niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Pierwsze kroki na budowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2003, 14:24• – Mam już działkę i wszystko co niezbędne, żeby przystąpić do budowy. Czekam tylko na pozwolenie. Mam orientację, z jakimi wymaganiami wiąże się przystąpienie do budowy, mógłbym jednak prosić o krótkie przedstawienie ich w sposób uporządkowany? – pyta Tomasz Nowak z Białej Podlaskiej .
Przede wszystkim - zawiadomienia
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem prac, obowiązany jest Pan powiadomić o zamiarze przystąpienia do robót właściwy organ (starostę lub gminę), a także projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem. Za rozpoczęcie robót uważa się również prace przygotowawcze, a więc wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie, niwelację terenu, zagospodarowania terenu budowy oraz wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
Artykuł 42. prawa budowlanego zobowiązuje Pana natomiast do powierzenia kierownictwa robót budowlanych i nadzoru nad nimi osobie posiadającej uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności – czyli do zatrudnienia kierownika budowy. I właśnie jego oświadczenie o przyjęciu tych obowiązków będzie musiał Pan dołączyć do powyższych zawiadomień.

Skoro mamy kierownika budowy
Do obowiązków kierownika budowy należy prowadzenie dziennika budowy. Obowiązany jest on także umieścić w widocznym miejscu tablicę zawierającą pełnię informacji o budowie (co konkretnie, podamy w dalszej części tej porady). To on dba o odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy. On też odpowiedzialny jest za wszelkie informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia zatrudnionych na budowie osób. (E)

Tablica powie wszystko
Tablica informacyjna musi zawierać:
* określenie rodzaju robót budowlanych oraz adres, pod jakim są one prowadzone;
* numer pozwolenia na budowę, a także nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu administracyjnego;
* imię i nazwisko (nazwę - w przypadku firmy), a także adres i numer telefonu inwestora;
* imię i nazwisko (nazwę - w przypadku firmy), a także adres i numer telefonu wykonawcy (lub wykonawców) robót;
* imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów: kierownika budowy (kierownika robót - gdy w grę wchodzą czynności inne niż budowa), inspektora nadzoru inwestorskiego, projektantów;
* numery telefonów alarmowych policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego;
* numer telefonu okręgowego inspektora pracy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!