poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Dom

Nie kupuj kostki w worku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2009, 14:37
Autor: Opr. (hap)

Idzie wiosna. Wreszcie będziesz mógł zrobić porządny podjazd do domu i ścieżkę w ogrodzie. Zrób to z głową i z... kostki

Kiedy budujemy wymarzony dom, zastanawiamy się jak zagospodarować teren wokół niego. Jakich materiałów użyć żeby alejki, ścieżki ogrodowe czy podjazdy wytrzymały długie lata, były funkcjonalne i pięknie podkreślały otoczenie. Wybór jest prosty - kostka brukowa.


Kostka brukowa pojawiła się na rynku polskim ok. 20 lat temu. Od tego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niewątpliwy sukces zawdzięcza ona swojej trwałości, łatwości ułożenia i estetyce. Dziś jest nieodzownym elementem zagospodarowania przestrzeni wokół domów, na podjazdach czy w ogrodach.

Czym się kierować przy wyborze

Przy wyborze kostki powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które będą miały decydować o końcowym sukcesie. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej grubości, wielkości, kształtu i rodzaju kostki, którą chcemy wykorzystać. Najlepiej w tej sprawie zgłosić się do brukarza albo do firmy, w której kostkę zamierzamy zakupić.

Grubość i wielkość kostki

Grubość kostki dobieramy pod kątem natężenia ruchu, jaki będzie się po niej odbywał.


* W miejscach, gdzie będziemy poruszali się pieszo np.: alejki w ogrodzie, najrozsądniej zastosować cieńszą, cztero- lub sześciocentymetrową kostkę brukową.
* Na podjeździe albo wjeździe do garażu należy ułożyć kostkę o grubości minimum 6 cm.
* Jeśli na naszej działce przewidujemy ruch samochodów ciężarowych, musimy wybrać kostkę grubości 8 cm lub więcej.


Wybierając wielkość kostki, musimy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale również względy praktyczne. Jeśli układamy wąską alejkę, najlepiej wybrać małą kostkę o prostym wzorze, aby uniknąć jej docinania, a tym samym niepotrzebnego marnowania materiału.

Grunt to dobry grunt

Niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża, na którym będziemy układali kostkę. Najpierw musimy wykonać korytowanie, czyli usunąć wierzchnią warstwę gruntu, następnie przeprowadzamy niwelację, czyli wyrównujemy dno wykopu.


Nasze podłoże powinno być również odpowiednio zagęszczone - ubite oraz ukształtowane.
- Nie możemy zapomnieć o odpowiednich spadkach: poprzecznym, 3-4 % oraz podłużnym, ok. 0,5%” - radzi Jarosław Rybiński, dyrektor handlowy z firmy Awbud Wyroby Betonowe.

Zaczynamy od projektu

Przed zakupem kostki brukowej warto zastanowić się nad szczegółowym zagospodarowaniem terenu. Dzięki temu będziemy pewni, że nasze wymagania estetyczne znajdą odzwierciedlenie w projekcie, a dodatkowo będziemy wiedzieli ile i jaki rodzaj kostki potrzebujemy nabyć.


Źródło: GutPR
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jar-tech.pl
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jar-tech.pl
jar-tech.pl (4 sierpnia 2009 o 18:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jar-tech.pl sprawdzona kostka brukowa z gwarancją, warmińsko-mazurskie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!