Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

21 czerwca 2010 r.
10:16
Edytuj ten wpis

Wykorzystaj słońce pod prysznicem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Czy baterie solarne to dobry pomysł w naszym klimacie? Wiele wskazuje na to, że odpowiedź na to pytanie brzmi: tak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czy warto wydać takie pieniądze, aby ciepłą wodę "czerpać ze słońca”? Jak długo działają solary? Czy można bezpiecznie wyjechać na urlop, nie obawiając się kosztownej awarii systemu?


Instalacja solarna dla 5-osobowej rodziny mieszkającej w domku kosztuje od 9 do 13 tysięcy złotych.


– Nasi przedstawiciele odwiedzają budowy, proponując inwestorom instalacje solarne do ogrzewania wody. Tym razem to my zaprosiliśmy inwestorów do naszej firmy, aby zaprezentować możliwości i zalety takich systemów – mówi Dariusz Magdziarz, szef firmy Sanea w Lublinie, która zorganizowała w swojej siedzibie "Piknik solarny”.

Jak to działa?

Systemy solarne występują w dwóch wariantach – z obiegiem naturalnym i wymuszonym przez pompę. Ze względu na specyfikę klimatu, w Polsce zalecany jest montaż tych drugich. Instalacja solarna składa się z kolektora, zasobnika i espołu sterowniczo-pompowego.


– Koszt zestawu waha się od 9 do 13 tysięcy złotych plus usługa instalacyjna w cenie – przeciętnie – 2000 złotych – wylicza Dariusz Magdziarz.


Kolektory montuje się na dachu południowej strony posesji, najlepiej pod kątem 45 stopni. Zapewnia to optymalne wykorzystanie padających promieni słonecznych. W przypadku dachu zbyt płaskiego kolektory montuje się na specjalnych konstrukcjach.
Działanie systemu jest proste. Kolektory – płaskie lub próżniowo-rurowe – są wypełnione niezamarzającym czynnikiem.


Ogrzewany przez słońce, czynnik ten, poprzez wężownicę, oddaje ciepło do dwufunkcyjnego zasobnika o pojemności 300 litrów. I tak zimna woda staje się ciepła: nagrzewa się nawet do temperatury 100 stopni.

Po co to robić?

Instalacje solarne służą do podgrzewani wody użytkowej, czyli tej wykorzystywanej do mycia, zmywania, ba – nawet do podgrzewania basenów.


– Zasadnicze pytanie, które stawiają inwestorzy, dotyczy opłacalności takiego przedsięwzięcia. W przypadku domku jednorodzinnego zamieszkanego przez pięć osób system solarny spłaca się po siedmiu latach.


Gdy jest wykorzystywany np. do ogrzewania wody w basenie, jego spłata może nastąpić już po trzech latach – mówi Jacek Bartnik z firmy Ariston. – Kolejne pytanie dotyczy trwałości. Kolektory są przewidziane na 20-letnie okres bezawaryjnego działania. Taki jest wymóg Unii Europejskiej.


Pozostałe elementy systemu – pompa, zasobnik – podlegają zużyciu jak każde urządzenie. Jednak większość producentów daje 5-letnią gwarancję na swoje wyroby – dodaje Bartnik.


W sezonie letnim, kiedy słońce operuje od 3.30 do godz. 21, solary w 100 proc. zapewniają ciepłą wodę użytkową. Zimą, kiedy słońce świeci znacznie krócej, system podgrzewa wodę do temperatury od 4 do 20 stopni.


– Wówczas także mamy oszczędności na zużyciu gazu, oleju czy węgla, bo wodę użytkową musimy podgrzać tylko ponad tę temperaturę – dodaje Magdziarz.
Koszty za paliwa do ogrzania wody użytkowej mogą spaść, jak wyliczyli eksperci, nawet o 70 proc.


– Nie bierzmy tu pod uwagę ogrzewania domu, choć i taka możliwość istnieje – dodaje Bartnik.

Najważniejszy jest montaż

Montaż każdej instalacji solarnej wymaga zaprojektowania podłączenia do istniejącej instalacji hydraulicznej oraz projektu montażu baterii kolektorów. – Ekipa musi bardzo dokładnie zgrać automatykę i elektronikę z systemem ogrzewania wody.


Dlatego tak ważny jest wybór doświadczonej ekipy. Przy instalacji należy także sprawdzić, czy kolektory słoneczne nie są porysowane, uszkodzone mechanicznie, czy nie mają przebarwień – dodaje Magdziarz.

Pomyśl nim zbudujesz

O montażu instalacji solarnej najlepiej myśleć już na etapie budowy domu. To pozwala znacznie zmniejszyć koszty oraz idealnie wkomponować kolektory w dach.


– Jeżeli inwestor nie ma na to pieniędzy warto chociaż pomyśleć o położeniu instalacji – rurek w otulinie oraz kabla zasilania energetycznego – pod montaż solarów w przyszłości. W ten sposób uniknie się zbędnego rujnowania domu w momencie, gdy jego właściciel podejmie decyzję o montażu systemu – dodaje Magdziarz.

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium