Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

19 lutego 2003 r.
13:57
Edytuj ten wpis

Nowy wymiar elewacji

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trwałość domu zależy w dużej mierze od utrzymania stałych warunków termicznych, jak rów-nież zapobiegania erozji ścian zewnętrznych budynku oraz ich zawilgoceniu. Uwarunkowania te mogą być spełnione dzięki odpowiedniej budowie elewacji, np. elewacji podwieszanej wentylo-wanej naturalnie. Najważniejszą cechą elewacji podwieszanej jest to, że dwie jej warstwy – termoizolacja i okładzina wierzchnia – przedzielone są pustką powietrzną, uzyskaną dzięki kon-strukcji wsporczej okładziny. Ta wolna przestrzeń, w której występuje ciągły przepływ powietrza, spełni a bardzo ważną funkcję. W naturalny sposób odprowadza wilgoć z ocieplenia i z powierzchni ścian, co wydłuża trwałość zarówno warstwy termoizolacyjnej, jak i samego bu-dynku. Wentylacja ta odprowadza również nadmiar ciepła wywołanego działaniem promieni słonecznych, co ma coraz większe znaczenie w związku ze stałym ociepleniem się klimatu.
Elewacja podwieszana Lofatec
Jednym z systemów elewacyjnych, funkcjonujących w taki sposób jest elewacja podwieszana Lofatec. Panele elewacyjne są wykonane z kompozytowego tworzywa sztucznego, które zostało wytworzone specjalnie dla potrzeb tego systemu elewacyjnego. Tworzywo to składa się z żywicy syntetycznej połączonej mineralnym wypełniaczem ze zbrojeniem z włókna szklanego. Materiał ten powoduje, że elementy okładziny są lekkie, co sprawia, że ich montaż jest łatwy i szybki, a uszkodzenie można łatwo wymienić. Tworzywo o gęstości ok. 2 g/cm sześć, z którego zbudo-wane są elementy elewacji jest trwałe, odporne na wpływ czynników atmosferycznych i ma klasę odporności ogniowej B1 według DIN 4102.
Budowa
System Lofatec tworzą panele okładziny wierzchniej, panele narożne oraz elementy osłaniające ościeża otworów okiennych i drzwiowych. Wszystkie są wykonane z kompozytowego tworzywa sztucznego.
Powierzchnia paneli może być gładką. Może też mieć fakturę i kolor imitujący metal, kamień, łupek kamienny bądź zwykły tynk. Na zmówienie powierzchnie paneli pokrywa się środkiem ułatwiającym usuwanie grafitti. Krawędzie elementów elewacyjnych są przystosowane do łącze-nia ich na pióro i wpust, i wyprofilowane tak, że umożliwiają odprowadzanie wody deszczowej bez konieczności stosowania dodatkowych profili.
Panele są dostępne w kilku różnych formatach, które bez problemów można ze sobą łączyć . Do wszystkich formatów płyt pasują profile systemowe oraz specjalne elementy mocujące, które są niewidoczne na zewnątrz. Panele elewacyjne są stale dostępne w kilkunastu kolorach standar-dowych, a na zamówienie także z palety RAL.
Zastosowanie
Dzięki różnym rozmiarom paneli system Lofatec można zastosować na domach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych. Sys-tem ten jest rozwiązaniem zarówno dla budynków nowo wznoszonych, jak i modernizowanych.
NA poddruku
Montaż systemu Lofatec
Elementy elewacji montuje się na aluminiowej lub drewnianej konstrukcji wsporczej. Kon-strukcja z aluminium składa się ze wsporników przymocowanych do ścian budynków za pomocą kołków rozporowych oraz z przymocowanych do nich profili nośnych elewacji.
Do ścian budynku najpierw montuje się łaty poziome o przekroju poprzecznym 40x40 mm, w rozstawie dostosowanym do szerokości i wysokości paneli. Pomiędzy łatami poziomymi moż-na ułożyć pierwszą warstwę ocieplenia grubości 40 mm. Materiał termoizolacyjny (płyty z twardej wełny mineralnej lub styropianu) mocuje się do ściany budynku za pomocą kołków rozporowych z tworzywa sztucznego.
Do łat poziomych mocuje się łaty pionowe o przekroju porzecznym 40x60. Umieszcza się je w rozstawie dopasowanym do szerokości paneli elewacyjnych i przykręca śrubami do drewna lub przybija wyprofilowanymi gwoździami. Miedzy łatami pionowymi można ułożyć ocieplenie. Jednak grubość tej drugiej warstwy nie powinna być większa niż 40 mm. Pomiędzy termoizolacją a panelami okładziny powinno być minimum 20 mm dystansu pozwalającego na przepływ powie-trza wentylującego elewacje.
Do tak wykonanego rusztu mogą być montowane panele elewacyjne. Przykręca się je do kon-strukcji śrubami lub mocuje nitami. Mocując okładzinę trzeba wziąć pod uwagę, że kompozytowe tworzywo sztuczne, z jakiego są wykonane panele, zmienia swoje wymiary pod wpływem tempe-ratury, dlatego pomiędzy panelami należy pozostawić odstęp przynajmniej 1 mm, aby uniknąć deformacji płaszczyzny elewacji.
(elle)

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium