poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Dom

Nie tylko w drewnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2002, 16:22
Autor: (MAG, UK)


Nie pełnią wyłącznie funkcji estetycznej, czyli wykończenia okna. Parapety spełniają przede wszystkim rolę użytkową.
Zazwyczaj parapet umieszczony jest nad grzejnikiem, a to korzystnie wpływa na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Ogrzewane powietrze zamiast płynąć do góry w stronę zimnej szy-by, kierowane jest przedtem do wnętrza pomieszczenia. Parapet zapobiega więc niepotrzebnym stratom ciepła, pod warunkiem, że jego szerokość jest wystarczająca, aby całkowicie przykryć umieszczony pod nim grzejnik.
Wybierać, przebierać
* Parapety z litego drewna są ładne, ale łatwo odkształcają się (szczególnie, gdy parapet jest duży) i wypaczają. Lepiej więc wybrać parapet z drewna klejonego warstwowo. Wyglądają po-dobnie, a są bardziej stabilne wymiarowo. Parapety z drewna maluje się bezbarwnymi lub kolo-rowymi lakierami do drewna.
* Parapety z materiałów drewnopochodnych (czyli płyt postformingowych) mają rdzeń z płyty wiórowej i z obu stron oklejone są laminatem (można kupić także parapety, w których laminat nie jest przyklejony do płyty, ale spieczony z nią. Są one droższe, ale bardziej odporne na zawil-gocenie. Ich wygląd zależy od laminatu, który może mieć dowolny kolor albo imitować materiały naturalne – kamień lub drewno. Przednia krawędź parapetów ma tzw. nosek – czyli jest wygięta do dołu i lekko zaokrąglona.
Parapety z laminowanej płyty wiórowej są lekkie, odporne na wilgoć i zabrudzenia, łatwiej też utrzymać je w czystości. Nie wymagają dodatkowych wykończeń, a jedynie po odcięciu na wy-miar oklejenia brzegów paskami laminatu lub zamontowania plastikowych listew wykończenio-wych.
* Parapety z twardego PCW mają budowę komorową. Są całkowicie odporne na wilgoć i do-stępne w wielu kolorach.
* Parapety z kamienia a przede wszystkim z marmuru lub granitu są ładne, ale ciężkie i drogie. Po zamontowaniu trzeba je zagruntować specjalnym płynem konserwującym, aby zapobiec po-wstawaniu plam.
* Parapety z materiałów imitujących kamień, czyli marmuru lub granitu syntetycznego albo z konglomeratu marmurowego. Do ich produkcji używa się kruszyw mineralnych i żywicy polie-strowej. Parapety z takich materiałów są lżejsze niż z prawdziwego kamienia oraz odporniejsze na zabrudzenia.
Klient w sklepie
W sklepach można znaleźć gotowe parapety z drewna już polakierowane i przycięte na wy-miar. Najwygodniej jednak zamawiać je u stolarza – wtedy można wybrać dowolną, nawet bardzo nietypową szerokość (można zażyczyć sobie taki parapet, który jednocześnie byłby blatem stołu albo przykryciem szafek podokiennych).
Parapety z laminowanych płyt wiórowych przycinane są w sklepie na wymiar; obliczając dłu-gość parapetu, należy pamiętać o tym, że jego końcówki powinny być po 3–4 centymetry z każdej strony zagłębione w oścież otworu okiennego. Warto też od razu kupić zaślepki boczne (paski laminatu albo plastikowe listwy wykończeniowe). Ich długość należy dobrać do szerokości para-petu.
Parapety z kamienia i materiałów imitujących kamień naturalny w typowych wymiarach można kupić gotowe, przycięte i z gładką, wyszlifowaną powierzchnią. Najlepiej jednak zamawiać je indywidualnie, zwłaszcza gdy mają być ozdobnie wykończone, na przykład z profilowanymi zakończeniami. Niektórzy producenci oferują także doradztwo i montaż.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!