środa, 21 marca 2018 r.

Dom

Zanim zaczniesz malować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2003, 15:56


Jerzy Kowaluk – malarz z 30-letnim stażem
– Dobry efekt malowania zależy od prawidłowego przygotowania podłoża. Powinno być ono pozbawione starych łuszczących się farb, a także jednolite, czyste, suche i zagruntowane. Do tej ostatniej czynności należy używać specjalnych preparatów pod powłoki malarskie. Stosowanie innych środków gruntujących ze względu na ich siłę przebijania może wymagać kilkakrotnego malowania
Stosując nieco droższe farby zaczynające się od 6 zł za litr mamy pewność, że nie będą one po jakimś czasie płowieć lub żółknąć. Tradycyjnie, najczęściej w mieszkaniach kładzie się biel, zaś w przypadku korzystania z farb kolorowych sufit robi się w jaśniejszym od ściany odcieniu. Wyszły z mody szlaczki i paski, natomiast coraz częściej wykonuje się przecierki. Metoda ta polega na nierównomiernym położeniu dwóch kolorów, co daje efekt wzajemnego przebijania farb.
Najbardziej optymalnym okresem na odnowienie mieszkania jest lato. Dobrze wykonywać je również w zimie, kiedy działa system grzewczy. Natomiast wiosna i jesień są to pory roku, w których malarze mają niewiele pracy.
Korzystając z pigmentów należy uważać, by nie dodawać ich do farby więcej niż zaleca to producent. Nie stosowanie się do tego przepisu może skutkować przebarwieniami na ścianach. Malowanie z użyciem farbek najlepiej powierzyć specjaliście.
Pomieszczenia, w których przebywają palacze są trudniejsze do malowania i uzyskania czystej barwy. Szczególnie trudno jest doprowadzić do zadawalającego stanu sufit, na którym osadzają się lotne, smołowate substancje dymu. Dlatego przed malowaniem takich pomieszczeń, a także kuchni, wskazane jest przemyć w nich ściany Izolierem - solą malarską.
Przy zakupie farb kolorowych trzeba zwrócić uwagę na nasycenie barwy. Kolory na małych powierzchniach sprawiają wrażenie jaśniejszych, położone natomiast na ścianach są ciemniejsze. Aaby uniknąć pomyłki trzeba do malowania wybierać nieco jaśniejsze niż na próbkach.
Drobną fakturę tynku, możemy uzyskać malując go wałkiem. Jeśli podczas pracy do pojemnika wpadną zaschnięte drobne kawałeczki farby, należy ją przecedzić.
Przed każdym malowaniem dobrze jest zasięgnąć bezpłatnej porady specjalisty, który na miejscu powie, jakie prace trzeba wykonać, określi ilość i rodzaj potrzebnych materiałów oraz oszacuje koszty. (zk)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!