Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

11 października 2018 r.
9:14

Jak uczyć się języków obcych? Mówić, słuchać i systematycznie się uczyć

0 0 A A

Eksperci podpowiadają jak uczyć się języków obcych, żeby efekty były jak najlepsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Żeby szybko opanować język obcy i móc się w nim swobodnie komunikować, trzeba w nim również myśleć. Jedną z największych barier w nauce języków obcych jest myślenie w kategoriach polskich konstrukcji językowych i przekładanie ich na język obcy – mówi Leszek Mazur, który prowadzi szkołę językową Efekt w Lublinie. – Dlatego tak przydatna jest metoda bezpośrednia w nauce języków obcych polegająca przede wszystkim na posługiwaniem się językiem w praktyce, dynamicznej konwersacji, szybkiemu reagowaniu na to, co mówi nasz rozmówca. Kładziemy przede wszystkim nacisk na to, co słuchacz chce powiedzieć, a nie w jaki sposób.

– Chodzi o to, żeby pokonać blokadę w mówieniu, prowadzić rozmowę nie zrażając się błędami, które są w nauce czymś naturalnym i które zawsze można poprawić – dodaje Tomasz Olszewski, dyrektor Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua w Lublinie. – Jeśli uczymy się języka, powinniśmy też sami sięgać do dodatkowych źródeł, które nam w tym pomogą, np. zagranicznych mediów czy stron internetowych do nauki słówek. Korzystajmy z każdej możliwości kontaktu z językiem obcym. Nawet na ulicy warto przysłuchać się rozmowom obcokrajowców i sprawdzić ile już rozumiemy. A jeżeli jest szansa na interakcję: nie bójmy się z niej skorzystać. Zawsze to dodatkowy trening.

– U nas uczniowie już od pierwszej lekcji na poziomie podstawowym są dosłownie „bombardowani” językiem. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu i osłuchaniu się z nim potrafią potem automatycznie zastosować konkretną frazę bez zbędnej analizy językowej – tłumaczy Mazur. – Nie znaczy to jednak, że nie zwracamy uwagi na gramatykę. Owszem jest ona ważna, ale pamiętajmy, że chodzi o naukę języka, a nie naukę o języku. Niestety: nadal problemem w nauce języków obcych jest sposób, w jaki gramatyka jest wykładana. Wielu to przeraża, bo niepotrzebnie przypisuje się jej funkcję dominującą. Co z tego, że słuchacz „wykuje” materiał i nie będzie miał problemu z pytaniami gramatycznymi w teście, jeśli kompletnie nie będzie potrafił tych konstrukcji zastosować w praktyce? – zaznacza Mazur. – Jeśli się natomiast wystarczająco dużo osłuchamy z konkretnym językiem i będziemy go regularnie używać efekty zaobserwujemy bardzo szybko.

– Bardzo ważne w nauce języka obcego jest pozytywne nastawianie, to już jest połowa sukcesu. Niezbędna jest też systematyczność. Żeby nauka przynosiła efekty powinniśmy poświęcić przynajmniej pół godziny dziennie na ugruntowanie materiału, który przerabialiśmy na zajęciach – podkreśla Olszewski. – Lektor nie nauczy się za kursanta. Jego zdaniem jest pomoc, ukierunkowanie i dostarczenie pewnych narzędzi do nauki. Kursant sam musi jednak opanować np. leksykę niezbędną w komunikacji.

A jaki kurs jest lepszy: indywidualny czy w grupie? – To zależy od indywidualnych preferencji kursanta. Zaletą kursu indywidualnego jest fakt, że lektor poświęca czas i uwagę tylko jednej osobie. Z kolei w grupie mamy możliwość weryfikacji swojej wiedzy w odniesieniu do pozostałych osób. Jeśli nasz poziom jest niższy to motywuje nas to do poprawy, jeśli jesteśmy dobrzy chcemy utrzymać swoją pozycję w grupie – zauważa Olszewski. – Takiej możliwości nie daje natomiast samodzielna nauka. Brakuje interakcji z lektorem, który w każdej chwili może poprawić kursanta, zadbać o odpowiednią wymowę i wytłumaczyć niejasności gramatyczne.

Pozostałe informacje

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium