niedziela, 18 marca 2018 r.

Dom

Zadbajmy o pomniki i grobowce

  Edytuj ten wpis

Za kilka dni Dzień Wszystkich Świętych. To ostatni moment na prace porządkowe przy rodzinnych nagrobkach, szczególnie jeśli wymagają drobnych napraw.

Prace renowacyjne należy rozpocząć od umycia pomnika i płyty wodą z detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Jeżeli ich powierzchnia została zaatakowana przez grzyby lub pleśń, trzeba ją - po wyszorowaniu i oczyszczeniu z widocznych nalotów - gruntownie wysuszyć, a potem dwukrotnie pokryć preparatem grzybobójczym, zachowując odstępy czasowe określone przez producenta. Po wyschnięciu i odczekaniu zalecanego czasu, należy nanieść warstwę preparatu ochronnego, który zapobiegnie ponownemu zakażeniu pleśnią lub grzybami, tworząc bezbarwną i trwałą powłokę, odporną na zmienne warunki atmosferyczne.
Jeżeli grobowiec jest obłożony płytkami, na przykład z piaskowca, które miejscami się obluzowały, trzeba będzie przykleić je na nowo. Ostrym dłutkiem lub rylcem usuwamy otaczającą je fugę i ostrożnie wyjmujemy, pilnując, by nie uszkodzić ani płytek, ani otoczenia. Podłoże oczyszczamy, skuwając starą zaprawę. Konieczne jest usunięcie całej zaprawy, ponieważ płytka nie może odstawać, a oprócz jej grubości trzeba uwzględnić warstwę kleju. Na odsłonięte podłoże nakładamy emulsję gruntującą, co ograniczy jego chłonność. Następnie na płytkę nanosimy zaprawę klejową i dociskamy do podłoża.
Klej pod płytkami musi schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, np. poprzez przykrycie folią budowlaną. Miejsca wokół przyklejonych płytek wypełniamy fugą, która powinna być odporna na działanie zarówno wody, jak i glonów.
Powierzchnię grobowca warto zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego preparatem hydrofobizującym (blokującym chłonięcie wody). Nanosimy go przy pomocy pędzla. Powierzchnia nie będzie przyciągać zanieczyszczeń, a woda nie będzie wnikać w głąb.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Granit
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 marca 2010 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety nie znam się na tym, ale korzystałem z usługi fachowca który odrestaurował dla mnie nagrobek. Efekt jest bardzo dobry, poszukaj sobie: [url="http://www.dareksagan.com/konserwacja_zabytkow/"]konserwacja zabytków[/url] albo konserwacja nagrobków.
Rozwiń
Granit
Granit (24 października 2007 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te zalecane zabezpieczenia chemiczne dotyczą chyba tylko nagrobków lastrikowych? Nie znalazłem w tekście wzmianki o tym.Słyszałem że granit nie potrzebuje smarowania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!