piątek, 19 stycznia 2018 r.

Dom

Wypożyczone mieszkanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2003, 15:46


d Coraz mniej osób decyduje się na wynajmowanie mieszkań. Uregulowania prawne, które weszły w życie wraz z ustawą o ochronie praw lokatorów, zniechęciły je do tego. Odpowiednio spisana umowa pozwoli jednak na uniknięcie przykrych sytuacji.
Stancja dla wielu osób jest zwykłą koniecznością. Wszyscy chcieliby oczywiście trafić na mieszkanie położone w spokojnej dzielnicy, zadbane, umeblowane i nie za duże pieniądze. Trud-no to raczej pogodzić. Wynajmujący natomiast widziałby w swoim mieszkaniu spokojnego czło-wieka, który nie pali, nie ma rodziny, nie hałasuje, nie niszczy pozostawionego umeblowania i oczywiście, regularnie płaci wymarzony czynsz. Często trudno pogodzić oczekiwania obu stron.
Kłopotliwe trzy lata
Ustawa o ochronie praw lokatorów wprowadziła w życie zapis o wynajmowaniu mieszkań na czas nieokreślony albo na trzy lata. Wielu właścicieli obawia się, że trzy lata to stanowczo za długi okres, po którym mogą mieć kłopoty z wykwaterowaniem lokatorów. Już po miesiącu może okazać, że nowy mieszkaniec jest uciążliwy dla otoczenia i wynajmującego, który nie wie, jak się pozbyć delikwenta.
W ustawie jest zapis, że można wynająć mieszkanie na okresy krótsze niż 3 letnie w szczegól-nych sytuacjach, np. w przypadku uczniów lub studentów wynajmujących stancję. Wówczas w umowie należy zapisać, że mieszkanie jest wynajmowane na czas nauki i po jej ukończeniu lokal zostanie opuszczony.
Kiedy i jak płacić
W umowie trzeba koniecznie określić, jakie opłaty wynajmujący będzie ponosił i kiedy przy-padać będą terminy płatności. Lokator może mieć podpisaną umowę z dostawcami mediów, jak np. za zakładem gazowniczym lub wodociągowym, i sam będzie ponosił opłaty. Właściciel zdaje się wówczas na jego uczciwość. Czasami jednak bywa i tak, że rok przed wyprowadzeniem loka-torzy nie płacą, a potem zostawiają niezapłacone rachunki np. za telefon, do uregulowania. Dlate-go lepiej, kiedy właściciel sam płaci za media.
Kaucja jako zabezpieczenie
Właściciel ma prawo zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów pobierać od lokatora kaucję. Najwyższa jej wysokość równa jest 12 – krotności ustalonych opłat okresowych. Kiedy np. czynsz ustalono na 1 tys. zł miesięcznie to kaucja wynosi 12 tys. Można także ustalić, jak kaucja ma być płacona. Można ją zapłacić za okres wynajmu z góry, można płacić raz na kwartał albo też co miesiąc. Po zakończeniu najmu kaucja jest zwracana w zwaloryzowanej wysokości.
– Kaucja jest zabezpieczeniem dla właściciela w razie powstania zniszczeń w mieszkaniu albo niepłacenia czynszów. W ostatnim okresie, kiedy społeczeństwo bardzo zubożało, coraz trudniej podpisać umowę z kaucją. Właściciele często stają przed dylematem albo podpisać umowę bez kaucji, albo zrezygnować z najmu – mówi Artur Bogaj z lubelskiego biura nieruchomości Pose-sja.
Protokoły i remonty
Przed zamieszkaniem na stancji powinniśmy spisać, co też w mieszkaniu znajduje się i w jakim jest stanie. Taki protokół zdawczo – odbiorczy pozwoli uniknąć nam nieporozumień. Na przykład właściciel może twierdzić, że w lokalu była odnowiona szafka i została zniszczona, za co należy zapłacić. W rzeczywistości natomiast okaże się, że był to bardzo zniszczony mebel.
Ustalmy także kto w lokalu odpowiada za remonty. Najczęściej za drobne naprawy w domu typu cieknący kran, czy wybita szyba w drzwiach wewnętrznych odpowiada lokator. Do właściciela należą większe remonty, jak np. odświeżenie ścian na klatce. Obowiązki te reguluje kodeks cy-wilny. Urszula Kieller
Na poddruku
To warto wiedzieć
* Sprawdźmy czy wynajmujący ma prawo do lokalu oraz książeczki czynszowe z dokładnymi opłatami. Żeby potem nie okazało się, że padliśmy ofiarą oszustwa.
* Mieszkanie najlepiej jest oglądać w ciągu dnia. Wówczas możemy ocenić okolicę, sąsiedz-two budynku, hałas dobiegający z ulicy. Samo mieszkanie może być śliczne, ale okolica będzie taka, że strach będzie do niego wracać wieczorem.
Koniec poddruku
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!