poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

Wykorzystaj słońce pod prysznicem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2010, 10:16
Autor: Paweł Puzio

Czy baterie solarne to dobry pomysł w naszym klimacie? Wiele wskazuje na to, że odpowiedź na to pytanie brzmi: tak.

Czy warto wydać takie pieniądze, aby ciepłą wodę "czerpać ze słońca”? Jak długo działają solary? Czy można bezpiecznie wyjechać na urlop, nie obawiając się kosztownej awarii systemu?


Instalacja solarna dla 5-osobowej rodziny mieszkającej w domku kosztuje od 9 do 13 tysięcy złotych.


– Nasi przedstawiciele odwiedzają budowy, proponując inwestorom instalacje solarne do ogrzewania wody. Tym razem to my zaprosiliśmy inwestorów do naszej firmy, aby zaprezentować możliwości i zalety takich systemów – mówi Dariusz Magdziarz, szef firmy Sanea w Lublinie, która zorganizowała w swojej siedzibie "Piknik solarny”.

Jak to działa?

Systemy solarne występują w dwóch wariantach – z obiegiem naturalnym i wymuszonym przez pompę. Ze względu na specyfikę klimatu, w Polsce zalecany jest montaż tych drugich. Instalacja solarna składa się z kolektora, zasobnika i espołu sterowniczo-pompowego.


– Koszt zestawu waha się od 9 do 13 tysięcy złotych plus usługa instalacyjna w cenie – przeciętnie – 2000 złotych – wylicza Dariusz Magdziarz.


Kolektory montuje się na dachu południowej strony posesji, najlepiej pod kątem 45 stopni. Zapewnia to optymalne wykorzystanie padających promieni słonecznych. W przypadku dachu zbyt płaskiego kolektory montuje się na specjalnych konstrukcjach.

Działanie systemu jest proste. Kolektory – płaskie lub próżniowo-rurowe – są wypełnione niezamarzającym czynnikiem.


Ogrzewany przez słońce, czynnik ten, poprzez wężownicę, oddaje ciepło do dwufunkcyjnego zasobnika o pojemności 300 litrów. I tak zimna woda staje się ciepła: nagrzewa się nawet do temperatury 100 stopni.

Po co to robić?

Instalacje solarne służą do podgrzewani wody użytkowej, czyli tej wykorzystywanej do mycia, zmywania, ba – nawet do podgrzewania basenów.


– Zasadnicze pytanie, które stawiają inwestorzy, dotyczy opłacalności takiego przedsięwzięcia. W przypadku domku jednorodzinnego zamieszkanego przez pięć osób system solarny spłaca się po siedmiu latach.


Gdy jest wykorzystywany np. do ogrzewania wody w basenie, jego spłata może nastąpić już po trzech latach – mówi Jacek Bartnik z firmy Ariston. – Kolejne pytanie dotyczy trwałości. Kolektory są przewidziane na 20-letnie okres bezawaryjnego działania. Taki jest wymóg Unii Europejskiej.


Pozostałe elementy systemu – pompa, zasobnik – podlegają zużyciu jak każde urządzenie. Jednak większość producentów daje 5-letnią gwarancję na swoje wyroby – dodaje Bartnik.


W sezonie letnim, kiedy słońce operuje od 3.30 do godz. 21, solary w 100 proc. zapewniają ciepłą wodę użytkową. Zimą, kiedy słońce świeci znacznie krócej, system podgrzewa wodę do temperatury od 4 do 20 stopni.


– Wówczas także mamy oszczędności na zużyciu gazu, oleju czy węgla, bo wodę użytkową musimy podgrzać tylko ponad tę temperaturę – dodaje Magdziarz.
Koszty za paliwa do ogrzania wody użytkowej mogą spaść, jak wyliczyli eksperci, nawet o 70 proc.


– Nie bierzmy tu pod uwagę ogrzewania domu, choć i taka możliwość istnieje – dodaje Bartnik.

Najważniejszy jest montaż

Montaż każdej instalacji solarnej wymaga zaprojektowania podłączenia do istniejącej instalacji hydraulicznej oraz projektu montażu baterii kolektorów. – Ekipa musi bardzo dokładnie zgrać automatykę i elektronikę z systemem ogrzewania wody.


Dlatego tak ważny jest wybór doświadczonej ekipy. Przy instalacji należy także sprawdzić, czy kolektory słoneczne nie są porysowane, uszkodzone mechanicznie, czy nie mają przebarwień – dodaje Magdziarz.

Pomyśl nim zbudujesz

O montażu instalacji solarnej najlepiej myśleć już na etapie budowy domu. To pozwala znacznie zmniejszyć koszty oraz idealnie wkomponować kolektory w dach.


– Jeżeli inwestor nie ma na to pieniędzy warto chociaż pomyśleć o położeniu instalacji – rurek w otulinie oraz kabla zasilania energetycznego – pod montaż solarów w przyszłości. W ten sposób uniknie się zbędnego rujnowania domu w momencie, gdy jego właściciel podejmie decyzję o montażu systemu – dodaje Magdziarz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!