Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 marca 2004 r.
17:42
Edytuj ten wpis

Pora roku budząca świat do życia

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Wiosna wreszcie zaczęła zaglądać do naszych ogrodów. Wiadomo, że od tego, ile zrobimy teraz, zależy , jak prezentował się będzie nasz ogród do pierwszych jesiennych słot.
Zwykle większość prac możemy przeprowadzić, gdy ziemia rozmarznie na tyle, że umożliwi wegetację roślin.
Przyjemny szum liści
Wiosna to najlepsza pora na sadzenie drzew liściastych. Sadzimy je jak najwcześniej, aby dobrze się ukorzeniły i nie uschły w upalne dni. W marcu powinniśmy częściowo zdjąć zimowe okrycia z krzewów. Należy robić to stopniowo: najpierw usuwamy jedną warstwę i rozluźniamy pozostałe. Rośliny odkrywamy, gdy już dobrze się ociepli, zawsze podczas pochmurnej, deszczowej pogody. Krzewy wrażliwe na silniejsze przymrozki (np. hortensje) odsłaniamy dopiero pod koniec kwietnia. W razie ich nadejścia, rośliny dobrze jest osłonić włókniną.
Wczesna wiosna to także dobry okres na cięcie drzew i krzewów. Aby w pełni uwypuklić walory dekoracyjne, większość drzew i krzewów liściastych należy regularnie ciąć. Niektóre gatunki krzewów wymagają tylko tzw. cięcia minimalnego, które nadaje roślinie harmonijny kształt. Do tej grupy zalicza się, m.in. wawrzynki, kalinę koralową czy leszczynowiec. Te, które tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych, zawiązują paki kwiatowe już na jesieni, dlatego ich cięcie powinno być oszczędne. Należą do nich lilaki (bzy), czy wczesne tawuły. Gatunkiem, który wymaga natomiast silnego wiosennego cięcia jest np. omżyn. Po cięciu rany koniecznie zabezpieczamy odpowiednią maścią.
Iglaste i wrzosowate
Wczesna wiosna to także właściwie jedyny czas, kiedy możemy ciąć żywopłot z roślin iglastych. Robimy to przed rozwinięciem się pąków. Kształtując żywopłot, nadajemy mu zarys trapezu. Patrząc z boku, górna część powinna być znacznie węższa niż dolna. Do dolnych gałęzi dostaje się wówczas więcej słońca, a żywopłot nie ogałaca się u dołu.
Na przedwiośniu, gdy rozmarznie ziemia powinniśmy podlewać rośliny iglaste. Zaczynają one rosnąć bardzo wcześnie, wobec tego powinny mieć wilgotne podłoże.
Oplotą wszystko
Wiosna tniemy także pnącza. U roślin tych cięcie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Puszczone wolno nie tylko mogą zagłuszyć inne rośliny, ale przede wszystkim nie będą rosły zdrowo, a nawet mogą nie zakwitnąć. Pnącza kwitnące na tegorocznych pędach tniemy wczesną wiosną, natomiast te, które zakwitną na zeszłorocznych nie powinny być wyraźnie cięte przed kwitnieniem.
Królowa kwiatów
Początek wiosny to dla róż najgorszy okres. Jeśli zostały zbyt ciepło przykryte, to zaparują. Jeśli zaś zostały osłonięte słabiej – wówczas mogą przemarznąć, szczególnie podczas zimnych nocy. Atakuje je także choroba zwana rakiem róży.
Podczas słonecznych, ciepłych dni należy je lekko odkryć i wzruszyć kopczyki okrywające dolne części pędów umożliwiając cyrkulację powietrza. Dobrze jest także wyplenić chwasty w ich otoczeniu, a ziemię wyściółkować. Nowo posadzone róże przycinamy bardzo mocno, pozostawiając kilka pąków na pędzie.
Róż nie można ciąć, gdy w nocy są przymrozki. Podczas zabiegu temperatura nie powinna być niższa niż 5 st. C.
Byliny
Następujące po sobie odwilże i mrozy to najgroźniejszy okres także dla bylin ogrodowych. Gdy jest ciepło należy rośliny odkrywać, aby się nie przegrzały, ale osłaniać przy nawrocie zimna. Kiedy na dobre się ociepli, możemy zasilać nawozami rośliny cebulowe. Aby preparaty dobrze wymieszały się z ziemią po zabiegu spulchniamy ją wokół roślin. Kwiecień jest najlepszą porą na przesadzanie i zakup większości bylin.
Byliny o nagich korzeniach sadzimy natychmiast po kupieniu, natomiast rośliny w pojemnikach mogą nieco poczekać. Pod koniec kwietnia przygotowujemy kłącza i cebule roślin, które zimowały w piwnicy. Cebule i bulwy zaprawiamy w specjalnych środkach grzybobójczych lub – w ostateczności zanurzamy je na 15 – 20 min. w 1,5 – procentowym roztworze Kaptanu. Roztwór powinien mieć temperaturę 15–20 st. C.
Rośliny jednoroczne
W marcu do gruntu możemy wysiewać groszek pachnący, maki czy smagliczki. Warto zapamiętać, że rośliny jednoroczne powinno się wysiewać do gruntu na raty w odstępach 10–15 dniowych, aby później dłużej cieszyć się kwitnącymi rabatami. Dzięki temu nie pojawią się na nich puste miejsca, a ogród pozostanie kolorowy. (ELLE)

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium