Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

1 kwietnia 2012 r.
14:32
Edytuj ten wpis

Coraz więcej Ukraińców chce studiować w Polsce

Autor: Zdjęcie autora (Kresy.pl lew)
4 10 A A
 (Leszek Wójtowicz)
(Leszek Wójtowicz)

W stolicy Ukrainy odbywają się targi poświęcone nauce za granicą. Bierze w nich udział ponad 50 uczelni zagranicznych, w tym kilkanaście polskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Coraz więcej młodych Ukraińców chce studiować w Polsce ze względu na wysoki poziom uczelni. Zwracają uwagę, że opłata jest niewiele większa niż na Ukrainie, a nauka jest efektywniejsza.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba studentów z Ukrainy wzrosła w Polsce aż trzykrotnie – dziś studiuje ich ponad 6 tys. i są największą grupą obcokrajowców w polskich szkołach wyższych.

W Zamościu studentów zza wschodniej granicy nie brakuje m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica. Tylko w tej ostatniej uczelni kształci się obecnie ponad 200 osób z Ukrainy.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MAX / 13 stycznia 2013 o 11:17
do Tatiana -to zależy co studiowałaś i gdzie, a Kijów nie ma aż takich uczelnii z nowymi laboratoriami jak niktóre polibudy czy AGH.
Avatar
Tatiana / 6 kwietnia 2012 o 20:45
Wysoki poziom uczelni? W Polsce? Chyba żartujecie? Pochodzę z Ukrainy i bardzo żałuję, że zmarnowałam 5 lat studiów w Polsce, a nie w Kijowie.
Avatar
Rycho / 2 kwietnia 2012 o 08:56
Mało wiece a zabieracie głos... na ukraińskich uczelniach podobnie jak na przejściach granicznych obowiązują łapówki, uczyć się nie musisz nic, a zdasz. Ukraińcy nie mają żadnych dotacji, normalnie płacą tak jak my jeśli studiują zaocznie, jeśli dziennie to muszą też płacić, a my nie - bo szkolnictwo wyższe jest darmowe tylko dla obywateli polski. W Rzeszowie studiuję (kierunek ścisły) z garstką przybyszów ze wschodu i powiem Wam że wszyscy oni mają lepsze oceny i pojęcie o temacie niż my, ogólnie bardziej się też przykładają do nauki - więc na wiedzy im zależy.
Drugą sprawą jest to iż mamy obecnie nadchodzący niż demograficzny, uczelnie aby nie upaść muszą wolne miejsca kimś zapełnić więc szukają nowych studentów za granicami kraju.
Mało wiece a zabieracie głos... na ukraińskich uczelniach podobnie jak na przejściach granicznych obowiązują łapówki, uczyć się nie musisz nic, a zdasz. Ukraińcy nie mają żadnych dotacji, normalnie płacą tak jak my jeśli studiują zaocznie, jeśli dziennie to muszą też płacić, a my nie - bo szkolnictwo wyższe jest darmowe tylko dla obywateli polski. W Rzeszowie studiuję (kierunek ścisły) z garstką przybyszów ze wschodu i powiem Wam że wszyscy oni mają lepsze oceny i pojęcie o temacie niż my, ogólnie bardziej się też przykładają do nauki - więc... rozwiń
Avatar
KUlawyLublin / 2 kwietnia 2012 o 01:59
[quote name='julek' timestamp='1333318221' post='617104']
Na Kulu to ukraina i białorus rzadzi. Gdyby tak polscy studenci mieli takie dotacje od róznych fundacji i kulowskiego uniwersytetu to na pewno nie musieliby dorabiac gdzie sie da w trakcie studiów, zeby miec co jeść.
[/quote]
Dokładnie! Na KUl-u to takie czasem plany zajęc, że dorobic sie nia da. Te panie ze wschodu maja tu o niebo lepiej niz na ukrainie. Tez zauwazyłem, ze tych ukrainek/ biłorusinek na KUl-u multum- nie wiem skąd tyle się ich najechało, ale na bank jakieś stypendia maja, egzaminy wszystkie zaliczają i jeszcze tyłkiem dorabiają. Mam kumpla który gustuje w paniach lekkich obyczajów i ze 2 paniusie ze wschodu studentki dziennie s KUL-u. Dosłownie byłem w szoku. Przez grzecznosc nie powiem jaki wydział. no maja jak paczek w masle dosłownie:) nie dziwie sie, ze coraz więcej się zjeżdża, pewnie to dla nich lepszcy swiat i uczlnie lepszy poziom maja niz tam. Nie jestem amatorem płatnego seksu ani zespołu Tartak wiec jakoś niespecjalnie mnie ich napływ cieszy.
[quote name='julek' timestamp='1333318221' post='617104']
Na Kulu to ukraina i białorus rzadzi. Gdyby tak polscy studenci mieli takie dotacje od róznych fundacji i kulowskiego uniwersytetu to na pewno nie musieliby dorabiac gdzie sie da w trakcie studiów, zeby miec co jeść.
[/quote]
Dokładnie! Na KUl-u to takie czasem plany zajęc, że dorobic sie nia da. Te panie ze wschodu maja tu o niebo lepiej niz na ukrainie. Tez zauwazyłem, ze tych ukrainek/ biłorusinek na KUl-u multum- nie wiem skąd tyle si... rozwiń
Avatar
julek / 2 kwietnia 2012 o 00:10
Na Kulu to ukraina i białorus rzadzi. Gdyby tak polscy studenci mieli takie dotacje od róznych fundacji i kulowskiego uniwersytetu to na pewno nie musieliby dorabiac gdzie sie da w trakcie studiów, zeby miec co jeść.
Avatar
maciek / 1 kwietnia 2012 o 23:59
Kategoryczne NIE dla zespołu Tartak na lubelskich juwenaliach!!!

Protest:

http://www.facebook.com/events/407131025965102/407174275960777/
Avatar
ad / 1 kwietnia 2012 o 22:13
[quote name='ToMasz' timestamp='1333287049' post='616958']
Z tego co słyszałem, to na większości uczelni na Ukrainie za zdanie egzaminu trzeba zapłacić. Przed egzaminem starosta roku robi liste z datkami dle egzaminatora. Nie wiem jakie są to stawki, ale jeśli przemnoży się przez ilość egzaminów w danym roku, to pewnie jest to nienajgorsza suma. Być może dlatego wychodzi, że w Polsce nie jest specjalnie drożej.
[/quote]
Nie tylko egzaminy na studiach tam się kupuje ale doktoraty i habilitacje również popytaj się pracowników naukowtc\yc niektórych lubelskich uczelni
[quote name='ToMasz' timestamp='1333287049' post='616958']
Z tego co słyszałem, to na większości uczelni na Ukrainie za zdanie egzaminu trzeba zapłacić. Przed egzaminem starosta roku robi liste z datkami dle egzaminatora. Nie wiem jakie są to stawki, ale jeśli przemnoży się przez ilość egzaminów w danym roku, to pewnie jest to nienajgorsza suma. Być może dlatego wychodzi, że w Polsce nie jest specjalnie drożej.
[/quote]
Nie tylko egzaminy na studiach tam się kupuje ale doktoraty i habilitacje również... rozwiń
Avatar
Miro z Lub / 1 kwietnia 2012 o 20:45
A nie lepiej studiować w matuszce Rosiji??? Ukraińcy w Polsce? Jeszcze tego brakowało. Chmielnicki, Petlura i Bandera wybrali .....Byłem niedawno we Lwowie . Oni maja alergię na wszystko co w nazwie ma słowa "Polska, polskie, z Polski" itp. A teraz chca tu studiować? Pewnie chcą zpałapać sie na unijne obywatelstwo przez ożenek czy zamążpójście..
Avatar
mk / 1 kwietnia 2012 o 17:02
tak, a na egzaminy przychodzą w dresach. Ale i tak zaliczją wszyscy jak nie na II poprawce to na IV.
Avatar
ToMasz / 1 kwietnia 2012 o 15:30
Z tego co słyszałem, to na większości uczelni na Ukrainie za zdanie egzaminu trzeba zapłacić. Przed egzaminem starosta roku robi liste z datkami dle egzaminatora. Nie wiem jakie są to stawki, ale jeśli przemnoży się przez ilość egzaminów w danym roku, to pewnie jest to nienajgorsza suma. Być może dlatego wychodzi, że w Polsce nie jest specjalnie drożej.
Avatar
MAX / 13 stycznia 2013 o 11:17
do Tatiana -to zależy co studiowałaś i gdzie, a Kijów nie ma aż takich uczelnii z nowymi laboratoriami jak niktóre polibudy czy AGH.
Avatar
Tatiana / 6 kwietnia 2012 o 20:45
Wysoki poziom uczelni? W Polsce? Chyba żartujecie? Pochodzę z Ukrainy i bardzo żałuję, że zmarnowałam 5 lat studiów w Polsce, a nie w Kijowie.
Avatar
Rycho / 2 kwietnia 2012 o 08:56
Mało wiece a zabieracie głos... na ukraińskich uczelniach podobnie jak na przejściach granicznych obowiązują łapówki, uczyć się nie musisz nic, a zdasz. Ukraińcy nie mają żadnych dotacji, normalnie płacą tak jak my jeśli studiują zaocznie, jeśli dziennie to muszą też płacić, a my nie - bo szkolnictwo wyższe jest darmowe tylko dla obywateli polski. W Rzeszowie studiuję (kierunek ścisły) z garstką przybyszów ze wschodu i powiem Wam że wszyscy oni mają lepsze oceny i pojęcie o temacie niż my, ogólnie bardziej się też przykładają do nauki - więc na wiedzy im zależy.
