czwartek, 11 lutego 2016 r.

Dom

Domowe sposoby na gołębie

Dodano: 18 maja 2010, 17:10

PORADNIK: Jak uciążliwi potrafią być skrzydlaci nieproszeni goście i ile szkód mogą wyrządzić, wiedzą zarówno zarządcy, jak i mieszkańcy budynków.

Zanieczyszczone elewacje, odpychające wyglądem gzymsy, dachy i rynny – to znaki charakterystyczne w większości miast. Sprawcami tej sytuacji są gołębie.


Do odstraszenia tych miejskich szkodników można wykorzystać różne sposoby.
Gołębie stanowią problem w większości miast.


W wyniku ich obecności budynki są zanieczyszczone, co wpływa na estetykę obiektu oraz wiąże się z dodatkowymi wydatkami na renowację. W pierwszym starciu ze szkodnikami warto poznać, czego nie lubią gołębie i skorzystać z domowych sposobów.

Nie dokarmiaj!

Powinniśmy zdecydowanie pamiętać o niedokarmianiu gołębi. To, że ptaki upodobały sobie dane miejsce do wypoczynku bądź gniazdowania, nie jest dziełem przypadku.


Znajdując w pobliżu źródło wody i pokarmu, gołębie interpretują jako zaproszenie do regularnych odwiedzin.

Zamontuj żyłkę lub siatkę

Kolejnym krokiem może być odcięcie gołębiom dostępu do miejsc, które sobie szczególnie upodobały. Jednym z takich miejsc może być parapet, na którym rozciągnięta na całej długości żyłka powinna przynajmniej na jakiś czas utrudnić ptakom odwiedziny naszego okna.


Niektórzy decydują się również na zastosowanie siatki, którą można zamówić lub wykonać we własnym zakresie. Jest to mało atrakcyjny, aczkolwiek skuteczny sposób.

Płyta CD jako straszak

Płyta CD, zaczepiona nad miejscem odpoczynku gołębi, przestraszy je bijącym z niej blaskiem. Wykorzystuje się też inne błyszczące blaszki albo nawet dziecięce wiatraczki.


Posiadającym nagranie odgłosów wydawanych przez sowy oraz jastrzębie polecamy puszczanie ich głośno, gdy tylko zobaczycie w okolicy gołębia. To prosta recepta na odstraszenie miejskich szkodników.


Oprócz tego, warto spróbować zawieszenia barwnych flag lub szmatek, które nie tylko utrudnią gołębiom dostęp do miejsca, gdzie chciałyby odpocząć, ale także wywołają u nich niepokój.

Wąż na gołębia

W roli ,,strachów na gołębie” najlepiej sprawdzają się drapieżniki. Gumowe węże, wypchane ptaki drapieżne, balony z namalowanymi oczami przypominającymi spojrzenie sowy – to proste sposoby na zniechęcenie gołębi do odwiedzin. Przynajmniej na jakiś czas.


Skutecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wsparcie ze strony sokolników, co często jest praktykowane na terenie lotnisk. Drapieżnik latający nad danym terytorium nie pozwoli gołębiom beztrosko zanieczyszczać żadnego budynku.


Jednak nawet jeśli pozwolimy sobie na wsparcie sokolnika, będzie to działanie krótkoterminowe.


– W przypadku korzystania z domowych sposobów odstraszania gołębi sugeruję stosowanie kombinacji różnych narzędzi. W przeciwnym razie, gołębie szybko przyzwyczają się do nowych warunków.


Zabiegi te faktycznie mogą się sprawdzić, gdy mamy do czynienia z garstką gołębi, w przypadku większych obiektów najkorzystniejszym rozwiązaniem są moduły mechaniczne – mówi Paweł Ćwierzyński z BirdSystem.

Urządzenia mechaniczne

Moduły mechaniczne mają formę listwy wykonanej z bezbarwnego tworzywa, z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami. Stanowią one dowód na to, że istnieje sposób na odstraszenie gołębi bez wyrządzania im krzywdy.


W porównaniu z człowiekiem, gołębie mają znacznie lepszy wzrok – już z daleka widzą zabezpieczenie umieszczone na parapetach, gzymsach i rynnach. Dzięki temu, nie dochodzi do poranienia w wyniku prób siadania, bo gołębie po prostu unikają tych miejsc.

W Bychawie mają spokój

Jedną z firm, która zdecydowała się rozstać z gołębiami raz na zawsze, jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bychawie.


– Architektura naszego budynku sprzyjała zakładaniu gniazd przez ptaki, dlatego zabrudzenia elewacji stanowiły dla nas poważny problem – przyznaje Janusz Pietrzak, kierownik sekcji techniczno-gospodarczej SP ZOZ w Bychawie.


– Z tego względu, zainstalowaliśmy 200 m. systemu odstraszającego gołębie. Całość inwestycji wraz z montażem kosztowała ok. 4 tys. zł. Zabieg ten zdał egzamin – gołębie zaczęły omijać nasz zakład.


Dzięki tej niewielkiej inwestycji SPZOZ w Bychawie nie ponosi już kosztów usuwania ptasich odchodów i utrzymania budynku w czystości.


– Gruntowne wyczyszczenie elewacji wymaga skorzystania z dźwigu. W naszym przypadku, takie jednorazowe doprowadzenie obiektu do porządku to koszt ok. 1500 zł, a należałoby to robić mniej więcej raz na kwartał – dodaje Janusz Pietrzak.

Ramka
A TO ŻARŁOKI!
* Jeden gołąb miejski zjada 35 g nasion dziennie.
* 80 gołębi zjada w ciągu roku 1 tonę ziarna.
* 20 gołębi zjada tyle, ile jeden człowiek.
* 500 gołębi w magazynie zjada tyle zboża, ile potrzeba dla 25 osób.
Źródło: Good One PR
Czytaj więcej o:
Adrian
Gość
ZygfrydSala
7 komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Adrian
Adrian (24 grudnia 2015 o godzinie 14:21)
Ann jesteś genialna! Przecież nic tak nie przerazi te latające szczury, jak ich własne ścierwo nabite na pal.
Gość
Gość (18 czerwca 2015 o godzinie 19:09)
U mnie na balkonie pomogła siatka na gołębie, przy okazji przydała się jako zabezpieczenie przed wypadnięciem kociaka. Można kupić i zamontować samemu, albo wynająć firmę, która się zajmuje takimi rzeczami.
ZygfrydSala
ZygfrydSala (12 czerwca 2014 o godzinie 10:10)

Gwoździe przyczep do parapetu okna.

forti
forti (10 czerwca 2014 o godzinie 09:35)

Wiatrówka ;)

EWA
EWA (9 czerwca 2014 o godzinie 12:30)

Kupiłam przez internet sztucznego kruka ,który miał odstraszać gołębie ( siadały na poręczy balkonu obok okna i ciągle oknaq zanieczyszczone) Niestety , gołębie siadają obok kruka w odległości około 50cm. Mają gniazdo piętro wyżej ,może dlatego. Instynkt macierzyński jest silniejszy od strachu. Poczekam aż wylęgną się małe i odfruną .A może znajdę jakiś bardziej skuteczny odstraszacz... ;))

Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24

CENEO