulsyjne, przy pomocy których malarze, korzystając z szablonów, „rzucali na ściany” różnorodne desenie i szlaczki. Obecnie w malarstwie pokojowym dominują białe farby akrylowe wzbogacone szeroką gamą pigmentów. Zmieniła się także technika malowania: pędzle zastępowane są przez wałki i ciśnieniowe pistolety. Standardem jest jednolita barwa ścian; wzorki i pstrokacizna są już niemodne.
Wybór kolorystyki powinien być przemyślany, gdyż ma ona duży wpływ na nasze zmysły. Niektóre kolory sprawiają bowiem wrażenie ciepłych, inne zaś odwrotnie – zimnych. Naukowcy dowiedli, że różne tonacje żółci kojarzone są ze słońcem, a więc z pogodą i optymizmem. Delikatne, mleczne, pastelowe płaszczyzny przydają mieszkaniu miłej i czystej aury. Zieleń to bezpieczeństwo i spokój, natomiast odcienie brzoskwini wyzwalają spontaniczność i żywiołowość. Ściany różowe z kolei to spokój i ciepło. Ściany małego pomieszczenia można optycznie powiększyć pokrywając je farbami w jasnych kolorach i malując na nich pionowe (wtedy „podnosimy” jego wysokość) lub poziome (wówczas je „poszerzamy”) wzory.
Jedna z renomowanych firm zajmujących się produkcją farb daje kilkupunktowe zalecenia, jak postępować przed wyborem ostatecznego koloru ścian. Proponuje mianowicie, by najpierw nakleić na kartonie próbki kolorów i tkanin, które mamy zamiar wykorzystać. Pozwoli to porównać, jak prezentują się one w różnych warunkach i przy różnym oświetleniu. Niekiedy do projektowania wyglądu wnętrza własnego mieszkania bardzo przydają się zdjęcia zamieszczane w folderach reklamowych.
Wskazane jest również testowanie farb poprzez przyłożenie ich (po rozprowadzeniu na bristolu) do ściany. Malować jednak trzeba farbą o odcień jaśniejszą niż użyliśmy do prób. Przypominają też owe firmy, że monotonię pomieszczenia można rozbić różnicując kolory mebli i tkanin. Nierówność powierzchni najlepiej zneutralizować barwą mocną, nasyconą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!