piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Dom

Obiad na wyspie

Dodano: 6 listopada 2007, 16:12

Już nasze prababki wiedziały, że kuchenny blat roboczy powinien stać pośrodku kuchni.

Przez lata PRL-owskiej bylejakości przyzwyczailiśmy się do meblościanek. Teraz czas powrócić, do sprawdzonych wzorców.

Zanim sprawimy sobie kuchnię z wyspą, musimy spełnić jeden warunek - mieć sporo przestrzeni. Daje ją na pewno kwadratowa, otwarta kuchnia. Wtedy wyspa w naturalny sposób może oddzielać kuchnię od jadalni czy salonu. W przypadku wyspy w kuchni zamkniętej minimalna powierzchnia pomieszczenia to co najmniej 20 mkw. Aby swobodnie się po takiej kuchni poruszać, odległość między wyspą a ścianą lub szafkami powinna wynosić 90 cm, ale im więcej - tym lepiej. Wpisanie wyspy w kuchnię wąską jest trudne, ale dobry projektant poradzi sobie nawet i w takiej sytuacji.

Podstawa to instalacja

Do miejsca, w którym będzie usytuowana wyspa, trzeba doprowadzić odpowiednią instalację. Najlepiej zaplanować ją już na etapie projektu lub stanu surowego (przed wykończeniem ścian i posadzek w kuchni). Co trzeba doprowadzić? Przewody gazowe i elektryczne, jeżeli na wyspie będzie kuchenka, oraz instalację wodno-kanalizacyjną jeżeli usytuujemy na wyspie zlewozmywak.
Jeżeli w suficie nad wyspą zaplanujemy okap, należy doprowadzić przewód elektryczny oraz uwzględnić przewód wentylacyjny od okapu do przewodu kominowego z wentylacją grawitacyjną. Istotną sprawą jest oświetlenie wyspy. Można je zamontować w okapie lub np. w podwieszanym suficie z płyt gipsowo-kartonowych.

Zrób to sam

Wielkość i kształt wyspy zależą od wielkości stylu kuchni, a także urządzeń, które mają się tam znaleźć. Ilość szafek i podręcznych szuflad powinna zmieścić wszystkie niezbędne do gotowania akcesoria. Wyspa może służyć tylko do przygotowania posiłków, ale można ją również powiększyć o blat kuchenny. Na rynku dostępne są gotowe wyspy oraz zestawy modułowe do ich zbudowania bądź wykończenia. Ale jeżeli nic nam się nie podoba, możemy zaprojektować własną wyspę.

Budujemy z płyty

Trzon wyspy można zbudować z zielonych, odpornych na wilgoć płyt gipsowo-kartonowych. Ściany mocuje się na metalowej konstrukcji szkieletowej, a szafki wstawia we wnęki, mocując do tej konstrukcji. Płyty można obłożyć płytkami ceramicznymi. W spoinach znajdujących się w miejscach szczególnych, takich jak narożniki, należy zastosować listwy wykończeniowe, lub wypełnić je elastycznym silikonem sanitarnym.

Murujemy z cegieł

Do murowania wyspy można wybrać cegłę tradycyjną lub postarzaną. Ze względu na ciężar murowanego mebla, szczególnie w przypadku wyspy w bloku czy kamienicy, warto skonsultować ze spółdzielnią parametry wytrzymałościowe stropu.
Na obrysowanym ołówkiem miejscu planowanej wyspy układamy na zaprawie pierwszą warstwę cegieł, następne warstwy układamy na mijankę, z przesunięciem o pół cegły, aby uzyskać stabilne wiązanie. Spoiny poziome i pionowe powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. Grubość spoiny powinna być jednakowa dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm. W przypadku miejsc szczególnie obciążonych, np. szafką czy półką, konieczne jest ich uzbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych. Na murowaną wyspę możemy położyć blat drewniany lub z kamienia - ale ten ostatni dodatkowo podniesie ciężar całej konstrukcji. Uwaga! Użycie cegły klinkierowej wymaga zastosowania specjalistycznej zaprawy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!