środa, 24 stycznia 2018 r.

Dom

Oczy domu bez tajemnic

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2003, 12:33


Kolor ram
Zbyt ciemne ramy okien pochłaniają więcej ciepła, co prowadzi do przedwczesnego ich zużycia i powoduje kłopoty np. z otwieraniem. Ciemna powłoka lakieru na oknach drewnianych, akumulując ciepło starzeje się i wymaga częstej konserwacji. Z kolei w oknach z PCW zbyt ciemny kolor może (przy dużych wymiarach) spowodować zbytnie wydłużenie ram (ciemna rama wydłuża się pod wpływem ciepła).
Ponadto nagrzane tworzywo traci sztywność; duże naprężenie cieplne mogą spowodować trwałe uszkodzenie ram lub pękniecie naroży otworu okiennego.
Wyciszanie
O tym, na ile nasze mieszkanie będzie izolowane od dźwięków z zewnątrz mówi tzw. współczynnik przenikalności akustycznej Rw (podawany w dB).
W zależności od położenia budynku dobieramy okna o odpowiedniej wartości Rw:
Okna z dala od źródeł hałasu: 25 dB
Okna przy cichej ulicy osiedlowej: 25–30 dB
Okna przy ulicy osiedlowej o większym natężeniu ruchu: 30–35 dB
Okna przy dużej ulicy: 35–40 dB
Okna przy bardzo ruchliwej ulicy: powyżej 40 dB.
Na współczynnik Rw największy wpływ ma typ oszklenia: grubość szyb, odstęp miedzy taflami szklanymi zestawu, rodzaj wypełnienia gazowego, a nawet proporcje wysokości do szerokości szyb. Znaczącym czynnikiem wpływającym na izolacyjność okien ma system uszczelnienia powierzchni styku ościeżnicy ze skrzydłem.
Im okno lepiej chroni przed hałasem tym będzie droższe. Typowe i najbardziej popularne wyroby z drewna i profili PCW ze standardowym oszkleniem i standardowymi uszczelkami zapewniają Rw=28–32.
Dopływ powietrza
Mieszkanie musi mieć zapewniony stały dopływ świeżego powietrza przez szczeliny w oknach lub specjalne otwory nawiewne w ścianie. Przenikanie powietrza przez zamknięte okna określa się współczynnikiem a. Właściwy mikroklimat w pomieszczeniach daje a=0,5–1.Większa wartość oznacza za dużą wymianę powietrza i straty ciepła, mniejsza świadczy o zbyt małej wymianie i grozi duchotą. (e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!