czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

Premia dla lokatorów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2002, 19:26
Autor: (UK)

Zmieniono przepisy dotyczące wypłacania premii mieszkaniowych. Obecnie są one korzystne dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych i lokatorów spłacających kredyty w spółdzielniach

Od połowy sierpnia ponad 2 mln posiadaczy książeczek mieszkaniowych odzyska prawo do premii gwarancyjnej przy wykupie mieszkań lokatorskich. Tego przywileju zostali pozbawieni podczas rządów premiera Buzka. Jak wówczas tłumaczono było to spowodowane koniecznością ograniczania wydatków budżetowych. Obecnie rozszerzenie listy premiowanych wydatków może kosztować przyszłoroczny budżet państwa dodatkowo ok. 350 mln zł.

Ruszą wykupy i budowy

Nowela przyznaje przywrócenie premii gwarancyjnej na wykup mieszkań lokatorskich od gmin, spółdzielni i zakładów pracy oraz przyznaje ją posiadaczom książeczek, którzy wyłożyli co najmniej 20 proc. kosztów budowy mieszkań czynszowych w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (inwestycja taka musi być częściowo finansowana z kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy). Osoba, która wyłoży takie fundusze (partycypant) ma prawo wówczas wskazać lokatora, który wynajmie lokal.
Szybciej będą mogli skorzystać z premii także posiadacze książeczek mieszkaniowych finansujący budowę w spółdzielni mieszkaniowej lub w firmie developerskiej. Teraz, żeby otrzymać premię należy sfinansować co najmniej 60 proc. kosztów budowy. Nowelizacja natomiast wprowadza zapis, że wystarczy już wpłata połowy wymaganej kwoty.
Ważne jest także to, że wykorzystanie premii w czasie trwania inwestycji przestanie być ryzykowne. Na podstawie starych zapisów tracili ją bezpowrotnie wszyscy, którzy po przelaniu pieniędzy na konto spółdzielni lub developera, wycofali się z budowy. W takich przypadkach premia wracała do budżetu państwa. Nowe zapisy umożliwiają ponowne wykorzystanie premii tym, którzy np. zrezygnują z budowy mieszkania w jednej spółdzielni lub firmie developerskiej, a potem w ciągu sześciu miesięcy zaczną inwestycje w innej.

Stare kredyty dostrzeżone

Uchwalona przez Sejm nowela dotyczy także posiadaczy książeczek mieszkaniowych spłacających tzw. stare kredyty za pośrednictwem spółdzielni.
Obecnie lokatorzy ci, nie muszą spłacać odsetek, wystarczy, że spłacają raty kapitałowe według tzw. normatywu (obecnie 2,53 zł/mkw. mieszkania). Odsetki od banku wykupuje budżet państwa. Lokatorzy, kiedy spłacą kapitał mogą zacząć zwracać odsetki. Obowiązujące przepisy zachęcają do szybszej spłaty długu, np. lokatorowi, który regularnie spłaca kredyt nie są naliczane odsetki od odsetek, które państwo wykupiło od banku. Poza tym spłata całego kredytu i 30 proc. dotychczas wykupionych przez państwo odsetek nagradzane jest umorzeniem reszty (70 proc. odsetek). Nowelizacja pozwala na korzystanie z tego zapisu jeszcze do końca 2005 r. Miała ona przestać obowiązywać już od 2003 r.
Lokatorom, którzy będą mieli kłopoty finansowe i problemy ze spłatą kredytu, bank PKO BP będzie mógł o rok przedłużyć częściowe zawieszenie spłaty.

Tryb pilny

Teraz ustawa trafi do Senatu. Wskutek ubiegłorocznego werdyktu Trybunału Konstytucyjnego 12 sierpnia br. traci ważność rządowe rozporządzenie, na podstawie którego PKO BP, wypłaca posiadaczom książeczek premie gwarancyjne. Dlatego rząd wniósł o uchwalenie ustawy w trybie pilnym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!