niedziela, 25 lutego 2018 r.

Dom

Jan Szarypo, kierownik regionalnego biura firmy "Techem" w Lublinie
– Jednym ze skuteczniejszych sposobów mających wpływ na wielkość opłat za faktyczne zużycie energii cieplnej, a także na racjonalne jej użytkowanie, jest montaż podzielników. Dzięki nim mamy możliwość oddziaływania na około 60 procent kosztów. Pozostałe 40 procent to wielkości stałe. (Grzejniki w miejscach ogólnie dostępnych jak korytarze, piwnice, suszarnie i łazienki).
Należy jednak pamiętać, że komfort płacenia mniejszych rachunków uzależniony jest w znacznym stopniu od umiejętności gospodarowania ciepłem. Obniżenie temperatury pomieszczenia tylko o 1 stopień przynosi oszczędności rzędu prawie 6 procent kosztów ogrzewania. Dlatego też, aby podzielniki spełniały swoją rolę, należy częściej używać termostatów. Dzięki nim możemy obniżać temperaturę pomieszczeń w nocy, czy też różnicować ją w kuchni i pokojach. Jednym ze sposobów na oszczędność, może być również zamykanie grzejnika w czasie wietrzenia mieszkania.
Nie wszyscy płacą jednakowo. Przy obliczaniu należności wynikłych z odczytów podzielników stosuje się odpowiednie współczynniki. Dla większości mieszkań wynosi on 1, natomiast dla usytuowanych na parterze, ostatnim piętrze lub w prześwicie jest mniejszy.
W zależności od operatora systemu znajdujące się na rynku podzielniki cieczowe mogą posiadać miejsce na jedną, bądź dwie fiolki z płynem. W tym drugim przypadku jest ono przeznaczone na ampułkę z poprzedniego okresu grzewczego, która ma służyć do porównania wielkości zużycia ciepła. Dla lepszej orientacji każdego roku jest inny kolor cieczy. W celu uniknięcia pomyłek należy przed podpisaniem wyników odczytu sporządzonego przez przedstawiciela firmy zarządzającej systemem, sprawdzić dane na skali podzielników.
Zamontowanych przez specjalistów urządzeń nie można przekładać na inne grzejniki, ponieważ mają one skalę przystosowaną tylko do tych, na których zostały pierwotnie umieszczone. Dotyczy to wszystkich podzielników, włącznie z elektronicznymi, które w razie przełożenia należy przeprogramować. Ponadto trzeba uważać by ich nie uszkodzić, gdyż może to grozić większą opłatą. (zk)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!