poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

Ostatni moment

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2001, 19:26
Autor: (ELLE)

Nie wszystkich stać na budowę domu. Można jednak oszczędzić sporą sumę na podatku w tym roku kupując działkę budowlaną. Posiadając grunt łatwiej będzie w przyszłości pomyśleć o budowie domu.

Jesienią tego roku wiele osób decyduje się na inwestycje podatkowe. Jednym z często wybieranych sposobów zmniejszenia należności wobec fiskusa jest kupno działki budowlanej. Inwestycja jest o tyle interesująca, że fiskus w żadnym z przepisów nie nakłada na podatnika obowiązku rozpoczęcia w określonym terminie budowy na takiej działce. Od przyszłego roku ulga z tego tytułu ma być zlikwidowana.
Ulga na zakup działki budowlanej przysługuje każdemu podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeśli w taki grunt chce zainwestować małżeństwo, to ulga przysługuje współmałżonkom w jednym wymiarze, chyba że mają formalnie załatwioną oddzielność majątkową. Ale w takim wypadku nie mogą składać wspólnych zeznań rocznych.
W przypadku ulgi na kupno gruntu nie ma górnego limitu wydatków. Ograniczenie polega na czym innym - odliczać możemy bowiem jedynie koszt zakupu 350 metrów kwadratowych niezależnie od ceny, jaką zapłacimy za metr kwadratowy działki. Można odliczać również inne koszty związane z transakcją - opłatę notarialną, opłatę skarbową oraz prowizję pośrednika.
Brak określenia limitu kwoty odliczeń nie oznacza, że możemy tworzyć fikcyjne umowy zawyżając cenę kupowanego gruntu. Będzie to trudne choćby z tego powodu, że umowę kupna działki trzeba zawrzeć u notariusza. Jeśli jednak jakimś cudem dostalibyśmy akt notarialny, potwierdzający cenę działki zdecydowanie odbiegającą od przyjętych na danym rynku cen, urząd skarbowy może ją zakwestionować i ustalić własną, od której będzie naliczana ulga.

Kupując grunt budowlany i nie chcąc mieć kłopotów z fiskusem, podatnik powinien pamiętać o kilku rzeczach.
Po pierwsze odliczy koszty transakcji od podatku, jeśli kupiona działka będzie
w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Trzeba to sprawdzić w lokalnym urzędzie gminy lub miasta. Działka nie może być zabudowana. Nie chodzi tutaj o kanalizację czy gazyfikację, ale o to, żeby na działce nie stał na przykład dom. Kosztów zakupu zabudowanej działki odliczyć nie można.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!