niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Edukacja

Gdzie mieszkają studenci? (raport)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2012, 17:37

Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w mieszkaniu czy domu, w którym mieszka również właściciel,
Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w mieszkaniu czy domu, w którym mieszka również właściciel,

Najchętniej w 2-pokojowym mieszkaniu ze znajomymi. I to znalezionym już w czerwcu. Okazuje się, że studenci są coraz bardziej zapobiegliwi.

Taki wniosek płynie z najnowszych badań w ramach akcji edukacyjnej "Wynajmuj bezpiecznie”. – Internetową ankietę za pośrednictwem stron internetowych partnerów akcji: www.szybko.pl, www.students.pl, www.psrp.pl i www.metrohouse.pl wypełniło niemal pół tysiąca osób – mówi Marta Kosińska, koordynator akcji.

– W tym roku ankieta przyniosła nam kolejną nową i nieco zaskakująca wiadomość: studenci są bardziej zapobiegliwi niż można było się spodziewać – podkreśla Kosińska.

Sprawdzone najlepsze

Tylko 12 proc. z nich odkłada poszukiwanie zakwaterowania na ostatni moment, czyli wrzesień. 13 proc. rozpoczyna wyszukiwanie już w czerwcu, kiedy pojawia się najwięcej nowych ofert mieszkań do wynajęcia. Nie oznacza to jednak, że wrzesień nie jest najgorętszym momentem w roku, jeśli chodzi o transakcje najmu. Wtedy właśnie dochodzi do finalizowania większości umów.

Co warto podkreślić, bardzo duża grupa (aż 43 proc) kontynuuje wynajem lokalu, w którym mieszkali w poprzednim roku akademickim.

Najchętniej ze znajomymi

Największa grupa ankietowanych studentów – aż jedna trzecia – rozpoczyna poszukiwania z grupą znajomych. Niewiele mniej osób decyduje się na dokwaterowanie do studentów, którzy mają już wynajęte mieszkanie.

Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w lokalu, w którym mieszka również właściciel, nadal traci na popularności. Przed dwoma laty co dziesiąty ankietowany deklarował, że chce zamieszkać na stancji. W 2012 jest to już tylko 7 proc. To efekt zwiększenia w ciągu kilku ostatnich lat liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem i spadku kosztów mieszkania w porównaniu z kosztami stancji.

Z drugiej strony to również efekt zmian kulturowych: większej niezależności młodych ludzi i ich szybszego startu w dorosłość.

Najlepiej 2 pokoje

Niemal każdy z ankietowanych jako ważny czynnik wyboru mieszkania wskazał cenę (w ankiecie można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź). W porównaniu z latami ubiegłymi na znaczeniu zyskała lokalizacja, którą aktualnie uznaje za kluczową 84 proc. ankietowanych studentów, podczas gdy przed dwoma laty było to jedynie 34 proc.

– Można wnioskować, że to efekt nasilenia się kłopotów komunikacyjnych w dużych polskich miastach. Nawet studenci, dysponujący relatywnie dużą ilością wolnego czasu, nie chcą poświęcać godzin na stanie w korkach – wskazuje Kosińska.

Warto również podkreślić zdecydowany wzrost znaczenia standardu i stanu technicznego mieszkania jako czynnika decydującego o wyborze. Przed dwoma laty 14 proc. studentów przywiązywało do niego wagę, podczas gdy w tym roku ponad połowa. To kolejny wynik świadczący o zmianach preferencji studentów i wzroście ich oczekiwań w stosunku do wynajmowanych nieruchomości.

Większość ankietowanych studentów ma sprecyzowane oczekiwania w stosunku do wielkości mieszkania. Najpopularniejsze są 2 pokoje, które chciałoby wynająć prawie 40 proc. ankietowanych, kolejne 20 proc. zdecydowałoby się na mieszkanie 3-pokojowe, a tylko 4 proc. rozpatruje wynajem nawet 4 lub 5 pokoi.

Na stancję najwięcej

Co ciekawe, za lepszy komfort mieszkania studenci są w stanie wydać nawet więcej pieniędzy. 61 proc. ankietowanych na wynajem może przeznaczyć 40 proc. lub więcej swojego budżetu. A 29 proc. deklaruje, że jest to wręcz ponad połowa miesięcznych wydatków.

– W świetle wyników badań naszej ankiety blednie mit rozrywkowego studenta, gdyż ponad 80 proc. badanych wydaje na rozrywki maksymalnie jedną trzecią środków – podkreśla Kosińska.

Od lat nie zmieniają się za to źródła finansowania studentów. Ponad 60 proc. ankietowanych jest utrzymywanych przez rodziców lub opiekunów, nieco ponad jedna czwarta pracuje, a pozostali otrzymują stypendia naukowe lub zaciągnęli kredyt studencki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
fredek
twoja stara
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 czerwca 2016 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czytałem raport reas o tym jak studenci mieszkają w warszawie, dla zaiteresowanych link ******reas.pl/komentarze/jak-mieszkaja-studenci-w-warszawie
Rozwiń
fredek
fredek (9 sierpnia 2012 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaa, jak sami zrobią taką ankietę, to od razu każą sobie płacić...
Rozwiń
twoja stara
twoja stara (9 sierpnia 2012 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomieszkiwalo sie w akademiku i w wynajmowanym mieszkaniu ze znajomymi. Akademik rządzi bez dwóch zdań.
Rozwiń
student C00L :)
student C00L :) (9 sierpnia 2012 o 19:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja mieszkam na dworcu PKS, bo jestem bardzo biedny...
Rozwiń
kris
kris (9 sierpnia 2012 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Studenci powinni mieszkać w akademikach, a nie wprowadzają się do bloków i "umilają" życie sąsiadom. Miałem kiedyś studentów po sąsiedzku....koszmar, nigdy więcej.... oczywiście nie wszyscy są koszmarni, ale ja mam złe doświadczenia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!