sobota, 10 grudnia 2016 r.

Dom

Mieszkanie zakładowe

Dodano: 7 maja 2003, 11:32


• Wykupiłam mieszkanie zakładowe. Czy należy mi się zwrot kaucji, jaką pobrano ode mnie przy podpisywaniu umowy najmu? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? – pyta Czesława W. z Chełma
– Oczywiście, że należy się Pani. Zwrot powinien nastąpić w ciągu miesiąca od chwili wykupu. Właściciel lokalu może potracić z tej kaucji zaległe należności za jego użytkowanie. Zasady obliczania wysokości zwrotu zależą od tego, kiedy kaucja została wpłacona.
Gdy najemca wpłacił ją w czasie obowiązywania ustawy o ochronie praw lokatorów, czyli po 10 lipca 2001 r., podlega ona waloryzacji w ten sposób, że w dniu zwrotu kwota kaucji powinna stanowić wielokrotność obecnego czynszu, w takim samym stosunku, jaki obowiązywał w odniesieniu do czynszu w dniu podpisania umowy najmu. Przykład: jeżeli w chwili zawarcia umowy najmu, najemca musiał wpłacić kwotę równą 10-krotnosci czynszu, to teraz należy mu się 10-krotność aktualnego czynszu,.
Gdy kaucję wpłacono po 12 listopada 1994 r., a przed 10 lipca 2001 r., waloryzuje się ją na pod-stawie procentu wartości odtworzeniowej lokalu, jaki kaucja stanowi w dniu jej pobrania. Na przykład, jeśli w dniu podpisania umowy było to 3 proc., to teraz też należy się 3 proc., tyle że aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu.
Co do kaucji wpłaconej przed 12 listopada 1994 r. przepisy nie precyzują, czy i w jaki sposób ma być ona waloryzowana. Dlatego właściciele budynków sprzedający lokale często próbują wma-wiać najemcom, że należy im się kwota nominalna (czyli dokładnie taka, jaka wpłacili), ewentu-alnie – z oprocentowaniem. Zwrot wynosi więc dosłownie kilka złotych, podczas gdy wpłacone przed laty kaucje stanowiły często wielokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W takiej sytuacji najemca nie musi przyjmować proponowanych mu groszy, lecz może negocjo-wać z właścicielem sposób waloryzacji kaucji. Jeśli nie dojdą do porozumienia, o dokonanie waloryzacji można wystąpić do sądu.
NA PODDRUKU
Podstawa
O kaucjach czytaj w art. 6 i 36 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszka-niowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. nr 71, poz. 733 z późn. zm.)
Koniec poddruku
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

CENEO