piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Mieszkanie zakładowe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2003, 11:32


• Wykupiłam mieszkanie zakładowe. Czy należy mi się zwrot kaucji, jaką pobrano ode mnie przy podpisywaniu umowy najmu? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? – pyta Czesława W. z Chełma
– Oczywiście, że należy się Pani. Zwrot powinien nastąpić w ciągu miesiąca od chwili wykupu. Właściciel lokalu może potracić z tej kaucji zaległe należności za jego użytkowanie. Zasady obliczania wysokości zwrotu zależą od tego, kiedy kaucja została wpłacona.
Gdy najemca wpłacił ją w czasie obowiązywania ustawy o ochronie praw lokatorów, czyli po 10 lipca 2001 r., podlega ona waloryzacji w ten sposób, że w dniu zwrotu kwota kaucji powinna stanowić wielokrotność obecnego czynszu, w takim samym stosunku, jaki obowiązywał w odniesieniu do czynszu w dniu podpisania umowy najmu. Przykład: jeżeli w chwili zawarcia umowy najmu, najemca musiał wpłacić kwotę równą 10-krotnosci czynszu, to teraz należy mu się 10-krotność aktualnego czynszu,.
Gdy kaucję wpłacono po 12 listopada 1994 r., a przed 10 lipca 2001 r., waloryzuje się ją na pod-stawie procentu wartości odtworzeniowej lokalu, jaki kaucja stanowi w dniu jej pobrania. Na przykład, jeśli w dniu podpisania umowy było to 3 proc., to teraz też należy się 3 proc., tyle że aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu.
Co do kaucji wpłaconej przed 12 listopada 1994 r. przepisy nie precyzują, czy i w jaki sposób ma być ona waloryzowana. Dlatego właściciele budynków sprzedający lokale często próbują wma-wiać najemcom, że należy im się kwota nominalna (czyli dokładnie taka, jaka wpłacili), ewentu-alnie – z oprocentowaniem. Zwrot wynosi więc dosłownie kilka złotych, podczas gdy wpłacone przed laty kaucje stanowiły często wielokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W takiej sytuacji najemca nie musi przyjmować proponowanych mu groszy, lecz może negocjo-wać z właścicielem sposób waloryzacji kaucji. Jeśli nie dojdą do porozumienia, o dokonanie waloryzacji można wystąpić do sądu.
NA PODDRUKU
Podstawa
O kaucjach czytaj w art. 6 i 36 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszka-niowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. nr 71, poz. 733 z późn. zm.)
Koniec poddruku
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!