sobota, 24 marca 2018 r.

Dom


Niecałe dwa miesiące mamy jeszcze do skorzystania z odliczeń podatkowych, by uwzględnić je w rozliczeniu podatkowym za 2002 r. Jedną z możliwości jest odpisanie od podatku wydatków poniesionych na remont i modernizację mieszkania.
W roku 1997 określono dla ulgi remontowej trzyletni limit wydatków, który obowiązywał do końca 1999 r. W 2000 r. rozpoczął się drugi okres limitu, który kończy się 31 grudnia 2002 r. Jeśli nie zostanie wykorzystany nie przejdzie na następny rok.
Odliczenie dotyczy budynku lub lokalu mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej. Dla lokali mieszkalnych limit wynosi 3850 zł. Jeżeli remontujemy lub modernizujemy równocześnie budynek mieszkalny i lokal mieszkalny, to łączne odliczenie z tego tytułu ograniczone jest do kwoty 4.620 zł. Kwota odliczeń w ramach tego limitu przypadająca na lokal mieszkalny nie może przekroczyć 3.850 zł. Kwotę tych limitów podwyższa się o 770 zł, jeżeli dokonując remontu zrobiliśmy też modernizację urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych.
W ramach ulgi remontowej możemy dokonać odliczeń z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. W takiej sytuacji limit podlega podwyższeniu do kwoty 4620 zł. Dolny limit wydatków, który uprawnia nas do skorzystania z ulgi remontowo – modernizacyjnej wynosi 462 zł.
Wszystkie wydatki musimy udokumentować, inaczej nie dokonamy odliczenia. Dokumentowanie powinno odbywać się za pomocą faktur wystawionych przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Odliczeniu od podatku podlegają wydatki na zakup materiałów i urządzeń związanych z remontem i modernizacją. Odpisujemy także zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyz, opinii i projektów, transport materiałów i urządzeń oraz wykonawstwo robót. Odliczeniu podlega ponadto najem sprzętu budowlanego, a także opłaty administracyjne.
Rozporządzenie ministra finansów z dnia 21 grudnia 1996 r. określa rodzaje wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!