czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

W tym roku też będą upały!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2008, 10:53

Do niedawna była symbolem luksusu. Dziś staje się wręcz nieodzowna. Czym dziś jest klimatyzacja?

- W powszechnym rozumieniu Polaków klimatyzacja kojarzy się z niską temperaturą wnętrza w lecie - mówi Adam Olechowski, kierownik działu technicznego w lubelskiej firmie Eko-Sanit. - A klimatyzacja to możliwość wytworzenia odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Można ją zaprogramować np. na 24 st. C i wilgotność 60 proc.

Może być chłodniej

Temperaturę w pomieszczeniu obniża urządzenie pracujące na powietrzu wewnętrznym lub na zasadzie pobierania powietrza z zewnątrz i jego wymiany.
Specjaliści twierdzą, że różnica temperatury wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz nie powinna przekraczać 8 st C.

Klimatyzator chłodzi wnętrze - czyli oddaje na zewnątrz ciepło.

- W mieszkaniach dobrze jest takie urządzenie zewnętrzne usytuować np. na balkonie - wyjaśnia Olechowski. - Woda z niego nie musi każdemu kapać na głowę. To zależy od dobrego montażu. Skropliny można odprowadzić, np. do kanalizacji albo do kwiatków balkonowych.

Luksus świeżego powietrza

Klimatyzatory są wyposażone w filtry, które zatrzymują kurz. Co jakiś czas powinny być dezynfekowane, by nie dochodziło do rozwoju mikroorganizmów. W lepszych modelach są filtry węglowe, pochłaniające zapachy i jonizatory pochłaniające jony dodatnie emitowane przez urządzenia biurowe.

Niezbędne jest zainstalowanie wentylacji w pomieszczeniach z basenem. Montuje się tam różne warianty urządzenia z opcją osuszania i chłodzenia w lecie, z wymianą powietrza.

Oszczędne rozwiązania

Nowe domy i mieszkania są energooszczędne, a więc niezwykle szczelne. Z powodu braku cyrkulacji szybko następuje zawilgocenie w miejscach słabo ocieplonych. Tam rozwiązaniem może być wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W urządzeniu następuje wymiana powietrza wewnętrznego z pobieranym z zewnątrz. Z wewnętrznego strumienia zostaje "zabierane” ciepło, które w ten sposób się odzyskuje.

Ceny

...w zależności od wielkości wnętrza, liczby pomieszczeń, które mają być schładzane, od marki i jakości urządzenia kształtują się od 2,5 tys. do 25 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!