sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego okna, należy sprawdzić je pod wieloma względami, m.in. przenikalności cieplnej, umocowania uszczelek, zastosowanych okuć. Modne są zarówno okna plastikowe jak
i drewniane

Oferta okien jest duża i różnorodna. Aby wybrać do naszego domu czy mieszkania te najlepsze, trzeba poznać ich podstawowe funkcje i parametry. Wszyscy reklamują swoje produkty jako najlepszy towar pod słońcem. Przy zakupach nie wolno dać się zwariować różnorodności oferty, tylko spokojnie porównywać ceny różnych producentów i pytać co się na nie składa.

Co musi okno
Okna mają oświetlać pomieszczenie, dostarczać stale świeżego powietrza oraz chronić przed zimnem, wiatrem i hałasem. Są też ważne dla architektury budynku – od ich urody i rozmieszczenia zależy wygląd elewacji. Powinny być zatem ładne i trwałe.
Dziś standardem, bez względu na materiał, są okna jednoramowe z szybami termoizolacyjnymi. Najczęściej mają one okucia obwiedniowe, pozwalające na rozwieralne, uchylno-rozwieralne lub uchylno-przesuwne otwarcie skrzydła. W zależności od wielkości otworu okiennego montuje się jedno- i dwuskrzydłowe lub (rzadziej ) trzy- i czteroskrzydłowe.

Trudny wybór
Okna z każdego materiału może być dobre i złe. O jakości okien i ich właściwościach decyduje nie tylko materiał, z którego są robione ramy (warto wiedzieć, że cena 1 mkw. podobnej klasy okien drewnianych i z PCW jest podobna), ale też: nowoczesna technologia produkcji, staranność wykonania, dobór szyb, okuć, uszczelek i innego osprzętu oraz precyzyjny montaż.
Dlatego w folderach markowych okien zawsze znajdziemy producentów szkła, okuć, lakierów, uszczelek. Miarodajnym wskaźnikiem jakości są aprobaty techniczne, które powinien posiadać każdy wyrób. Zawierają one informacje o typach okien, sposobach produkcji, materiałach, wymaganych współczynnikach i wiele innych.
Uwaga! Czasem producenci (chcąc obniżyć koszty produkcji) wprowadzają zmiany obniżające jakość, np. stosując niemarkowe, złej jakości uszczelki, okucia, itp.

Ocieplanie
Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jasności okna jest współczynnik przenikalności cieplnej U. W nowoczesnych energooszczędnych oknach wynosi od 1,3–1,5 W/mkw. K. Nie zawsze jednak konieczne są aż tak niskie wartości, bo przenikalność cieplna okien powinna być bowiem dobrana do przenikalności cieplnej ścian. Nie ma wiec potrzeby stosowania energooszczędnych okien w starych budynkach, których ściany są niedostatecznie izolowane cieplnie (od 1982 normy budowlane przewidywały dla ścian zewnętrznych U równe 1,16; dzisiaj 0,3).
Jeśli wymieniamy okap, np. w starym bloku z wielkiej płyty, to wystarczające z ekonomicznego punktu widzenia jest zastosowanie okien, których U wynosi 2,6 W/mkw. K.
Gdy kupujemy okna do nowego domu, wybudowanego w energooszczędnej technologii, powinny one mieć U możliwie najniższe, tak aby straty ciepła były minimalne. Najniższe potwierdzone przez badania U zestawu dwuszybowego posiadającego aprobatę techniczną wynosi 1,1. Wielu producentów zaczęło już jednak stosować w swoich oknach szyby, których U według ich wyliczeń równe jest 0,9.
Renomowani producenci zestawów termoizolacyjnych dają na swoje wyroby 5 lat gwarancji.
Uwaga! Każdy zestaw szyb termoizolacyjnych musi w widocznym miejscu na ramce dystansowej, wewnątrz przestrzeni międzyszybowej mieć zapisaną fabrycznie wartość współczynnika U. Jeśli go nie ma, to znaczy że szyba w nim użyta jest standardową szybą termoizolacyjną o U=2,8–3,0 W/mkw.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!