wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Zanim wybierzesz okna z PCW

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2002, 11:39

Na co zwrócić uwagę
przy zakupie okien z PCW?

Mgr inż. Mariusz Przystupa, dyrektor handlowy firmy Montex - Okna SA

x Zanim rozpoczniemy wędrówkę po sklepach oferujących stolarkę z PCW zastanówmy się, jakie nasze potrzeby zakupione okna będą zaspokajać. Na podstawie tego określimy szczegółowe wymagania techniczne, jakie mają spełniać.
Przykładowo, jeżeli nasze mieszkanie położone jest przy ulicy o dużym natężeniu ruchu należałoby nabyć okna o zwiększonej dźwiękochłonności, np. z dwukomorowym zestawem szybowym. Zwróćmy uwagę także na to, jak nasze nowe okna będą korespondowały z elewacją domu. Dobre firmy mają w swoich ofertach okna z PCW, praktycznie w każdym kolorze i różnych kształtach.
• Przy wyborze okien decydujmy się raczej na markowych, znanych producentów, którzy funkcjonują na rynku od lat. Ich wyroby możemy sprawdzić w niejednym budynku, zaś firma nie zniknie nam za pół roku.
• Zawsze mamy prawo poprosić sprzedawcę o dokumenty potwierdzające dopuszczenie jego wyrobów do obrotu i stosowania w budownictwie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące producenta to możemy sprawdzić go w Instytucie Techniki Budowlanej. Tam bowiem znajdują się listy krajowych producentów, uprawnionych do produkcji na wybranym systemie profili.
• Przy zakupie nie kierujmy się tylko wysokością ceny danego okna. Sprawdźmy, co znajduje się w ofercie, za którą mamy zapłacić. Czasami, żeby obniżyć cenę ograniczana jest liczba akcesoriów, które są dostępne nieodpłatnie u innych producentów np. mikroszczelina, blokada błędnego położenia klamki, listwy montażowe, itp., za które to akcesoria trzeba słono dopłacać. Przy porównaniu ofert cenowych należy porównać wartość całego zamówienia, tzn. wartość okien, montażu i akcesoriów łącznie.
• Kiedy będziemy zamawiać okna upewnijmy się czy producent stosuje odpowiednie wzmocnienia stalowe wewnątrz profili PCW, zwróćmy uwagę na ich grubość i przekrój poprzeczny. Wzmocnienia stalowe odpowiadają za właściwą stabilność okien. Dodatkowo zwróćmy uwagę na technologię łączenia profili PCW, szczególnie łączenie słupka. Słupki zgrzewane tworzą konstrukcję monolityczną z ramą, co powoduje zwiększoną stabilność całego okna.
• Sprawdźmy także okucia, w jakie został wyposażony nasz produkt. Obecnie większość producentów stosuje okucia renomowanych firm tj.: Siegenia, Roto, Winkhausa. Okucie pracuje mniej zawodnie w oknach z tzw. komorą okuciową suchą, co gwarantują systemy profili z uszczelnianiem środkowym.
• Zwróćmy uwagę także na rodzaj zastosowanych zestawów szybowych. Obecnym standardem na rynku jest zestaw szybowy o współczynniku K= 1,1 w/mkw. k. Dla bardziej wymagających klientów są dostępne u dobrych producentów zestawy ze współczynnikiem K=0,9 w/mkw.K.
• Sprawdźmy, na jaki okres wybrana firma udziela gwarancji. Najczęściej wynosi on 5-7 lat. Przy gwarancjach udzielanych na większą liczbę lat, należy sprawdzić czas funkcjonowania takiego producenta na rynku.
• Dowiedzmy się również, kto będzie montował nasze okna. Powinny to robić autoryzowane przez producenta brygady montażowe. Na życzenie klienta świadectwo autoryzacyjne powinno mu być przedstawione do wglądu.
• Upewnijmy się także czy firma posiada własny serwis. Posiadanie własnego serwisu przez producenta, gwarantuje nam szybkie i fachowe usunięcie ewentualnych usterek. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!