sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Wole oko na dachu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lipca 2009, 12:18
Autor: Opr. (bmk)

Urozmaiceniem konstrukcji dachu są liczne detale architektoniczne: okna połaciowe, ozdobne lukarny oraz cieszące się dużą popularnością wole oka.

Poza funkcją użytkową, taką jak zapewnienie dodatkowego źródła oświetlenia, elementy te pełnią również ważną rolę dekoracyjną oraz znacząco wpływają na atrakcyjność bryły całego budynku.


Decydując się na konstrukcję dachu, którego kształt obejmuje różnego rodzaju okna połaciowe, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór materiału pokryciowego, który umożliwi dekarzowi precyzyjne wykonanie detali. Ponieważ wole oka i lukarny są elementami o charakterystycznym owalnym kształcie, pracę dekarzowi ułatwi i wymaganą szczelność dachu z pewnością pomoże uzyskać dachówka ceramicznej o niewielkich wymiarach.

Okna dachowe na wiele sposobów

Najpopularniejszymi elementami architektury, za pomocą których można urozmaicić kształt dachu, są lukarny oraz wole oka. Te stylowe okna dachowe od wieków pełnią funkcję ozdobną dachu, jak również pozwalają rozjaśnić światłem dziennym poddasze.


Lukarna jest pionowym oknem dachowym o charakterystycznej dwuspadowej konstrukcji, gdzie dwie połacie schodzą się w kalenicy. Trochę mniej popularną wersją lukarny jest opcja jednospadowa, w przypadku której występuje tylko jedna połać o niskim kącie nachylenia. Zarówno jedna jak i druga propozycja pozwalają na stworzenie ciekawych aranżacji.


Współcześnie coraz większą popularnością w budownictwie jednorodzinnym cieszy się wole oko, czyli odmiana lukarny wyróżniająca się półowalnym kształtem. Łagodna linia wolego oka sprawia, że ten element architektoniczny cieszy się dużym uznaniem zwłaszcza wśród zwolenników subtelnych i eleganckich projektów.


Płynne przejście pomiędzy płaszczyzną dachu a wypukłością wolego oka pozwala zrezygnować z ostrych krawędzi, właściwych tradycyjnym lukarnom.

Podstawowe zasady budowy lukarny i wolego oka

Poprawne wykonanie lukarny lub wolego oka często sprawia niemało problemów nawet najbardziej doświadczonemu dekarzowi. Łukowaty kształt wymaga wiele precyzji oraz takiego dopasowania i ułożenia poszczególnych dachówek, aby nie dopuścić do przeciekania dachu.


Co więcej, oglądane z zewnątrz wole oko sprawia wrażenie spójnej całości z pozostałą płaszczyzną dachu. Wykonanie takiej konstrukcji stwarza konieczność umiejętnego dopasowania rozstawienia poszczególnych dachówek, tak aby wkomponować wypukłości wolego oka w ogół płaszczyzny dachu.


Najważniejszą zasadą, którą należy przestrzegać przy budowie wolego oka, jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy jego wysokością a długością podstawy.


Gdy zdecydowaliśmy się, żeby dach pokryć dachówką ceramiczną Fleming, to wymagana proporcja wynosi 8:1. Należy to rozumieć w ten sposób, że gdy okno dachowe w kształcie wolego oka ma wysokość przykładowo 0,5 metra, to jego podstawa musi wynosić minimum 4 metry.


Zachowanie tej wytycznej gwarantuje szczelność i uniemożliwia przedostawanie się wody pod warstwę dachówek. Co więcej, kąt nachylenia wolego oka do połaci dachowej nie powinien przekraczać 12 stopni.


– Układając dachówki ceramiczne na łuku wolego oka należy pamiętać o przykręceniu każdej dachówki za pomocą wkrętów – radzi Krzysztof Omilian z firmy Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy S.K. – Odpowiednie przymocowanie będzie zapobiegało ich obsuwaniu się.


Źródło: Yasna Communications Sp. z o.o.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!