czwartek, 22 lutego 2018 r.

Dom

Mieszkać bezpiecznie, oszczędnie, komfortowo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 stycznia 2009, 15:01
Autor: Opr. (hap)

Budowa własnego domu, który będzie zapewniał komfort użytkowania i dawał poczucie bezpieczeństwa, jest ważnym przedsięwzięciem.

Koncepcja Inteligentnego Domu opiera się między innymi na zapewnieniu mieszkańcom maksymalnej wygody, zredukowaniu kosztów eksploatacji
i zadbaniu o bezpieczeństwo domowników.

Działanie systemu zwanego Inteligentnym Domem można podzielić na kilka płaszczyzn:

- sterowanie ogrzewaniem,
- system alarmowy i monitoringu,
- system przeciwpożarowy,
- system pogodowy,
- system kontroli dostępu.

Są to najbardziej oczywiste i wymierne cechy.

- Wszystkie wymienione funkcjonalności mogą być realizowane niezależnie od siebie, jednak ich integracja powoduje, że dom zaczyna "myśleć” i wykonywać pewne, zaprogramowane czynności. Niejako zwalnia to domowników z konieczności pamiętania o tych czynnościach, a więc oszczędza czas. Poza tym, system nie zapomni np. zasunąć rolet na noc lub uzbroić alarmu o konkretnej godzinie, gdy mieszkańcy idą spać - mówi Marcin Sitkowski z ARCHON+ Biuro Projektów. Przykładowe powiązanie to integracja czujników pogodowych - temperatury, wilgotności, a nawet całej stacji pogodowej ze sterowaniem ogrzewaniem, reagowaniem na pory dnia i nocy, załączaniem oświetlenia zewnętrznego, zamykaniem okien podczas deszczu lub uruchamianiem zraszaczy w ogrodzie. Dzięki takiej kompaktowości całego systemu wszystkie urządzenia sprzężone w Inteligentny Dom działają tylko tak długo, jak muszą działać i tylko wtedy gdy jest to uzasadnione - spełniane jest założenie oszczędnej eksploatacji.

Szacuje się, że przy odpowiednim zaprojektowaniu systemu możliwe są oszczędności na ogrzewaniu i zużyciu energii rzędu 30-50 proc.

Każdy po wybudowaniu domu chciałby nie tylko wygodnie w nim mieszkać, ale i móc bez obaw wyjechać na urlop czy podczas jakiejkolwiek nieobecności mieć świadomość, że dom jest dobrze chroniony. Symulacja obecności polega na gromadzeniu informacji o codziennym funkcjonowaniu mieszkańców - ich przyzwyczajeniach, preferencjach np. oświetleniu wokół posesji i w pomieszczeniach, w których domownicy na co dzień przebywają.

Zapamiętywane są m.in. częstotliwość oraz pory, w jakich gaszą i zapalają się światła. Na podstawie tych informacji, gdy dom zostawiamy pod opieką systemu, zaczyna on symulować obecność właśnie poprzez odtwarzanie wyżej wymienionych parametrów. Przy pomocy panelu sterującego, mającego często postać dotykowego wyświetlacza, jesteśmy w stanie zaprogramować dowolną sytuację, która wprowadzi w błąd potencjalnych włamywaczy, a w sytuacji krytycznej zawiadomi policję, firmę ochroniarską lub całą okolicę (przy pomocy alarmu), że ktoś nieuprawniony usiłuje dostać się do środka.

To nie jest już tylko fantastyka - przed powrotem do domu z pracy lub urlopu możemy zażyczyć sobie, aby czekała na nas zaparzona kawa, a temperatura w pokoju, oświetlenie i ulubiona muzyka pozwoliły nam zająć się wyłącznie odpoczynkiem.

Źródło: www.archon.pl , www.projektydomow.pl

Ekspert radzi - Pomyśl o tym przy planowaniu

Marcin Sitkowski z ARCHON+ Biuro Projektów

Warto wziąć pod uwagę ideę Inteligentnego Domu przy planowaniu tak ważnej inwestycji jak własny dom. Przy fachowej pomocy podczas wykonawstwa instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych mamy realne szanse znacząco wpłynąć na późniejsze koszty eksploatacji oraz wysoko podnieść komfort i bezpieczeństwo w naszym domu. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!