Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

20 lipca 2009 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Oranżeria ożywi rezydencję zielenią

0 1 A A

Znane miejscowości wypoczynkowe obrastają rezydencjami. Co decyduje o tym, czy będzie to tylko ponury budynek, czy też miejsce do wspaniałego relaksu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przede wszystkim śmiała koncepcja i zastosowanie najnowszych technologii. Oraz to, czy w rezydencji znajdzie się miejsce na oranzerię pełną zieleni, którą będzie można się cieszyć bez względu na porę roku za oknem.


- Zalet płynących z posiadania ogrodu zimowego jest sporo - mówi Andrzej Dembowski, współwłaściciel firmy Wiga System, dostarczającej elementy do ogrodów zimowych. - Choć w pierwszej kolejności służą przede wszystkim do uprawy ciepłolubnych roślin, stanowią idealną przestrzeń relaksu.


- W ogrzewanej oranżerii można na przykład urządzić dodatkowy salon czy jadalnię. Z takiego ogrzewanego i jednocześnie wentylowanego ogrodu korzysta się przez cały rok.

Oprócz tego, że funkcjonalne, takie "zielone salony" są zwyczajnie miłe dla oka. Urozmaicą przestrzeń każdego domu. Obecność szkła w konstrukcji sprawia wrażenie, że jednocześnie znajdujemy się w pomieszczeniu i na zewnątrz.
Nie trzeba dodawać, że odpowiednio zaprojektowany ogród zimowy wydatnie zwiększa wartość rynkową domu.

W którą stronę?

- Kiedy architekci przymierzają się do konstrukcji ogrodu zimowego zazwyczaj odradzają umieszczenie oranżerii po północnej lub południowej stronie domu - wyjaśnia Justyna Karasiuk-Buczek, architekt. - Obie lokalizacje mają zasadnicze minusy.


Jakie? Ogród od strony północnej będzie dość chłodny, a do tego ciemny. Na te strony budynków pada niewiele światła. Po stronie południowej zaś, choć słonecznie, w lato będzie nie do wytrzymania. Przez duże nasłonecznienie tej strony temperatura wewnątrz może sięgać aż 50 stopni.


Za najbardziej optymalne rozwiązanie uznaje się inwestycję w ogród zimowy po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Wtedy dogrzewanie i nasłonecznianie pomieszczenia odbywać się będzie w naturalny sposób - zgodnie z cyklem wschodów i zachodów słońca.

Jasno, bogato, ciepło

O ilości światła, jakie wpadać będzie do ogrodu zimowego oraz panującej w nim temperaturze decyduje przede wszystkim rodzaj przeszklenia. Samo szkło musi przepuszczać określoną ilość promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego.


Wymagania roślin są pod tym względem zróżnicowane. Dlatego warto zasięgnąć porady architekta zieleni.


Szkło powinno być odporne na uderzenia. Zwłaszcza dach narażony będzie np. na grad czy upadek gałęzi. Szkło, tzw. bezpieczne, nie rozpryskuje się po stłuczeniu na ostre odłamki.


Szczególnie ważne zaś jest wybranie odpowiednich szyb na zadaszenie. Tu nie możemy dopuścić do tego, by dach spadł nam na głowę pod naporem śniegu i w dodatku poranił kawałkami szkła.


Szyby hartowane spełniają te warunki. Są odporne na czynniki atmosferyczne i uderzenia gradu czy spadających gałęzi. Dolna warstwa oszklenia dachu powinna być wykonana ze szkła powlekanego. Przy ewentualnym stłuczeniu nie spowoduje narazi domowników na niebezpieczeństwo.

Szkielet z otuliną

Szkielet ogrodu zimowego - jeśli ma służyć domownikom przez cały rok - powinien być wykonany z materiałów termoizolacyjnych.


Jeśli chcemy w oranżerii móc odpocząć z książką, popracować czy urządzić przyjęcie, najlepiej stosować w konstrukcjach drewno impregnowane ciśnieniowo i klejone warstwowo. Nie tylko wygląda naturalnie i estetycznie, ale ma także świetne właściwości termoizolacyjne.


Idealnym podłożem będą płyty tarasowe. Takie odwzorowujące kamień, naturalne płyty kamienne, klinkier lub płytki ceramiczne. Oczywiście najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe na ruch i ciężar konstrukcji ogrodu zimowego będą materiały standardowo używane w ogrodowych aranżacjach patio czy tarasów.


- Szczególnie rekomendowany w oranżeriach jest kamień naturalny - radzi architekt. - To najtrwalszy i zarazem najszlachetniejszy ze wszystkich materiałów na podłoża ogrodów zimowych. Równie efektownie wyglądają płyty odwzorowujące kamień.


Najlepszym sposobem ogrzania ogrodu zimowego jest wodne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Działa dyskretne i skutecznie. Ciepło, rozchodząc się równomiernie po podłodze ujednolica temperaturę w całym pomieszczeniu.


Alternatywną dla niego na letnie i zimowe dni jest klimatyzacja - zimą daje ciepło, a latem ochładza. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne.

Zielony salon

- Wiele gatunków roślin, a i większość ludzi, dobrze czuje się w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza - mówi Jerzy Gwoździej, szef firmy ogrodniczej Egzoland. - Jeśli zdecydujemy się na utrzymywanie w oranżerii takiej temperatury, a utrzymanie wyższej to ogromne koszty ogrzewania, na pewno świetnie poradzą sobie np. juki, draceny, diffenbachie. Takie rośliny, które i w mieszkaniu nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.


Pamiętajmy tylko, że zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku i nie potrzebują tyle wody czy nawożenia. Chyba że decydujemy się na rośliny, które zimą kwitną. Wtedy pielęgnujemy je tak, jak w normalnych warunkach wegetacyjnych.


Sztuczne oświetlenie, choć nie jest niezbędne, w wersji dekoracyjnej przyda naszemu ogrodowi sporo uroku. Umożliwi nam także korzystnie z oranżerii po zmroku.


Jeśli zaś nie możemy poświęcić roślinom należytej regularnej opieki, warto pomyśleć o systemie automatycznego podlewania, wietrzenia i zacieniania. Rośliny w przydomowej oranżerii powinny być bowiem zraszane codziennie, a w czasie upałów nawet kilka razy dziennie.


Warto też w ogrodzie zimowym wybudować mały zbiornik wodny, źródełko lub niewielką fontannę. W zbiorniku takim rośliny uprawiamy w pojemnikach lub specjalnie przygotowanych w dnie "kieszeniach”.


- Aby przywołać klimat śródziemnomorski, wystarczy znaleźć miejsce dla roślin z krajów Południa - mówi Justyna Karasiuk-Buczek. - Pięknie wyglądają krzewy aukuby japońskiej czy eukaliptusa, połączone z roślinami tropikalnymi o intensywnym zapachu.


Dla wzbogacenia efektu warto dodać do takiej aranżacji palmy w glinianych donicach i meble o lekkiej południowej konstrukcji, np. z pędów bambusa czy rattanu.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium