sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Już nasze prababki wiedziały, że kuchenny blat roboczy powinien stać pośrodku kuchni.

Przez lata PRL-owskiej bylejakości przyzwyczailiśmy się do meblościanek. Teraz czas powrócić, do sprawdzonych wzorców.

Zanim sprawimy sobie kuchnię z wyspą, musimy spełnić jeden warunek - mieć sporo przestrzeni. Daje ją na pewno kwadratowa, otwarta kuchnia. Wtedy wyspa w naturalny sposób może oddzielać kuchnię od jadalni czy salonu. W przypadku wyspy w kuchni zamkniętej minimalna powierzchnia pomieszczenia to co najmniej 20 mkw. Aby swobodnie się po takiej kuchni poruszać, odległość między wyspą a ścianą lub szafkami powinna wynosić 90 cm, ale im więcej - tym lepiej. Wpisanie wyspy w kuchnię wąską jest trudne, ale dobry projektant poradzi sobie nawet i w takiej sytuacji.

Podstawa to instalacja

Do miejsca, w którym będzie usytuowana wyspa, trzeba doprowadzić odpowiednią instalację. Najlepiej zaplanować ją już na etapie projektu lub stanu surowego (przed wykończeniem ścian i posadzek w kuchni). Co trzeba doprowadzić? Przewody gazowe i elektryczne, jeżeli na wyspie będzie kuchenka, oraz instalację wodno-kanalizacyjną jeżeli usytuujemy na wyspie zlewozmywak.
Jeżeli w suficie nad wyspą zaplanujemy okap, należy doprowadzić przewód elektryczny oraz uwzględnić przewód wentylacyjny od okapu do przewodu kominowego z wentylacją grawitacyjną. Istotną sprawą jest oświetlenie wyspy. Można je zamontować w okapie lub np. w podwieszanym suficie z płyt gipsowo-kartonowych.

Zrób to sam

Wielkość i kształt wyspy zależą od wielkości stylu kuchni, a także urządzeń, które mają się tam znaleźć. Ilość szafek i podręcznych szuflad powinna zmieścić wszystkie niezbędne do gotowania akcesoria. Wyspa może służyć tylko do przygotowania posiłków, ale można ją również powiększyć o blat kuchenny. Na rynku dostępne są gotowe wyspy oraz zestawy modułowe do ich zbudowania bądź wykończenia. Ale jeżeli nic nam się nie podoba, możemy zaprojektować własną wyspę.

Budujemy z płyty

Trzon wyspy można zbudować z zielonych, odpornych na wilgoć płyt gipsowo-kartonowych. Ściany mocuje się na metalowej konstrukcji szkieletowej, a szafki wstawia we wnęki, mocując do tej konstrukcji. Płyty można obłożyć płytkami ceramicznymi. W spoinach znajdujących się w miejscach szczególnych, takich jak narożniki, należy zastosować listwy wykończeniowe, lub wypełnić je elastycznym silikonem sanitarnym.

Murujemy z cegieł

Do murowania wyspy można wybrać cegłę tradycyjną lub postarzaną. Ze względu na ciężar murowanego mebla, szczególnie w przypadku wyspy w bloku czy kamienicy, warto skonsultować ze spółdzielnią parametry wytrzymałościowe stropu.
Na obrysowanym ołówkiem miejscu planowanej wyspy układamy na zaprawie pierwszą warstwę cegieł, następne warstwy układamy na mijankę, z przesunięciem o pół cegły, aby uzyskać stabilne wiązanie. Spoiny poziome i pionowe powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. Grubość spoiny powinna być jednakowa dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm. W przypadku miejsc szczególnie obciążonych, np. szafką czy półką, konieczne jest ich uzbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych. Na murowaną wyspę możemy położyć blat drewniany lub z kamienia - ale ten ostatni dodatkowo podniesie ciężar całej konstrukcji. Uwaga! Użycie cegły klinkierowej wymaga zastosowania specjalistycznej zaprawy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!