wtorek, 20 marca 2018 r.

Dom

Okno znaczy wiele

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2002, 11:37
Autor: Jan Kasprzak

W ciągu ostatnich lat okno stało się produktem wysoko zaawansowanym technicznie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, jakość i funkcjonalność spowodowały,
że prezentuje ono dzisiaj inną wartość niż przed laty.

Bez zmian pozostały tylko podstawowe funkcje, które okno ma spełniać, a wśród nich szczelność, funkcjonalność i ochrona przed hałasem. Coraz większe znaczenie przywiązuje się obecnie do wyglądu, a estetyka jest traktowana na równi z innymi przymiotami.
Skala przeobrażeń, jakim uległo okno obejmuje materiały, szyby i okucia a także zmianę modelu. Odeszło się od okien skrzynkowych z dwóch skręconych ze sobą skrzydeł, na rzecz jednoramowych. Wprowadzenie nowych technologii obróbki drewna, zastąpienie go sztucznym tworzywem z PCW lub aluminium spowodowało, że praktycznie realizacja każdego projektu architektonicznego czy potrzeba odtworzenia zabytkowych kształtów nie nastręcza żadnych trudności. Kilkuwarstwowe pakiety zespolonych szyb mogą pełnić różnorodne funkcje, np. tłumić dźwięki, czy chronić przed włamaniem. Obwiedniowe okucia zabezpieczają, a jednocześnie służą do łatwej, szybkiej obsługi.
Różnorodność producentów i gotowych wyrobów nie ułatwia wyboru. Sytuację komplikuje również fakt, że należy podjąć decyzję: okno drewniane czy plastykowe. To pierwsze uchodzi za bardziej luksusowe, drugie za popularniejsze. Wbrew temu podziałowi, przy jego wyborze należy jednak kierować się przede wszystkim zadaniem, jakie ma spełniać w określonych warunkach Złożoność konstrukcji i różnorodność funkcji okna sprawiają, że lepiej przed podjęciem decyzji o zakupie porozmawiać z fachowcami o jego wyborze. Niekiedy, bowiem bywa tak, że doskonała szczelność może być dla mieszkańca utrapieniem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!