Drugą sprawą jest to iż mamy obecnie nadchodzący niż demograficzny, uczelnie aby nie upaść muszą wolne miejsca kimś zapełnić więc szukają nowych studentów za granicami kraju.
Mało wiece a zabieracie głos... na ukraińskich uczelniach podobnie jak na przejściach granicznych obowiązują łapówki, uczyć się nie musisz nic, a zdasz. Ukraińcy nie mają żadnych dotacji, normalnie płacą tak jak my jeśli studiują zaocznie, jeśli dziennie to muszą też płacić, a my nie - bo szkolnictwo wyższe jest darmowe tylko dla obywateli polski. W Rzeszowie studiuję (kierunek ścisły) z garstką przybyszów ze wschodu i powiem Wam że wszyscy oni mają lepsze oceny i pojęcie o temacie niż my, ogólnie bardziej się też przykładają do nauki - więc... rozwiń
Avatar
KUlawyLublin / 2 kwietnia 2012 o 01:59
[quote name='julek' timestamp='1333318221' post='617104']
Na Kulu to ukraina i białorus rzadzi. Gdyby tak polscy studenci mieli takie dotacje od róznych fundacji i kulowskiego uniwersytetu to na pewno nie musieliby dorabiac gdzie sie da w trakcie studiów, zeby miec co jeść.
[/quote]
Dokładnie! Na KUl-u to takie czasem plany zajęc, że dorobic sie nia da. Te panie ze wschodu maja tu o niebo lepiej niz na ukrainie. Tez zauwazyłem, ze tych ukrainek/ biłorusinek na KUl-u multum- nie wiem skąd tyle się ich najechało, ale na bank jakieś stypendia maja, egzaminy wszystkie zaliczają i jeszcze tyłkiem dorabiają. Mam kumpla który gustuje w paniach lekkich obyczajów i ze 2 paniusie ze wschodu studentki dziennie s KUL-u. Dosłownie byłem w szoku. Przez grzecznosc nie powiem jaki wydział. no maja jak paczek w masle dosłownie:) nie dziwie sie, ze coraz więcej się zjeżdża, pewnie to dla nich lepszcy swiat i uczlnie lepszy poziom maja niz tam. Nie jestem amatorem płatnego seksu ani zespołu Tartak wiec jakoś niespecjalnie mnie ich napływ cieszy.
[quote name='julek' timestamp='1333318221' post='617104']
Na Kulu to ukraina i białorus rzadzi. Gdyby tak polscy studenci mieli takie dotacje od róznych fundacji i kulowskiego uniwersytetu to na pewno nie musieliby dorabiac gdzie sie da w trakcie studiów, zeby miec co jeść.
[/quote]
Dokładnie! Na KUl-u to takie czasem plany zajęc, że dorobic sie nia da. Te panie ze wschodu maja tu o niebo lepiej niz na ukrainie. Tez zauwazyłem, ze tych ukrainek/ biłorusinek na KUl-u multum- nie wiem skąd tyle si... rozwiń
Avatar
julek / 2 kwietnia 2012 o 00:10
Na Kulu to ukraina i białorus rzadzi. Gdyby tak polscy studenci mieli takie dotacje od róznych fundacji i kulowskiego uniwersytetu to na pewno nie musieliby dorabiac gdzie sie da w trakcie studiów, zeby miec co jeść.
Avatar
maciek / 1 kwietnia 2012 o 23:59
Kategoryczne NIE dla zespołu Tartak na lubelskich juwenaliach!!!

