niedziela, 18 marca 2018 r.

Dom

Mieszkaniowy kalejdoskop

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2004, 17:58


Co z mieszkaniami w Unii
Czarny, pesymistyczny, ale możliwy scenariusz: mieszkania po wstąpieniu Polski do unii mogą podrożeć nawet o 20 proc. Bo wyższy VAT na materiały budowlane i usługi oraz nowa, 22 proc. stawka na ziemię. Jednocześnie VAT na mieszkanie, jako towar, nie wzrasta i pozostaje na po-ziomie 7 procent. Lokale, które będą oddawane do użytku w najbliższych miesiącach – będą budowane w całości z materiałów tańszych. A więc mieszkania zdrożeją czy nie?
Na pewno nie od razu – zapewniają developerzy. Niektórzy mówią nawet, że to odległa per-spektywa: podatek VAT, który na dziś obowiązuje w stawce 7 proc. został ustalony do końca 2007 roku. Jedyny możliwy wzrost cen wiąże się z wprowadzeniem 1 maja br. podatku VAT na ziemię. Jej koszt w stosunku do kosztu całej inwestycji to ok. 10 proc. Mieszkanie warte 100 tys. zł, po wprowadzeniu 22 proc. VAT na grunt będzie więc droższe o nieco ponad 2 tys. zł.
Dobre wzory
Model chroniącej interesy obu stron regulacji stosunków na linii klient – developer już wpro-wadziły i wszechstronnie przećwiczyły kraje „15”. Najwcześniej, bo już w latach 50., ochronę praw klientów wprowadziła Francja, potem Niemcy, Belgia, Austria i kolejne kraje.
U nas część obowiązków związanych z ochroną praw klienta wzięły na siebie niektóre banki, autoryzując developerów, z którymi nawiązały współpracę. Jednak najpewniejszym instrumentem ochrony praw klienta jest rachunek powierniczy w banku uniwersalnym, na którym gromadzone będą środki wpłacone przez klienta. Na mocy ostatniej nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, ten typ rachunku może prowadzić także bank hipoteczny. Środki te pozostają pod kontrolą banku i on decyduje o ich wypłacie developerowi. Powstają już pierwsze trójstronne umowy tego typu.
Czas okazji
Na lubelskim rynku nieruchomości mieszkaniowych popyt już zaczyna górować nad podażą, przynajmniej w dziedzinie mieszkań nowobudowanych. Już grudzień był miesiącem intensywnej sprzedaży. W efekcie developerzy wyprzedali większość swoich zasobów. Powodem był zapew-ne „strach przed Unią”, a raczej związanym z nią wyższym podatkiem VAT na materiały budow-lane, ale również to, że można było kupić mieszkania po atrakcyjnych cenach. Często spotkać można było sytuacje, kiedy zainteresowani kupnem własnego M klienci czynili poważne przed-płaty na mieszkania, które będą oddawane dopiero pod koniec 2004 r. albo nawet i w 2005 r.
Na rynku wtórnym w dalszym ciągu przeważały transakcje dotyczące mieszkań dwu- i trzypo-kojowych o metrażach 40 -60 mkw., których ceny nie uległy zmianom. Ponieważ brakuje takich w centrum miasta, coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w innych dzielnicach. Cena 1 mkw. w tym sektorze nieruchomości wahała się od 1, 8 (wieżowce, zniszczone budynki niskie, bez wykończenia ponad standard) do 3 tys. zł (budynki liczące 3 – 4 lata, wysoki standard wykończenia). (a, e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!