poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Dom

Wszystko o dywanach


* Wygląd, jakość i cena dywanu zależy przede wszystkim od zastosowanej w nim przędzy. Może być ona naturalna lub sztuczna. Do pierwszej grupy zaliczają się runa wełniane, sizalowe, bawełniane, jedwabne i ze ścinek skór. Natomiast do drugiej propylenowe, heat set, heat set frise, akrylowe i wiskozowe ze sztucznego jedwabiu. Wszystkie posiadają podłoże jutowe lub bawełniane.
* Dywany naturalne są miękkie i przytulne, wyciszają i ocieplają, a także dzięki swej higroskopijności stabilizują wilgotność pomieszczenia, co wpływa dodatnio na komfort mieszkania. Nie gromadzą one również ładunków elektrostatycznych.
* Przędza heat set frise sprawia, że dywany z tym wierzchem są sprężyste i elastyczne, odporne na ugniatanie a ponadto na mole, grzyby i bakterie. Są łatwe w eksploatacji i utrzymaniu, mają właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne.
* Nie ma obaw porysowania podłogi przez dywan. Obecnie jego podłożę jest fabrycznie pokrywane cienką warstewką mleczka kauczukowego. Przydaje ono nieco wagi i usztywnia, ale chroni przed zarysowaniem i wydłuża żywotność.
* W miarę wzrostu ceny, rośnie gęstość i wysokość runa a także ciężar dywanu. Tańsze wyroby posiadają około 250 tys. pęczków na 1 mkw., natomiast droższe ponad milion, zaś wysokość włókien do 15 i wyżej mm.
* Każdy dywan wymaga bieżącej pielęgnacji, wszystkie zanieczyszczenia muszą być usuwane natychmiast. Przynajmniej raz w roku należy go porządnie wytrzepać.
* W początkowej fazie używania z dywanu podczas sprzątania wychodzi spora ilość włókien. Nie jest to wada. Podczas produkcji i strzyżenia zostaje w nim wiele pojedynczych włosów, które nie związane z podłożem dają się łatwo usuwać. Jednak proces ten może trwać do pół roku. Podobne zjawisko, chociaż w nieco mniejszej skali ma również miejsce w dywanach wełnopodobnych.
* Wszystkie niezbędne dla użytkownika informacje o dywanie znajdują się na przytwierdzonej do niego firmowej nalepce. Są tam przedstawione w postaci pisemnej lub graficznej jego właściwości, sposób pielęgnacji, przeciwwskazania i posiadane atesty.
* Praktycznym uzupełnieniem dywanu może być położona pod nim mata antypoślizgowa, która zabezpieczy go przed przesuwaniem i falowaniem, zmniejszy ona także ryzyko poślizgu podczas chodzenia. Mata jest bardzo łatwa do układania, nie strzępi się przy cięciu, może być stosowana także przy ogrzewaniu podłogowym.
* Dywany można kupować za gotówkę i na raty, posiadają one gwarancję, która nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych. W zależności od producenta może wynosić od 1 do 5 lat. (zk)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24