Protest:

http://www.facebook.com/events/407131025965102/407174275960777/
Avatar
ad / 1 kwietnia 2012 o 22:13
[quote name='ToMasz' timestamp='1333287049' post='616958']
Z tego co słyszałem, to na większości uczelni na Ukrainie za zdanie egzaminu trzeba zapłacić. Przed egzaminem starosta roku robi liste z datkami dle egzaminatora. Nie wiem jakie są to stawki, ale jeśli przemnoży się przez ilość egzaminów w danym roku, to pewnie jest to nienajgorsza suma. Być może dlatego wychodzi, że w Polsce nie jest specjalnie drożej.
[/quote]
Nie tylko egzaminy na studiach tam się kupuje ale doktoraty i habilitacje również popytaj się pracowników naukowtc\yc niektórych lubelskich uczelni
[quote name='ToMasz' timestamp='1333287049' post='616958']
Z tego co słyszałem, to na większości uczelni na Ukrainie za zdanie egzaminu trzeba zapłacić. Przed egzaminem starosta roku robi liste z datkami dle egzaminatora. Nie wiem jakie są to stawki, ale jeśli przemnoży się przez ilość egzaminów w danym roku, to pewnie jest to nienajgorsza suma. Być może dlatego wychodzi, że w Polsce nie jest specjalnie drożej.
[/quote]
Nie tylko egzaminy na studiach tam się kupuje ale doktoraty i habilitacje również... rozwiń
Avatar
Miro z Lub / 1 kwietnia 2012 o 20:45
A nie lepiej studiować w matuszce Rosiji??? Ukraińcy w Polsce? Jeszcze tego brakowało. Chmielnicki, Petlura i Bandera wybrali .....Byłem niedawno we Lwowie . Oni maja alergię na wszystko co w nazwie ma słowa "Polska, polskie, z Polski" itp. A teraz chca tu studiować? Pewnie chcą zpałapać sie na unijne obywatelstwo przez ożenek czy zamążpójście..
Avatar
mk / 1 kwietnia 2012 o 17:02
tak, a na egzaminy przychodzą w dresach. Ale i tak zaliczją wszyscy jak nie na II poprawce to na IV.
Avatar
ToMasz / 1 kwietnia 2012 o 15:30
Z tego co słyszałem, to na większości uczelni na Ukrainie za zdanie egzaminu trzeba zapłacić. Przed egzaminem starosta roku robi liste z datkami dle egzaminatora. Nie wiem jakie są to stawki, ale jeśli przemnoży się przez ilość egzaminów w danym roku, to pewnie jest to nienajgorsza suma. Być może dlatego wychodzi, że w Polsce nie jest specjalnie drożej.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 54 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 20 25

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
galeria

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 12 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 4

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra