sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Sieć osiedlowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2003, 17:23
Autor: Tomasz Kolasa

Tomasz Staszewski i Marcin Gąsior przy jednym z dwóch serwerów, które obsługują sieć "18net”. Z teg
Tomasz Staszewski i Marcin Gąsior przy jednym z dwóch serwerów, które obsługują sieć \"18net”. Z teg

Korzystanie z Internetu wcale nie musi być drogie. Może też być okazją do dobrej zabawy i zdobycia korzystnego doświadczenia. Wystarczy założyć własną sieć osiedlową - dzięki niej za niewielkie pieniądze można mieć stały dostęp do Internetu, bez potrzeby korzystania z usług firm komercyjnych.

Tomasz Staszewski i Marcin Gąsior, studenci Politechniki Lubelskiej założyli własną sieć już w 1998 roku. Zaczęli od próby połączenie swoich komputerów. Dzisiaj "18 net” zrzesza prawie 60 użytkowników, mieszkających w bloku przy ul. Puławskiej 18 w Lublinie.
- Przygodę z Internetem zaczynaliśmy na uczelni - opowiada Tomasz Staszewski, - przesiadywaliśmy tam godzinami, aż wreszcie zachciało nam się mieć Internet w domu. I tak się to wszystko zaczęło.
Jak przyznają, nie było im na początku łatwo.
- Przede wszystkim trzeba znaleźć takich pasjonatów, którzy chcieliby to wszystko pociągnąć - śmieje się Marcin Gąsior. - Wszystko, od początku do końca robiliśmy sami. Najpierw musieliśmy uzyskać zgodę administracji spółdzielni mieszkaniowej. Żeby ją zdobyć, najlepiej założyć stowarzyszenie, bo ciężko jest załatwić cokolwiek indywidualnie. Później musieliśmy przekonać do naszego pomysłu lokatorów - początkowo sieć rozrastała się wśród naszych znajomych, ale z czasem coraz więcej osób chciało się przyłączyć.
Żeby sieć mogła wystartować trzeba wydzierżawić łącze i linię telekomunikacyjną. Później położyć kable i postawić serwer. Nie jest to duży problem, bo najprostszy serwer, dzięki wykorzystaniu darmowego oprogramowanie Linux lub Free BSD, może działać już na komputerze klasy 486. Całkowity koszt uruchomienia sieci wyniósł około 10 tysięcy zł. Każdego z użytkowników kosztowało to ok. 260 zł.
- Teraz przyłączenie do sieci kosztuje u nas 220 zł, miesięczny abonament tylko 25 zł. Nie zarabiamy na tym, bo nie chcemy być komercyjni. Traktujemy to raczej jako hobby. Grosze które zaoszczędziliśmy, chcemy zainwestować w nowy światłowód. Teraz mamy łącze 2,3 megabitowe, w przyszłości może będzie lepsze.
Jak twierdzą założyciele sieci, pomaganie ludziom i udostępnianie im informacji sprawia im po prostu przyjemność.
- W statucie naszego stowarzyszenia zapisaliśmy, że chcemy wspierać wiedzę i umożliwić dostęp do informacji. Chcemy po prostu dać ludziom dostęp do czegoś, co jest fajne. Jest trochę problemów - zdarzają się niestety kradzieże sprzętu, jest problem z czasem i zbieraniem pieniędzy, trzeba też dbać o dokumentację, bo wszystko musi być legalne. Ciągle też trzeba się dokształcać, sporo czytać. Ale można się przyzwyczaić. Teraz nawet doszło do tego, że nie mogę spać, jeśli serwer nie szumi mi nad głową - śmieje się Staszewski.
Tomasz Kolasa
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!