piątek, 24 listopada 2017 r.

Dom

Nie tylko otwieranie okien

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2003, 15:12

Głębszy oddech dla mieszkania
W sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy oszczędzać, obniżać koszty ogrzewania, otwieranie okien nie może być jedynym sposobem wentylacji, tym bardziej, że ucieka przez nie cenne ciepło.
Poszukiwania wyjścia z tej kłopotliwej sytuacji doprowadziło konstruktorów okien do zapro-ponowania dwóch nowych rozwiązań. Pierwsze z nich polega na rozszczelnieniu okien, drugie na zamontowaniu w nich lub w ścianie nawiewników.
Rozszczelnienie okien
Rozszczelnianie okien jest jakby „psuciem” nowoczesnej stolarki. Początkowo usuwano z ramy część uszczelki przylgowej (5–10 proc. jej długości).
Obecnie uszczelkę profilową zastępuje się uszczelką płaską, karbowaną lub perforowaną, a okna takie wyposażone są w nowe okucia umożliwiające rozszczelnienie okien (zarówno pla-stykowych, jak i drewnianych) bez ich otwierania.
Rozszczelnione okna mają gorszą izolacyjność akustyczną, może przedostawać się przez nie woda deszczowa. Nie trudno też domyślić się, że koszty ogrzania pomieszczenia z takimi oknami są wyższe.
A co najgorsze, rozszczelnienie nie zapewnia dostatecznej wentylacji i od czasu do czasu trze-ba okno uchylić.
Nawiewnik...
Inna metodą przeciwdziałania efektowi „termosu” jest instalowanie specjalnej konstrukcji na-wiewników. Urządzenie to, wykonane z blachy stalowej, aluminium lub plastyku może zostać przymocowane do okna lub ściany zewnętrznej. Nawiewnik składa się z wewnętrznej listwy regulacyjnej i zewnętrznego okapnika. Przepływając pod okapnikiem, powietrze wpada do po-mieszczenia przez wąską, długą szczelinę. Ręczna regulacja stopnia otwarcia tej szczeliny pozwa-la na kontrolę ilości i kierunku napływu powietrza (góra lub dół albo góra i dół jednocześnie).
Umieszczony w ramie nawiewnik nie ogranicza powierzchni szyb, ani nie osłabia konstrukcji okna.
...lub kratka higrosterowana
Ciekawym rozwiązaniem są nawiewniki higrosterowane, w których strumień doprowadzanego powietrza zależy od wilgotności wewnętrznej względnej. A ona zmienia się w zależności od liczby osób znajdujących się w pomieszczeniu oraz wykonywanych przez nie czynności
Przy wilgotności względnej 30 proc. kratka wywiewna higrosterowana dostarcza około 15 m sześć. Powietrza na godzinę. Maksymalną wydajność – od 35 do 50 m sześć. Na godzinę – osiąga ona, z w zależności od modelu, przy wilgotności wnętrza 7- proc.
Uwaga na wilgoć i pleśń
Do roku 1997 nasze Prawo Budowlane zakładało naturalną wentylację poprzez stolarkę drzwiową i okienna. Budynki wzniesione przed tym okresem nie są przygotowane do stolarki PCW, której główną zaletą jest szczelność, a przez to energooszczędność i wysoki współczynnik tłumienia hałasu.
Szczególnie narażone na zawilgocenia i pleśń są pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, czyli kuchnie, łazienki. (E)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!