sobota, 24 lutego 2018 r.

Dom

Na wyboistej ścieżce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2002, 11:30

Trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy o programach rewitalizacji, który ma rozwiązać problem degradacji zasobów mieszkaniowych w kraju. Program wymagać będzie aktywności pracowników samorządu lokalnego, jednostek komunalnych, właścicieli nieruchomości i lokalnej społeczności.

Realizacja tego programu ma być rozłożona na lata. Będzie on oparty o zasadę finansowego udziału właścicieli nieruchomości, często także mieszkańców, przy jednoczesnym korzystaniu ze środków publicznych.
Krok po kroku
Pierwszym krokiem jest opracowanie programu rewitalizacji. Gmina może przystąpić do tego z własnej inicjatywy lub na wniosek właścicieli nieruchomości na obszarze, który miałby być nim objęty.
O przystąpieniu do opracowania programu decyduje rada gminy. Ona też określa granice obszaru, na jakim będzie program prowadzony, termin opracowania, cele programu, zasady powołania pełnomocnika i rady ds. rewitalizacji. Pełnomocnik - osoba prawna lub fizyczna - będzie powoływany przez zarząd gminy. Uwzględnia on wnioski zgłoszone przez mieszkańców wytypowanego do rewitalizacji obszaru oraz wyniki konsultacji z nimi, zleca badania ich postaw i preferencje.
Towarzystwa odnowy
Zarządzaniem całością prac inwestycyjnych według projektu ustawy powinny się zajmować towarzystwa odnowy (TO). Co to takiego? Jest to spółka prawa handlowego, akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością, spełniająca wymogi ustawy, której podstawowym celem jest realizacja zadań inwestycyjnych ujętych w projektach realizacji.

Fundusze
Projekt przewiduje mechanizmy i źródła wsparcia finansowego rewitalizacji ze środków publicznych. Wsparcie to będzie polegać na stworzonych w tym celu dwóch funduszach o specjalnym charakterze - gminnym i wojewódzkim - oraz na kredycie tzw. sanacyjnym.
Proponowane w ustawie środki specjalne mają spełnić jeden cel podstawowy - dać podstawy do gromadzenia funduszy z różnych źródeł, w tym z budżetu do prowadzenia poszczególnych projektów rewitalizacyjnych. Udostępnienie kredytu sanacyjnego uznano za jedyny, adekwatny do sytuacji budżetu, sposób bezpośredniego finansowego wspierania programów rewitalizacji ze środków państwa.
Projekt ustawy we wrześniu br. ma trafić do Rady Ministrów w celu ostatecznej akceptacji i wejść na ścieżkę legislacyjną.(uk, al)

Kredyty sanacyjne

Przeznaczone będą na finansowanie zadań inwestycyjnych, ujętych w programie rewitalizacji. Udzielać ich będą banki, które zawrą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredytobiorcą może być towarzystwo odnowy, właściciel (użytkownik wieczysty) nieruchomości, wspólnota mieszkaniowa,
a także osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, jeżeli zamierza prowadzić inwestycję budowlaną na obszarze projektu rewitalizacji. Zadanie inwestycyjne, na które można otrzymać kredyt, obejmuje budowę (rozbudowę, przebudowę) lub remont budynku wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą techniczną w obrębie nieruchomości gruntowej. Wysokość kredytu sanacyjnego ograniczona jest do takiej części kosztów zadania, której nie pokrywa inny kredyt, bądź dotacji ze środków publicznych, jednakże nie więcej niż 70 proc. kosztów realizacji zadania. Kredyt musi być udzielony w złotówkach, spłacany w równych ratach kapitałowych przez maksymalnie 10 lat, z karencją nie dłuższą niż 18 miesięcy. Dopłaty przestają przysługiwać, jeżeli oprocentowanie spadnie poniżej 6 proc. - zastrzegają się twórcy projektu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!