Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 marca 2021 r.
7:47

Dziwne oświadczenie KUL ws. antysemityzmu. Czy to przez ks. Tadeusza Guza?

8 7 A A
Ks. prof. Tadeusz Guz
Ks. prof. Tadeusz Guz (fot. Screen z YouTube)

– Nie może być zgody na żadne formy antysemityzmu w życiu społecznym – oświadcza kolegium rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Według naszych ustaleń, oficjalne stanowisko uczelnianych władz ma związek z kontrowersyjnymi wypowiedziami wykładowcy KUL, ks. prof. Tadeusza Guza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanowisko władz najstarszego lubelskiego uniwersytetu zostało opublikowane w ostatni czwartek. Kolegium rektorskie podkreśla w nim, że w nauczaniu Kościoła i kolejnych papieży można odnaleźć wiele wezwań do tworzenia przyjaznych i braterskich więzi z Żydami.

– KUL, kierując się przykładem i postawą swojego patrona – św. Jana Pawła II – pragnie nawiązywać relacje i bliską współpracę ze społecznością żydowską w Polsce, a także z przedstawicielami Izraela – podkreślają władze uczelni. Informują też, że rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski w ostatnich miesiącach rozmawiał telefonicznie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, a kilka tygodniu temu spotkał się z nim w warszawskiej synagodze. W lutym gościł z kolei u wiceambasador Izraela w naszym kraju, Tal Ben-Ari Yaalon. Obie rozmowy miały dotyczyć współpracy polegającej m.in. wymianie młodzieży.

Dlaczego stanowisko o braku zgody na przejawy antysemityzmu zostało opublikowane akurat teraz? Władze uczelni o tym nie wspominają, ale jak ustaliliśmy nieoficjalnie, może mieć to związek z ostatecznym umorzeniem postępowania dyscyplinarnego w sprawie będącego profesorem KUL ks. Tadeusza Guza.

Chodzi o wypowiedź wykładowcy z maja 2018 roku. Podczas publicznego wykładu w Warszawie mówił o mordach rytualnych i o tym, że nie da się ich wymazać z historii.

– Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych – przekonywał.

W listopadzie tego samego roku na te słowa zareagowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która zaapelowała do abp. Stanisława Budzika i ówczesnego rektora ks. prof. Antoniego Dębińskiego o zajęcie stanowiska i „podjęcie surowych kroków dyscyplinujących wobec osoby głoszącej takie antyżydowskie i antykatolickie twierdzenia”. Po kilku godzinach opublikowano wspólny komunikat kurii i uczelni, w którym wspomnianą wypowiedź nazwano niedopuszczalną. Podkreślono też, że głoszone przez ks. Guza tezy nie są stanowiskiem jego przełożonych.

Sprawa trafiła do uczelnianego rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich. Po prawie dwóch latach, w październiku ubiegłego roku, postępowanie zostało umorzone. Polska Rada Chrześcijan i Żydów złożyła zażalenia na tę decyzję. Na początku marca tego roku Komisja Dyscyplinarna ds. Pracowników KUL postanowiła utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie. O sprawie w ubiegłym tygodniu pisał katolicki portal Więź.

– Ta publikacja w okołouczelnianych kręgach odbiła się szerokim echem. Dlatego nie ma wątpliwości, że komunikat kolegium rektorskiego to próba zareagowania na tę sytuację – mówi nam jeden z uczelnianych wykładowców.

O to, czy stanowisko w sprawie antysemityzmu ma związek z kontrowersyjnymi wypowiedziami ks. Tadeusza Guza, spytaliśmy rzeczniczkę KUL Monikę Stojowską. W odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy, nie ma jednak ani słowa o wykładowcy. – Jeśli chodzi o stanowisko kolegium, ma ono charakter informacyjny i wyraża zdanie władz uczelni w kwestiach nawiązania współpracy z Żydami i otwartości na nią – informuje Stojowska. Potwierdza też ostateczne umorzenia sprawy uczelnianego profesora. – W uzasadnieniu czytamy, że ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz nie popełnił czynu uchybiającego obowiązkom nauczyciela akademickiego ani godności zawodu nauczyciela akademickiego. Komisja uznała, że w swoich wykładach poza terenem uczelni nikogo nie obraził i nie znieważył, a tym samym nie przyniósł ujmy wykonywanemu zawodowi – dodaje rzeczniczka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty