sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

O rynnach słotna jesień przypomina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 listopada 2006, 12:08

Wilgotne plamy na murach naszego domu to najczęściej sygnał, że rynna jest uszkodzona lub zapchana. I okazuje się, że ten, pozornie niewiele znaczący, element może decydować o kondycji domu. Warto zdać sobie z tego sprawę szczególnie teraz - przed jesiennymi deszczami i zimowymi opadami śniegu - i szybko usunąć ewentualne usterki.

Wprawdzie fachowcy mówią, że kiedy dach ma szeroki okap, to w ostateczności możemy zrezygnować z orynnowania, gdyż ściany nie będą zalewane, jednak
lepiej nie ryzykować.
- Dobór wielkości rynien i średnicy rur spustowych zależy od powierzchni, z jakiej trzeba odprowadzić wodę opadową - mówi Kazimierz Imbor z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Lublin. - System rynnowy trzeba tak dopasować, aby był w stanie zebrać każdą ilość wody spływającej z dachu.
Na rynku jest wiele kompletnych systemów odwodnienia dachu, których elementy można łączyć ze sobą. W skład takiego systemu wchodzą między innymi: rynny, rury spustowe, kształtki narożne, siatki ochronne, rewizje oraz uchwyty do mocowania rynien - rynajzy - i rur spustowych - obejmy. Średnica rynny wynosi zwykle od 100 do 125 mm, a rury spustowej - od 70 do 100 mm.

Różne kształty
Rynny mogą mieć różny przekrój: półokrągły, półeliptyczny, trapezowy, skrzynkowy (kwadratowy albo prostokątny) lub imitujący gzyms. Najpopularniejsze są te o przekroju półokrągłym, pasujące do każdego dachu. Natomiast te z wywiniętymi krawędziami są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne. Półeliptyczne mają dużą przepustowość, nadają się więc szczególnie na dachy o dużych powierzchniach. Odpowiednio dobrane rynny trapezowe, kwadratowe i podobne do gzymsu podnoszą walory estetyczne dachu. Kształty rur spustowych natomiast dopasowane są do kształtu rynny i mają przekrój okrągły, kwadratowy lub prostokątny.

... i różne materiały
Rynny mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, blachy aluminiowej, stalowej ocynkowanej, miedzianej i cynkowo-
tytanowej.
Rynny z PCW mają dużą odporność na warunki atmosferyczne, np. promieniowanie słoneczne, czy kwaśne deszcze. Tworzywo, z którego wykonane jest orynnowanie, najczęściej barwione jest w masie, a to sprawia, że miejsce zarysowania nie zmienia koloru. Rynny łączone są na złączki i zapinki z gumową uszczelką, zatrzaski z uszczelką lub są sklejane na stałe.
Rynny aluminiowe kupuje się jako gotowe i łączy nitami oraz uszczelnia klejem do aluminium, specjalną pastą lub silikonem. Można je też wygiąć z arkuszy blachy i przyciąć na potrzebną długość (nawet do 30 m) bezpośrednio na placu budowy, używając specjalnej maszyny.
Rynny miedziane. Decydując się na tego rodzaju rynny, należy pamiętać o tym, że dach nie może być pokryty ani blachą aluminiową, ani stalową, gdyż spływająca po nim woda może spowodować korozję rynien miedzianych.
Rynny z blachy stalowej produkowane są w wielu kolorach, co umożliwia ich łatwy dobór do koloru dachu albo elewacji. Rynny pokryte plastisolem łączy się złączkami lub klamrami zatrzaskowymi z uszczelką gumową.
Rynny cynkowo-tytanowe są błyszczące i mają kolor srebrzystoszary. Łączy się je poprzez obustronne lutowanie.
Ważny jest montaż
Montaż orynnowania nie jest trudny, można go wykonać samemu albo z pomocą kogoś z rodziny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby ściśle stosować się do zaleceń producenta. Haki rynnowe montować w odstępie 40-70 cm w zależności od materiału, z jakiego są wykonane rynny i rynny układać z 0,5-2 -procentowym spadkiem w kierunku rury spustowej (wtedy same się oczyszczają).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!